DOLAR 28,8962 -0.01%
EURO 31,4196 -0.15%
ALTIN 1.919,55-0,22
BITCOIN 12023255,36%
İstanbul

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

17:44

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Buca Cezaevi Özgürlük Parkı’na dönüşecek

Buca Cezaevi Özgürlük Parkı’na dönüşecek

ABONE OL
09/05/2023 18:26
Buca Cezaevi Özgürlük Parkı’na dönüşecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediyesi, eski Buca Cezaevi arazisinin, yeşil alan ve birçok farklı işleve sahip parka dönüştürülerek İzmirlilerin kullanımına açılması için “Özgürlük Parkı” projesi hazırladı. Buca’nın kalbindeki arazinin ilçenin nefes alabileceği son arazi parçası olduğunu belirten Başkan Soyer, “Geçmişin acı hatıralarını ve esaretin izlerini taşıyan cezaevi arazisini Özgürlük Parkı’na dönüştüreceğiz. Buca Cezaevini hep birlikte özgürleştireceğiz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, eski Buca Cezaevi arazisinin yeşil alan olarak kente kazandırılması yönündeki çağrısının ardından, Büyükşehir Belediyesi “Buca Özgürlük Parkı” projesi hazırladı. Proje ile şehrin merkezinde yer alan ve yıllardır boş bir şekilde bekleyen 69 bin metrekarelik alanın, birçok farklı işleve sahip bir parka dönüştürülerek İzmirlilerin kullanımına açılması hedefleniyor.

Çok amaçlı olarak kullanılabilecek
Projenin hayata geçmesiyle birlikte Buca ve İzmir’in açık yeşil alan ihtiyacını önemli ölçüde karşılanacak. Özgürlük Parkı’nın kent ve doğa ilişkisini yeniden kurgulayan aynı zamanda kuvvetlendiren 35 Yaşayan Park Projesi’nden biri olması da hedefleniyor. Tasarlanan projede parkın, çocuk oyun alanı, spor alanları, basketbol sahası, kaykay pisti, çay bahçesi, semt pazarı, birçok çayır ve meydandan oluşan tamamen kamusal bir alan hâline getirilmesi planlanıyor. Atıl alanın değerlendirilip parka dönüştürülmesi hâlinde parkta yıl boyunca panayır ve festival, açık hava atölyeleri, mini fuar alanı, açık hava konser ve tiyatroları, kent sofrası gibi birçok etkinlik düzenlenebilecek. Ayrıca parkın olası bir afette acil toplanma alanı olarak da kullanılması amaçlanıyor.

Buca Cezaevi özgürleşsin
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın hazırladığı imar planıyla yapılaşmaya açılması planlanan arazinin Buca’nın nefes alabileceği son arazi parçası olduğunu belirterek, “Buca Cezaevi arazisinin ranta kurban edilmesine izin vermeyeceğiz. Burası Buca halkının malıdır. Kimseye peşkeş çekilemez. Geçmişin acı hatıralarını ve esaretin izlerini cezaevi arazisini Özgürlük Parkı’na dönüştüreceğiz. Burada çocuklar koşturup oynayacak, gençler spor yapacak, her yaştan Bucalı bir araya gelecek. Buca Cezaevini hep birlikte özgürleştireceğiz” diye konuştu.

Bakanlık yapılaşmadan yana
Buca Cezaevi, 30 Ekim 2020 İzmir depreminin ardından depreme dayanıksız olduğu için önce tahliye edilmiş, ardından da yıkılmıştı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, yıkılan Buca Cezaevi alanının ticaret ve konut alanına dönüştürülmesi için imar planı hazırlamıştı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

SİYASET

Az önce

Ali Yılmaz: Osmangazi’de turizmi canlandıracağız

GÜNDEM

Az önce

Bakan Yerlikaya Marmara depremi ile ilgili son durumu paylaştı

GÜNDEM

Az önce

TÜRK-İŞ’ten asgari açıklama!

GÜNDEM

Az önce

Malkara tarihinde bir ilk

GÜNDEM

Az önce

Başkan Sandal, “İzmir’in Avrupa’ya açılan kapısı Bayraklı”

GÜNDEM

Az önce

Dip çamuru geri dönüşümde önemli bir hammadde

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Alternatif Bank Dünya Engelliler Günü’nde  Atatürk filmini işaret dili çevirisiyle işitme engelliler ile buluşturdu

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Çukurova Belediyesi: Gelenek bozulmadı

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Borusan sanat’ta bu hafta

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

 Borusan Contemporary Çocuk Atölyeleri  Aralık ayında yeni etkinliklerle devam ediyor!

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Muğla’da Yaşam Resim Yarışması Ödülleri Verildi

EĞİTİM

Az önce

Erasmus+ Proje Yazma Eğitimi tamamlandı 

GÜNDEM

Az önce

Türkiye’de çevre konusunda kurulan ilk ve tek Mahalle İdare Birliği olan Ege ve Marmara Çevreci Belediyeler Birliği “Ekoloji ve İnsan Çalıştayı” gerçekleşti. Edremit Belediye Başkanı ve Birlik Başkanı Selman Hasan Arslan birliğin son meclis toplantısına b

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi, kısa süre içerisinde şehrin en uğrak noktalarından biri haline geldi.

GÜNDEM

Az önce

İstanbul’da metrobüs hattına 252 yeni otobüs

GÜNDEM

Az önce

Konya’nın en uğrak noktalarından oldu

GÜNDEM

Az önce

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal İnovasyon Ajansı’na ”En Etkili Sürdürülebilirlik” Ödülü

GÜNDEM

Az önce

“Sadece Gazze Değil, Dünya İşgal Altında”

GÜNDEM

Az önce

İzmir’in çehresini değiştirecek plan yola çıktı

EKONOMİ

Az önce

ÇATES’in Halka Arzına Yoğun Katılım Oldu