DOLAR 19,0228 0.04%
EURO 20,4232 0.24%
ALTIN 1.209,720,02
BITCOIN 535525-0,14%
İstanbul
12°

PARÇALI BULUTLU

05:36

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bursa iş dünyası umutlu

Bursa iş dünyası umutlu

ABONE OL
03/02/2023 12:54
Bursa iş dünyası umutlu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BURSA (İGFA) – Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Özdemir’in katkılarıyla gerçekleştirilen çalışmada, ankete katılan firmalar, geleceğe daha iyimser bakıyor.

Ankete katılan firmaların, bir önceki çeyreğe göre performanslarında ortalama olarak olumlu yönde değişim görülüyor. Firmalar, gelecek altı aylık süre içinde performanslarında görece bir iyileşme beklentisi içinde. İmalat sanayi firmalarında daha güçlü olmak üzere, son üç aylık üretim hacminin bir önceki çeyreğe göre ortalama olarak önemli ölçüde artış yönünde değişmesini bekleyen firmalar, gelecek üç ay için benzer eğilimin süreceği düşüncesindedir.

Ankete katılan tüm firmalar için ortalama olarak bir önceki çeyreğe göre istihdam performansının zayıfladığı, imalat sanayi firmalarında ise azalış yönünde daha güçlü bir değişim olduğu görülmektedir.

Öte yandan firmalar, yatırım perspektifi itibariyle, önümüzdeki 12 ayda makine-teçhizat yatırımlarında ve bina-tesis yatırım harcamalarında artış beklentisine sahiptir.

İHRACATTA ZAYIFLAMA BEKLENTİSİ…

İhracat performansında gözlenen ivme kaybı, ankete katılan ihracatçı firmalar tarafından da yansıtılmıştır. İhracat yapan firmaların son üç aylık ihracat siparişlerine ilişkin görünümlerinin bir önceki çeyreğe göre ortalama olarak zayıfladığı görülmektedir.

Ankete katılan firmaların faiz riskinin bir önceki çeyreğe göre azaldığı imalat sanayi firmaları için ise söz konusu eğilimin daha güçlü olduğu görülmektedir. Döviz kurunda yaşanan istikrarın etkisiyle, kur değişimlerinin satış fiyatlarını etkileme hızı bir önceki çeyreğe göre azalmıştır.

Gelecek üç aylık dönemde TL cinsi kredi faiz oranına ilişkin beklenti, bir önceki çeyreğe göre ortalama olarak önemli ölçüde azalış yönünde değişim göstermiştir.

Firmalar önceki üç aya kıyasla ortalama birim maliyetlerin ağırlıklı olarak artmasını beklemektedir. Bununla birlikte, emtia fiyatlarındaki gerileme maliyet baskılarını hafifletirken, enerji maliyetleri önemini korumaktadır.

Firmaların karlılık düzeylerinde bir önceki çeyreğe göre ortalama olarak iyileşme yönünde değişim olduğu görülmektedir. Firmaların finansman ihtiyacı ise bir önceki çeyreğe göre azalış yönünde değişmiştir.

Firmalar, bir önceki çeyreğe göre gelecek 3 aya ilişkin satış fiyatlarının ağırlıklı olarak artış yönünde değişeceği beklentisini yansıtmıştır. Bununla birlikte, satış fiyatlarındaki değişme beklentisi, bir önceki çeyreğe göre ortalama olarak önemli ölçüde azalış yönünde değişime işaret etmektedir. Yanı sıra yıl sonu yıllık üretici fiyatları enflasyonu beklentisi, bir önceki çeyreğe göre ortalama olarak önemli düzeyde azalış yönünde değişim göstermiştir.

Anket sonuçlarını değerlendiren BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Küçükkayalar, İktisadi Yönelim Anketi’nin BUSİAD üyesi firmaların gelecekten umutlu olduğuna işaret ettiğini söyledi. Küçükkayalar, seçim yılına girilmesine ve pazarımız olan Avrupa Birliği ülkelerinde durgunluk hissedilmesine rağmen BUSİAD üyesi firmaların geleceğe dönük ümitli olmalarının çok önemli olduğunu belirtti. Küçükkayalar, Türkiye’ye yönelik her zaman umutlu olduklarını ve bunun bizzat sahada da karşılık bulmasının sevindirici olduğunu ifade ederek seçim sonrası Türkiye’nin ekonomik olarak sıçrama dönemine girmesini beklediklerini de belirtti. Küçükkayalar ankete yanıt veren BUSİAD üyesi şirketlere de teşekkür etti.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

GÜNDEM

11 dakika önce

Tunç Soyer: SODEM ile iftihar ediyoruz

TEKNOLOJİ

2 saat önce

Star Wars Jedi: Survivor’dan yeni fragman!

SPOR

2 saat önce

Lider Aliağaspor FK, Çeşme Belediyespor Maçına Hazırlanıyor

GÜNDEM

3 saat önce

Yusuf Işık: En büyük sorun eşitsizlik ve regülasyon

GÜNDEM

3 saat önce

Manas: Kapitalizmin sonuna doğru geliyoruz

SAĞLIK

3 saat önce

İstanbul Tabip Odası’ndan ‘Sessiz Yürüyüş ve Hekim Tedirginliği’ Vurgusu

SAĞLIK

3 saat önce

LÖSEV, 25’inci Yılında Piyanist Gülsin Onay ile Umuda Seslendi

SİYASET

3 saat önce

CHP adayını resmen açıkladı

GÜNDEM

3 saat önce

Üç bakan son durumu açıkladı

SİYASET

3 saat önce

Yılın 4’üncü buluşmasını gerçekleştirdiler

SAĞLIK

4 saat önce

Diyet Uzmanından Ramazan’da Sağlıklı Beslenme Tüyoları

SİYASET

4 saat önce

İnce: Kimse pes edeceğimi sanmasın

GÜNDEM

4 saat önce

Kadıbeşegil: Gezegenin kazananlar arasında olmadığı bir sistemin ayakta durma şansı yok

EĞİTİM

4 saat önce

Samsun Keşif Kampüsü ve Canik Özdemir Bayraktar Keşif Kampüsü için Proje Sınavı Yapıldı

EKONOMİ

4 saat önce

Serhan Ada: Kültür ekonomisinde yüzde 30 gibi bir kayıp var

EKONOMİ

4 saat önce

Soli Özel: İçeride güç üretemeyen ülke etkili dış dış politika izleyemez

GÜNDEM

4 saat önce

Birlik ve Dayanışma Sendikası’ndan Sağlık Bakanlığı’na çağrı

SİYASET

4 saat önce

Bakan Yardımcısı Halil Eldemir Bilecik’ten vekilliğe talip oldu

GÜNDEM

4 saat önce

BUSKİ, Şanlıurfa’da selin izlerini siliyor

GÜNDEM

5 saat önce

2023’ün ilk kruvaziyer gemisi İzmir Limanı’nda