DOLAR 19,0389 0.07%
EURO 20,4898 0.31%
ALTIN 1.208,51-0,06
BITCOIN 5370810,69%
İstanbul
12°

PARÇALI BULUTLU

05:36

İMSAK'A KALAN SÜRE

Anadolu Hayat Emeklilik’in Aktif Büyüklüğü 90,6 Milyar TL’ye Ulaştı

Anadolu Hayat Emeklilik’in Aktif Büyüklüğü 90,6 Milyar TL’ye Ulaştı

ABONE OL
03/02/2023 14:36
Anadolu Hayat Emeklilik’in Aktif Büyüklüğü 90,6 Milyar TL’ye Ulaştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anadolu Hayat Emeklilik, 2022 yıl sonu finansal sonuçlarını açıkladı. 75,7 milyar TL’ye ulaşan emeklilik sistemi toplam fon büyüklüğü ile özel sermayeli şirketler arasında lider olan Anadolu Hayat Emeklilik, geçtiğimiz yıla göre aktif büyüklüğünü yüzde 76 oranında artırarak 90,6 milyar TL’ye ulaştırdı.   

Bireysel emeklilik ve hayat sigortaları sektöründe lider konumda yer alan Anadolu Hayat Emeklilik, 2022 yılı finansal sonuçlarına göre, aktif büyüklüğünü bir önceki yıla oranla yüzde 76 seviyesinde artırdı. 90,6 milyar TL aktif büyüklüğe sahip olan şirket, emeklilik sistemi toplam fon büyüklüğünü ise 75,7 milyar TL’ye çıkardı.

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Murat Atalay, 2022 yıl sonu finansal sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede; “Salgın etkisinin azaldığı fakat ekonomik anlamda etkilerinin hissedildiği bir ortamda; bireysel emeklilik ve hayat sigortası sektörleri 2022 yılında da istikrarlı bir şekilde büyümeye devam etti. Emeklilik Gözetim Merkezi’nin 31 Aralık 2022 tarihli verilerine göre gönüllü bireysel emeklilik ve otomatik katılım toplamından oluşan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) fon büyüklüğümüz yıl başına göre yüzde 74,8 oranında artarak 75,7 milyar TL’ye, katılımcı sayımız ise yüzde 14,3 oranında büyüyerek 2,5 milyona ulaştı. Bunun yanı sıra şirketimiz 1,3 milyona yaklaşan gönüllü BES katılımcı sayısı ve emeklilik sistemi toplam fon büyüklüğü kategorilerinde özel sermayeli şirketler arasındaki liderliğini yıl sonunda da sürdürdü. Hayat sigortası prim üretimimiz 2022 yılında yüzde 78,9 oranında artarak 3,5 milyar TL’yi aştı. Aktif büyüklüğümüz 90,6 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, öz kaynaklarımız 3,4 milyar TL’ye ulaştı” dedi.

“Toplam müşteri sayımız 4,3 milyonu aştı”

Murat Atalay sözlerini şöyle sürdürdü: “2022 yıl sonu verilerine göre; 18 yaş altı katılımcı sayısında 175 bini aştık, fon büyüklüğünde ise 802 milyon TL seviyesine ulaştık. 18 yaş altı müşteri grubunda katılımcı sayısında yüzde 29,5, fon büyüklüğünde yüzde 26,8 pazar payı ile bu alandaki liderliğimizi koruduk. Bu dönem, mevzuat değişikliklerine hızla uyum sağladığımız ve dijitalleşme vizyonumuz kapsamında faaliyetlerimize ara vermeden devam ettiğimiz bir yıl oldu. Dijital kanallarımız, AHE Online ve AHE Mobil’e yeni işlevler kazandırdık, bu kanallar üzerinden online satışı gerçekleşen ürünlerimize yenilerini ekledik. Sürdürülebilirlik kapsamında da yeni projelere imza attık. Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ile şehirlerde yaşayan çocuklarımızın doğa ile bağlantısını güçlendirmeyi ve onlara erken yaşta tohum biriktirme alışkanlığı kazandırmayı hedefleyen ‘Tohum Kumbaram’ sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdik. Ayrıca, Koruncuk Vakfı yararına çalışanlarımızın kullanmadıkları elektronik atıklarını geri dönüştürmelerine imkân veren atık yönetimi çalışmasını başlattık. Anadolu Hayat Emeklilik olarak dijitalleşme ve sürdürülebilirliği odak noktamıza taşıyarak üst seviye müşteri deneyimi sağlamaya yönelik çalışmalarımızla sektörümüze yön verdiğimiz başarılı bir yılı geride bıraktık. Önümüzdeki dönemde de yenilikçiliği, dijitalleşmeyi ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına en uygun finansal çözümleri sunmayı temel alan faaliyetlerimizle ülke ekonomisine katma değer yaratmaya devam etmeyi hedefliyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

GÜNDEM

Az önce

Tunç Soyer: SODEM ile iftihar ediyoruz

TEKNOLOJİ

2 saat önce

Star Wars Jedi: Survivor’dan yeni fragman!

SPOR

2 saat önce

Lider Aliağaspor FK, Çeşme Belediyespor Maçına Hazırlanıyor

GÜNDEM

3 saat önce

Yusuf Işık: En büyük sorun eşitsizlik ve regülasyon

GÜNDEM

3 saat önce

Manas: Kapitalizmin sonuna doğru geliyoruz

SAĞLIK

3 saat önce

İstanbul Tabip Odası’ndan ‘Sessiz Yürüyüş ve Hekim Tedirginliği’ Vurgusu

SAĞLIK

3 saat önce

LÖSEV, 25’inci Yılında Piyanist Gülsin Onay ile Umuda Seslendi

SİYASET

3 saat önce

CHP adayını resmen açıkladı

GÜNDEM

3 saat önce

Üç bakan son durumu açıkladı

SİYASET

3 saat önce

Yılın 4’üncü buluşmasını gerçekleştirdiler

SAĞLIK

3 saat önce

Diyet Uzmanından Ramazan’da Sağlıklı Beslenme Tüyoları

SİYASET

3 saat önce

İnce: Kimse pes edeceğimi sanmasın

GÜNDEM

4 saat önce

Kadıbeşegil: Gezegenin kazananlar arasında olmadığı bir sistemin ayakta durma şansı yok

EĞİTİM

4 saat önce

Samsun Keşif Kampüsü ve Canik Özdemir Bayraktar Keşif Kampüsü için Proje Sınavı Yapıldı

EKONOMİ

4 saat önce

Serhan Ada: Kültür ekonomisinde yüzde 30 gibi bir kayıp var

EKONOMİ

4 saat önce

Soli Özel: İçeride güç üretemeyen ülke etkili dış dış politika izleyemez

GÜNDEM

4 saat önce

Birlik ve Dayanışma Sendikası’ndan Sağlık Bakanlığı’na çağrı

SİYASET

4 saat önce

Bakan Yardımcısı Halil Eldemir Bilecik’ten vekilliğe talip oldu

GÜNDEM

4 saat önce

BUSKİ, Şanlıurfa’da selin izlerini siliyor

GÜNDEM

5 saat önce

2023’ün ilk kruvaziyer gemisi İzmir Limanı’nda