DOLAR 28,9227 0.07%
EURO 31,4734 0.02%
ALTIN 1.924,780,05
BITCOIN 12052685,50%
İstanbul

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

15:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Bahçeşehir Koleji öğrencileri, TEKNOFEST’te ödülleri topladı

Bahçeşehir Koleji öğrencileri, TEKNOFEST’te ödülleri topladı

ABONE OL
04/05/2023 01:13
Bahçeşehir Koleji öğrencileri, TEKNOFEST’te ödülleri topladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DÜNYANIN en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali olan TEKNOFEST 2023’te, Bahçeşehir Koleji öğrencilerinden oluşan takımlar, dört Türkiye birinciliği, iki Türkiye ikinciliği, üç Türkiye üçüncülüğü ve iki de en iyi sunum ödülüne layık görüldü. Yarışmaya, Samsun Atakum Kampüsünden katılan Ela Karabekiroğlu, Deniz Özçiçekci ile Zeynep Naz Terzi, “BioGiyim: Doğadan İlham ile Giyilebilir Teknoloji” başlıklı proje kapsamında kutup araştırmacılarının ihtiyaçlarına yönelik ürettikleri, içindeki elektronik sistemle giyen kişinin nabzını, iç sıcaklık, nem gibi verileri ölçen ve acil durumları haber veren montla Ulusal Antarktika Bilim Seferine katılmaya hak kazandı.

TEKNOFEST 2023, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde bu yıl İstanbul Atatürk Havalimanında 27 Nisan – 1 Mayıs arasında gerçekleştirildi.  Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali olan TEKNOFEST 2023, dört günde bilim ve teknoloji meraklısı iki milyona yakın kişiyi ağırladı. TEKNOFEST 2023 kapsamında bu yıl gerçekleştirilen 41 ana yarışmaya, 102 farklı kategoride bir milyondan fazla yarışmacı yarıştı. Türkiye’nin Avrupa’nın önde gelen eğitim kurumlarından, 65 ilde 153 kampüsü bulunan Bahçeşehir Koleji de, 332 binden fazla takımın yarıştığı yarışmada, 31 takımı ile çeşitli kategorilerde finalist oldu.

FEN VE TEKNOLOJİ LİSELERİ ÖDÜL BIRAKMADI

Yarışmanın final sonuçlarının açıklanmasıyla Bahçeşehir Koleji takımları, büyük bir başarıya imza attı. Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi “Trohadi” adlı projeleriyle “Uçan Araba” alanında Türkiye Birincisi, yine Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi ile Anadolu Lisesi, “Taşıyıcı” adlı projeleriyle “Akıllı Ulaşım” alanında Türkiye Birincisi, Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi ile Anadolu Lisesi “Tarsiyer” adlı projeleriyle “Sağlıkta Yapay Zeka” alanında Türkiye Üçüncüsü, Bahçeşehir Koleji Samsun Atakum Fen ve Teknoloji Lisesi “Türkiye Genelindeki Yaban Hayvanı Araç Çarpışmalarının Yoğunlaştığı Sıcak Bölgelerin Tespit Edilmesi” adlı projeleriyle Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışmasında Türkiye İkincisi, Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi “Makine Öğrenmesi Kullanarak Gelecek Meteorolojik Verileri Tahmin Eden ve Yangın Alanı Hesaplayan Algoritma” adlı projeleriyle Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışmasında    Türkiye Üçüncüsü, Bahçeşehir Koleji Samsun Atakum Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi “Milli Kutup Şamandırası” adlı projeleriyle Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışmasında Türkiye Birincisi,  Bahçeşehir Koleji Konyaaltı Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi “Isıtmalı ve Sürdürülebilir Enerji Kullanan Buz Botu ve Ekstremite Distallerine Isı Sağlayan Akıllı Giysi” adlı projeleriyle Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışmasında Türkiye İkincisi, Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi ile Anadolu Lisesi “Kutuplarda İletişimi Destekleyici İnsansız Mobil Telsiz Ağı Sistemi” adlı projeleriyle Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışmasında Türkiye Üçüncüsü oldu. Ayrıca, Bahçeşehir Koleji Manisa Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi “Agrotech” adlı projeleriyle “İnsanlık Yararına Teknoloji-Sosyal İnovasyon“ alanında, Bahçeşehir Koleji Ordu Giresun Enver Yücel Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi “Akıllı Sulama Sistemi” adlı projeleriyle Tarım Teknolojileri alanında en iyi sunum ödüllerine layık görüldü.

DOĞADAN İLHAM ALDIKLARI MONTLA ANTARKTİKA’YA GİTMEYE HAK KAZANDILAR

TÜBİTAK Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması Canlı Bilimleri ana alanındaki yarışmaya, Bahçeşehir Koleji Samsun Atakum Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesinden katılan Ela Karabekiroğlu, Deniz Özçiçekci ile Zeynep Naz Terzi’nin “BioGiyim: Doğadan İlham ile Giyilebilir Teknoloji” başlıklı projeleri büyük ilgi gördü. Proje kapsamında, doğadan ilham alan gençler, kutup araştırmacılarının ihtiyaçlarına yönelik ürettikleri, içindeki elektronik sistemle giyen kişinin nabzını, iç sıcaklık, nem gibi verileri ölçen ve acil durumları haber veren montla Türkiye birincisi olup Ulusal Antarktika Bilim Seferine katılım hakkı elde etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

GÜNDEM

Az önce

Türkiye’de çevre konusunda kurulan ilk ve tek Mahalle İdare Birliği olan Ege ve Marmara Çevreci Belediyeler Birliği “Ekoloji ve İnsan Çalıştayı” gerçekleşti. Edremit Belediye Başkanı ve Birlik Başkanı Selman Hasan Arslan birliğin son meclis toplantısına b

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi, kısa süre içerisinde şehrin en uğrak noktalarından biri haline geldi.

GÜNDEM

Az önce

İstanbul’da metrobüs hattına 252 yeni otobüs

GÜNDEM

Az önce

Konya’nın en uğrak noktalarından oldu

GÜNDEM

Az önce

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal İnovasyon Ajansı’na ”En Etkili Sürdürülebilirlik” Ödülü

GÜNDEM

Az önce

“Sadece Gazze Değil, Dünya İşgal Altında”

GÜNDEM

Az önce

İzmir’in çehresini değiştirecek plan yola çıktı

EKONOMİ

Az önce

ÇATES’in Halka Arzına Yoğun Katılım Oldu 

GÜNDEM

Az önce

Tetra Pak’tan global araştırma: Tüketicilerin yüzde 54’ü beslenme alışkanlıklarını değiştirerek daha iyi bir dünyaya katkı sağlayabileceğini düşünüyor

GÜNDEM

Az önce

YASED, “ÖZET- COP27’den COP28’e Webinarı” ile COP28 Özel Yayın Programı’nı Başlattı

GÜNDEM

Az önce

Sucool kuluçka merkezi’nde girişimcilere özel “inospark” programı 23-24 aralık’ta yapılacak

GÜNDEM

Az önce

Banvit BRF Ormanları 50 bin ağaca ulaştı

GÜNDEM

Az önce

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran’dan Girişimcilik Dersi

GÜNDEM

Az önce

Pavo ve Omni-Vectron’dan iş birliği

GÜNDEM

Az önce

P&G Türkiye İK’da Bayrak Değişimi

SAĞLIK

Az önce

Borderline kişilik bozukluğunda tanı kadınlarda daha kolay konabiliyor

GÜNDEM

Az önce

Uşak, Türkiye tekstil geri dönüşümünün yüzde 72’sini tek başına yapıyor

GÜNDEM

Az önce

Bozburun İçme Suyu hattının 2 Bin 500 Metresi Tamamlandı

TEKNOLOJİ

Az önce

Kaspersky’e Üst Üste İkinci Defa ‘Stratejik Lider’ Ödülü”

TEKNOLOJİ

Az önce

Huawei, UTB iş birliği ile kırsal bölgelerdeki 90 milyon kişiye bağlantı desteği sağladı