DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
BITCOIN 722040-0,26%
İstanbul
27°

AÇIK

19:12

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Bursa tarımı konuştu

Bursa tarımı konuştu

ABONE OL
14/06/2023 15:50
Bursa tarımı konuştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BURSA (İGFA)- Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından tarımda verimin artırılması amacıyla sektör temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen ilki geçtiğimiz yapılan ‘Tarımsal Destekler Bilgilendirme Paneli’nin ikincisi Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Hüdavendigar Salonu’nda gerçekleştirildi.

İlgili kamu kurumları, akademisyenler, ziraat odaları, kooperatifler ve çiftçilerin de katıldığı panelin açılışında konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’nın tarımla alakalı müthiş bir potansiyele sahip olduğunun altını çizdi.

BABADAN KALMA USULLERİ BIRAKMALIYIZ

Bursa’nın genelde sanayi merkezli düşünülen bir şehir olduğunu, otomotiv, tekstil, makine sanayii gibi alanların öne çıktığını hatırlatan Başkan Aktaş, “Ama bu tarımla alakalı güçlü bir altyapımız olmadığı anlamına gelmez. Dünyada tarımla alakalı ciddi bir potansiyel var. Pandemi gösterdi ki tarım olmazsa olmaz konularda biri. Her şeyi bırakabiliriz ama yemeyi içmeyi ihmal edemeyiz. Yeme içme belki bu işin küçük bir kısmı ama bu işin başka aşamaları var. Ürünün hasadını kayıpsız yapmak, ambalajlamak, nakletmek, pazarlamak, satış sonrası hizmet başlı başına bir iş. İyi niyetle, gayretle yapılmış çalışmalar var. Her yıl artan trendimiz var. Bizim artık bundan sonraki süreci daha kurumsal çatı altında devam ettirmemiz gerekli. Yapabileceğiz çok şeyler var. Beni kaygılandıran maalesef tarıma bakış açımız. Tarımla ilgilenmek demek, köylülük demek gibi bir algı var. Sanki geri kalmışlık, 3 – 4 sınıf vatandaş gibi algımız var. Rahmetli Atatürk ‘köylü milletin efendisi’ demiş. Ama artık babadan kalma usullerle üretim yapmaktan ziyade büyük ölçekli, bilimsel verilerle, donelerle bu işleri yapmak, üretmek, ambalajlamak ve pazarlamak zorundayız” diye konuştu.

Büyükşehir bünyesindeki Tarım A.Ş. ve Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı vasıtasıyla kırsal kalkınma için önemli yatırımlar yaptıklarını kaydeden Başkan Aktaş, “Beni yanlış anlamayın ama ufak tefek desteklerle, algılarla işi götürmek yerine sonuç odaklı olalım. Yaptığımız desteklerin ekonomik olarak katma değere dönüşmesi lazım. Bizim tarımı finanse etmek, desteklemek, tarımla alakalı birlikteliği sağlamak gibi bir hedefimiz, hayalimiz var. Azar azar dağıtmak yerine bunu daha ileriye taşıyacak, altyapısını daha güçlü tutacak, bu şehre ekonomik katma değer sağlayacak projelere, konulara, kişilere destek verelim” dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Hamit Aygül ise nüfus bakımından Türkiye’nin 4’üncü büyük şehri olan Bursa’nın tarımsal üretim konusunda ülkenin sayılı şehirlerinden olduğunu vurguladı.

Bursa’nın toplam tarım alanları bakımından Türkiye’de 34’üncü sırada yer aldığını ifade eden Aygül, bitkisel üretim yönünden baktığımızda Türkiye’de 6’nci sırada olduğunu belirterek, “Verimli bir tarımsal üretimimiz var. Bunda çiftçilerimiz, kooperatiflerimiz, birliklerimiz, tarım kuruluşlarımız ve Büyükşehir Belediyemizin de büyük desteği var. Ben bu işbirliği ve desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Program, moderatörlüğünü Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Başkanı Prof.Dr. Hasan Vural’ın yaptığı panelle devam etti. Panelde, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Bursa İl Koordinatörü Bilal Tunç ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş. Bursa Bölge Müdürü Mustafa Değer, sektör temsilcilerine tarımsal kredi, hibe destekleri, doğru tarım uygulamaları ve tarım sigortaları konularında sunum yaptı.

Başkan Aktaş, günün anısına panelistlere teşekkür plaketi verdi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

GÜNDEM

Az önce

Tarihi Kentler Birliği, Tarihin Merkezi Osmangazi’de Buluştu

EKONOMİ

Az önce

Health Science Summit’te Sağlıklı ve Uzun Yaşam için En Yeni Yaklaşımlar Aktarıldı

GÜNDEM

Az önce

Likya Cup Yelkenli Yat Yarışları Başladı

GÜNDEM

Az önce

Canik’te Okul Kantinleri Mercek Altında 

GÜNDEM

Az önce

“İzmir’i Vatandaşlarımızın Güvenle Nefes Alıp Vereceği Bir Yuva Olarak Tasarlıyoruz”

GÜNDEM

Az önce

İnegöl Belediyesi Yangın Güvenliği Semineri Düzenliyor

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Müzik ve Edebiyatı Harmanlayan Yazarlar: Tuna Kiremitçi ve Murat Meriç

EĞİTİM

Az önce

Güzel Sanatlar Fakültesi ve Liselerine hazırlanan gençler için ücretsiz kurs

EKONOMİ

Az önce

Yalıkavak Marina, 5. kez dünyanın 1 numarası

EKONOMİ

Az önce

DenizBank, KKTC Ülke Müdürlüğü ve Girne Şubesi’ni Hayata Geçirdi

SPOR

Az önce

Bilyoner ve Galatasaray Spor Kulübü güçlerini yeniden birleştirdi

GÜNDEM

Az önce

İklim Değişikliği Tartışmalarında Yol Haritası Nasıl Olmalı

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Çeşme Festivali’nde Dany Brillant Coşkusu

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

13. Phaselis Festivali Başladı

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Gönül Köşkü Huzurevi Koro konseriyle eğlendi

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Çeşme Festivali “Akdeniz” temasıyla büyük bir coşkuyla başladı

GÜNDEM

Az önce

Bir Eli Direksiyonda, Diğer Eli Gaz ve Frende

EĞİTİM

Az önce

Hocası olduğu üniversitede yeniden öğrenci oldu

EKONOMİ

Az önce

2023 Avrupa’nın En İyi İşverenleri Listesi’nde Türkiye’den 19 Organizasyon Yer Aldı

EKONOMİ

Az önce

2023’ün İlk 9 Ayında Yabancı Turistler Yaklaşık Yüzde 20 Daha Fazla Harcadı