DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
BITCOIN 721991-0,11%
İstanbul
27°

AÇIK

16:29

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Bakan Osman Aşkın Bak Bakü’de

Bakan Osman Aşkın Bak Bakü’de

ABONE OL
28/06/2023 15:50
Bakan Osman Aşkın Bak Bakü’de
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BAKÜ (İGFA) – Bakan Osman Aşkın Bak, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından 26-29 Hazirantarihleri arasında Azerbaycan’ın ev sahipliğinde Bakü’de düzenlenen Beden Eğitimi ve Spordan Sorumlu Bakanlar ve Üst Düzey Yetkililer Yedinci Konferansı’na (MINEPS VII) katıldı.

Bakan Osman Aşkın Bak, konferansta yaptığı konuşmada, UNESCO tarafından oluşturulan ‘Fit for Life’ girişiminin önemini vurguladı.

Türkiye’nin bugüne kadar birçok önemli spor projesine imza attığını kaydeden Bakan Osman Aşkın Bak, “Ülkemizde ‘Fit for Life’ girişimi kapsamında da değerlendirebilecek, başta çocuklar, kadınlar, gençler ve engelli insanlar olmak üzer her yaştan vatandaşımıza hizmet etmeyi amaçlayan kapsayıcı spor projeleri gerçekleştiriyoruz. Hareketsizliği ve kronik hastalıkları azaltmayı, sporun tabana yayılmasını, birlikte yaşama kültürünü geliştirmeyi ve sporla sosyalleşmeyi amaçlayan bu projeler bizler için çok önemli” dedi.

“Uluslararası spor organizasyonları, ülkelere bıraktığı mirasla büyük önem arz ediyor”

Bakan Osman Aşkın Bak, sözlerine şöyle devam etti:

“Fit for Life girişimi büyük spor organizasyonlarıyla bütünleştirildiğinde sürdürülebilir hale gelecektir. Uluslararası spor organizasyonları, sportif başarıların yanında ülkelere ve şehirlere bıraktığı mirasla da büyük önem arz ediyor. 2022 yılında ülkemizde gerçekleştirilen 5. İslami Dayanışma Oyunları, 4. Dünya Göçebe Oyunları ve Avrupa Konseyi 17. Spordan Sorumlu Bakanlar Konferansı gibi büyük organizasyonlar ülkemiz için çok kıymetliydi.”

Spor vesilesiyle insanlığa ve gelecek nesillere artı bir değer katmanın gayreti içinde olunması gerektiğini ifade eden Bakan Osman Aşkın Bak, sözlerine ülkemizde yaşanan depremlerden dolayı desteklerini ve yardımlarını ileten uluslararası kuruluşlara ve ülkelere teşekkür ederek devam etti.

“Yüzyılın felaketinin yaralarını Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bütün vatandaşlarımızın birliği ve dayanışmasıyla sardık” diyen Bakan Osman Aşkın Bak, “Depremzedelerimize en iyi standartlar sağlanana kadar her türlü desteğimizi seferber edeceğiz. Beden eğitimi ve spor; daha aydınlık bir gelecek, sosyal gelişim, barış ve sürdürülebilir kalkınma adına, güçlü ve sağlıklı toplumlara hizmet etmeye devam edecek” açıklamasında bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Azerbaycan ziyareti kapsamında Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Ferid Gayibov, İran Gençlik ve Spor Bakanı Hamid Seccadi, Özbekistan Gençlik Politikası ve Spor Bakanı Ikramov Adham Ilhamovich, Rusya Federasyonu Spor Bakanı Oleg Vasilyevich Matytsin ve UNESCO Genel Direktör Yardımcısı Sayın Gabriela Ramos ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

‘Fit for Life” girişimi nedir?

Konferansın ana gündem maddesi olan “Fit for Life” girişimi; UNESCO’nun COVID-19’dan sonra iyileşmeyi hızlandırmak, kapsayıcı ve entegre politikalar oluşturmayı desteklemek ve dünya çapında gençlerin refahını artırmak için tasarlanmış spor tabanlı bir projedir.

Küresel ortaklar topluluğu tarafından desteklenen Fit for Life; fiziksel hareketsizlik, zihinsel sağlık ve eşitsizlikte kesişen krizlerin üstesinden gelmek için veriye dayalı spor girişimlerini kullanmayı hedeflemektedir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

GÜNDEM

Az önce

Bir Eli Direksiyonda, Diğer Eli Gaz ve Frende

EĞİTİM

Az önce

Hocası olduğu üniversitede yeniden öğrenci oldu

EKONOMİ

Az önce

2023 Avrupa’nın En İyi İşverenleri Listesi’nde Türkiye’den 19 Organizasyon Yer Aldı

EKONOMİ

Az önce

2023’ün İlk 9 Ayında Yabancı Turistler Yaklaşık Yüzde 20 Daha Fazla Harcadı

SAĞLIK

Az önce

EÜ Diş Hekimliği Fakültesinde baştan sona yenilenen “Radyoloji Ünitesi” daha geniş alanda hizmet vermeye başladı

GÜNDEM

Az önce

Taşatan grup yolu asfaltlandı

SAĞLIK

Az önce

Sabırsızlık Mutsuzluğa Neden Oluyor

TEKNOLOJİ

Az önce

Gaming İstanbul oyunseverlerle buluşuyor

EĞİTİM

Az önce

Çiğlili ve Avrupalı Gençler ERASMUS Projesinde Buluşuyor

EKONOMİ

Az önce

Bingöl Genç’te hayvancılık için özel proje

GÜNDEM

Az önce

Sarsılmaz’dan ABD/Kansas Çıkarması

EKONOMİ

Az önce

Sürdürülebilir Bir Ekonomi için Sanal İkiz Deneyimi: Dassault Systèmes Ezber Bozan İnovasyonlarını 3DEXPERIENCE Forum 2023’te Türkiye’de Tanıttı

EKONOMİ

Az önce

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulundan Er-Bakır Elektrolitik Bakır Mamulleri A.Ş. Denizli Tesisine Ziyaret

GÜNDEM

Az önce

İmamoğlu halkçı projeleri paylaştı

GÜNDEM

Az önce

Bilecik’te son sözü DSİ söyleyecek

GÜNDEM

Az önce

İzmir’de Buz Pateni Sezonu Açıldı

GÜNDEM

Az önce

“Siyasetten Uzak Durmayın”

GÜNDEM

Az önce

İzmir Yörük Türkmen Toyu’na Ev Sahipliği Yapıyor

GÜNDEM

Az önce

“Başkan Ceritoğlu Sengel: Ahilik Kültürü Efes Selçuk’ta Yaşıyor”

EĞİTİM

Az önce

Türkiye’nin En Girişimci ve Yenilikçi Üniversitesinden “Derin Teknoloji Fabrikası”