DOLAR 28,9201 0.07%
EURO 31,4585 -0.03%
ALTIN 1.923,47-0,02
BITCOIN 12054485,55%
İstanbul

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

17:44

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Bodrum Belediyesi, Deneysiz Belediyesler Arasına Katılıyor

Bodrum Belediyesi, Deneysiz Belediyesler Arasına Katılıyor

ABONE OL
09/05/2023 18:26
Bodrum Belediyesi, Deneysiz Belediyesler Arasına Katılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bodrum Belediyesi 2023 Yılı Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Konacık Mahallesinde bulunan Bodrum Belediyesi Herodot Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşirken sokak hayvanları ile ilgili önemli kararlar alındı.

Bodrum Belediye Başkan Vekili Emel Çakaloğlu’nun başkanlığında gerçekleşen ve şeffaf belediyecilik anlayışıyla sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan meclis toplantısında meclis açılışının yapılması ve mazeretlerin oylanmasının ardından geçen toplantı tutanaklarında maddi hata yapılıp yapılmadığı görüşüldü. Ardından 15 madde mecliste oylamaya sunuldu.

Meclis Toplantısının en dikkat çeken maddeleri, sokak hayvanlarının korunmasına yönelik görüşülen 4. ve 10. madde oldu. Hayvan haklarına saygılı ve tüm canlıların yaşam hakkının eşit olduğu görüşünü savunan Bodrum Belediyesi, Meclis Toplantısında sokak hayvanlarının güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak 4. maddeyi sunarken hayvanların denek olarak kullanılmasına karşı önlem olarak 10. maddeyi meclisin oylamasına sundu. 

Belediyenin Korumasındaki Hayvanlar Denek Olamayacak

Meclis toplantısında, Bodrum Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezlerinde koruma altında olan hayvanların hiçbir şart altında deney hayvanı olarak bir kuruma verilmemesi ve Bodrum Belediye Başkanlığının Deneysiz Belediyeler arasına katılması konusu görüşülerek oy birliği ile karara bağlandı.

Meclis Toplantısının 10. Maddesinde görüşülen “deney hayvanı” konusunda Bodrum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Engin Doğan, müdürlük olarak hayvan haklarını korumaya yönelik maddenin meclise getirilişiyle ilgili bilgiler aktardı. Konu görüşülürken “Hayvan Haklarına Saygı” konusunda uluslararası camiada kabul gören bir animasyon filmi izletildi.

Meskûn Mahallelere Uyarı Levhası

Meclis toplantısının bir diğer maddesinde ise Bodrum’un meskûn mahallelerinde sürücülerin araçları hızlı kullanması nedeniyle evcil hayvanlara çarparak kazalara sebebiyet vermesinin engellenmesi amacıyla bahse konu meskûn mahal yollara uyarı levhaları konulması teklifine ilişkin alınan 28/04/2023 tarihli komisyon raporu da görüşüldü.

Komisyon raporunda konu ile ilgili 53 noktada 73 tabela takıldığı bilgisi verilirken gerek görüldüğü takdirde uygun görülen diğer noktalara da levha takılacağı belirtildi. Komisyon raporu oy birliğiyle kabul edildi.

Sahiplendirme Çalışmaları Sürüyor

Bodrum Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezlerinde koruma altında olan hayvanların sahiplendirilmesi içinde yoğun çalışma yürütüyor. Belediyenin WEB sitesi üzerinden, merkez ziyaretçileri ve dernekler vasıtası ile sahiplendirme çalışmaları devam ediyor.

“Hayvan denek yerine alternatif bilimsel yöntemler kullanılabilir”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, yoğun programı sebebiyle mayıs ayı meclis toplantısına katılamadığını belirtirken her canlının olduğu gibi sokak hayvanlarının da yaşam hakkına müdahale edilmemesinin insanlık ve vicdan hususlarında önem teşkil ettiğini ifade ederken, “Bodrum Belediyesi olarak hayvan haklarını korumaya yönelik, göreve geldiğimiz ilk günden bu yana önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Mayıs ayı meclisinde görüşülen iki önemli madde, hayvanlarımızı korumak için hayati bir önem taşıyor. Birçok kozmetik markası başta olmak üzere hayvanlar denek olarak kullanılırken birçok acıya maruz bırakılıyor. Bu insanlık dışı harekete Bodrum Belediyesi olarak dahil olmamak için önlemler alıyoruz. Çünkü hayvanlar üzerinde yapılan deneylere alternatif bilimsel yöntemler kullanılabilir. Ayrıca sokakta gezen canların korunması için de önlem almak amacıyla birçok uyarı levhasını belli noktalara yerleştirdik. Bu da araçlarını kullanan vatandaşlarımızın algısını artırmak için ve dikkatlerini sağlamalarına yönelik bir çalışma. Araçlarını kullanan vatandaşlarımızın hem kendi güvenlikleri hem de sokak hayvanlarının güvenliği için daha dikkatli olmalarını rica ediyorum. Ayrıca rehabilitasyon merkezlerimizde birçok sevimli dost sahibini bekliyor.” diyen başkan Ahmet Aras, “Satın alma sahiplen!” mesajıyla sözlerine son verdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

GÜNDEM

Az önce

TÜRK-İŞ’ten asgari açıklama!

GÜNDEM

Az önce

Malkara tarihinde bir ilk

GÜNDEM

Az önce

Başkan Sandal, “İzmir’in Avrupa’ya açılan kapısı Bayraklı”

GÜNDEM

Az önce

Dip çamuru geri dönüşümde önemli bir hammadde

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Alternatif Bank Dünya Engelliler Günü’nde  Atatürk filmini işaret dili çevirisiyle işitme engelliler ile buluşturdu

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Çukurova Belediyesi: Gelenek bozulmadı

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Borusan sanat’ta bu hafta

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

 Borusan Contemporary Çocuk Atölyeleri  Aralık ayında yeni etkinliklerle devam ediyor!

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Muğla’da Yaşam Resim Yarışması Ödülleri Verildi

EĞİTİM

Az önce

Erasmus+ Proje Yazma Eğitimi tamamlandı 

GÜNDEM

Az önce

Türkiye’de çevre konusunda kurulan ilk ve tek Mahalle İdare Birliği olan Ege ve Marmara Çevreci Belediyeler Birliği “Ekoloji ve İnsan Çalıştayı” gerçekleşti. Edremit Belediye Başkanı ve Birlik Başkanı Selman Hasan Arslan birliğin son meclis toplantısına b

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi, kısa süre içerisinde şehrin en uğrak noktalarından biri haline geldi.

GÜNDEM

Az önce

İstanbul’da metrobüs hattına 252 yeni otobüs

GÜNDEM

Az önce

Konya’nın en uğrak noktalarından oldu

GÜNDEM

Az önce

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal İnovasyon Ajansı’na ”En Etkili Sürdürülebilirlik” Ödülü

GÜNDEM

Az önce

“Sadece Gazze Değil, Dünya İşgal Altında”

GÜNDEM

Az önce

İzmir’in çehresini değiştirecek plan yola çıktı

EKONOMİ

Az önce

ÇATES’in Halka Arzına Yoğun Katılım Oldu 

GÜNDEM

Az önce

Tetra Pak’tan global araştırma: Tüketicilerin yüzde 54’ü beslenme alışkanlıklarını değiştirerek daha iyi bir dünyaya katkı sağlayabileceğini düşünüyor

GÜNDEM

Az önce

YASED, “ÖZET- COP27’den COP28’e Webinarı” ile COP28 Özel Yayın Programı’nı Başlattı