DOLAR 28,9342 0.06%
EURO 31,3542 0.01%
ALTIN 1.887,690,18
BITCOIN 12103850,28%
İstanbul
10°

PARÇALI BULUTLU

17:43

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Cisco araştırdı: En yaygın siber saldırı türü: Web Shell. En çok hedef alınan sektör: Sağlık

Cisco araştırdı: En yaygın siber saldırı türü: Web Shell. En çok hedef alınan sektör: Sağlık

ABONE OL
31/05/2023 11:10
Cisco araştırdı: En yaygın siber saldırı türü: Web Shell. En çok hedef alınan sektör: Sağlık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cisco Talos raporuna göre, 2023’ün ilk çeyreğinde siber saldırıların %22’sini “web shell” olarak bilinen kötü amaçlı komut dosyaları oluşturdu. Etkileşimlerin %30’unda çok faktörlü kimlik doğrulaması (MFA) ya hiç etkinleştirilmedi ya da yalnızca sınırlı hizmetlerde etkinleştirildi. İlk 4 ayda en çok hedef alınan sektör ise sağlık sektörü oldu. Bunu perakende, ticaret ve gayrimenkul izliyor.

Dünyanın en büyük ticari tehdit istihbarat ekiplerinden Cisco Talos, en yaygın saldırıları, hedefleri ve eğilimleri derleyen 2023’ün ilk çeyreğine ilişkin siber güvenlik raporunu yayımladı. Siber saldırıların yaklaşık yüzde 22’sini, tehdit aktörlerinin internete açık web tabanlı sunucuların güvenliğini aşmasını sağlayan kötü amaçlı komut dosyaları “web shell” oluşturuyor. 

Sonuçları yorumlayan Cisco, EMEA Servis Sağlayıcıları ve MEA Siber Güvenlik Direktörü Fady Younes şunları söyledi: “Siber suçlular, erişimlerini kurumsal ağlara yaymak için güvenlik boşluklarından yararlanarak daha fazla deneyim kazanıyor. Çok çeşitli tehditlerin önüne geçmek ve hareket halindeki risklere yanıt verebilecek bir konumda olmak için, siber savunucular koruma stratejilerini ölçeklendirmelidir. Bu da büyük miktarda veriyi gerçek zamanlı olarak analiz etmek ve potansiyel tehditleri herhangi bir hasara neden olmadan önce tanımlamak için otomasyon, makine öğrenimi ve tahmine dayalı zekâ gibi gelişmiş teknolojilerden yararlanmak anlamına geliyor.” 
 

Hangi önlemler alınabilir?
 

Fady Younes alınabilecek tedbirler için de şu bilgileri verdi: “Siber tehditler artarken, kuruluşlar kendilerini olası ihlallerden korumak için proaktif önlemler almalıdır. Kurumsal güvenliğin önündeki en önemli engellerden biri, birçok kuruluşta Sıfır Güven mimarisi uygulamalarının bulunmamasıdır. Hassas verilere yetkisiz erişimi önlemek için işletmeler Cisco Duo gibi bir tür MFA uygulamalıdır. Cisco Secure Endpoint gibi uç nokta tespit ve müdahale çözümleri de ağ ve cihazlardaki kötü niyetli faaliyetleri tespit etmek için gereklidir.”

2023’ün ilk çeyreğinde gözlemlenen 4 büyük siber tehdit

Web shell: Bu çeyrekte, web shell kullanımı 2023’ün ilk çeyreğinde yanıt verilen tehditlerin yaklaşık dörtte birini oluşturdu. Her web shell’in kendi temel işlevleri olmasına rağmen, tehdit aktörleri genellikle ağ genelinde erişimi yaymak için esnek bir araç seti sağlamak üzere bunları birbirine zincirledi.

Fidye yazılımı: Fidye yazılımı, etkileşimlerin yüzde 10’undan azını oluşturdu ve önceki çeyrekteki fidye yazılımı etkileşimlerine (yüzde 20) kıyasla önemli bir düşüş gösterdi. Fidye yazılımı ve fidye yazılımı öncesi saldırıların toplamı, gözlemlenen tehditlerin yaklaşık yüzde 22’sini oluşturuyordu.

Qakbot emtiası: Qakbot emtia yükleyicisi, bu çeyrekte ZIP dosyalarını kötü amaçlı OneNote belgeleriyle kullanan etkileşimler arasında gözlemlendi. Saldırganlar, Microsoft’un Temmuz 2022’de Office belgelerinde makroları varsayılan olarak devre dışı bırakmasının ardından, kötü amaçlı yazılımlarını yaymak için OneNote’u giderek daha fazla kullanıyor.

Kamuya açık uygulamaları suistimal etme: Halka açık uygulamaların suistimali, bu çeyrekte en önemli ilk erişim vektörü oldu ve etkileşimlerin yüzde 45’ine katkıda bulundu. Bir önceki çeyrekte bu oran yüzde 15’ti.

En çok hedef olan sektörler: Sağlık, ticaret ve gayrimenkul

  • Rapor, etkileşimlerin yüzde 30’unun çok faktörlü kimlik doğrulamasından yoksun olduğunu veya yalnızca belirli hesaplarda ve hizmetlerde etkinleştirildiğini gösterdi. 
  • Güvenlik birimlerinin çabaları, Hive fidye yazılımı gibi büyük fidye yazılımı çetelerinin faaliyetlerini çökertti, ancak bu yeni ortaklıkların kurulması için alan da yarattı. 
  • Sağlık hizmetleri bu çeyrekte en çok hedef alınan sektör oldu. Bunu perakende-ticaret, gayrimenkul, gıda hizmetleri ve konaklama sektörleri yakından takip etti. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

GÜNDEM

Az önce

‘Aşı takip cihazları bozuldu’ iddialarına yanıt

GÜNDEM

Az önce

16. Sabancı Vakfı Uluslararası Filantropi Semineri  Filantropi ve Gençlik Temasıyla Gerçekleşti  

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

18 İşçi Filmleri Festivali LYSA’da

EKONOMİ

Az önce

CE sertifikalı ilk gübre üreticisi oldu

GÜNDEM

Az önce

Eğitim-Sen: Anayasal hakları kullanmaya devam edeceğiz

GÜNDEM

Az önce

Serik’in 3 mahallesinde  içme suyu hatları yenileniyor 

GÜNDEM

Az önce

Antalya Büyükşehir ASAT’ın  araç filosunu genişletti

GÜNDEM

Az önce

Kaçem’de kadınlar için yeni kurslar açılacak

GÜNDEM

Az önce

Nilüfer Belediyesi araç filosunu elektrikli araçlarla yeniledi

TEKNOLOJİ

Az önce

Call of Duty®: Mobile’da 11. Sezon 6 Aralık’ta Geliyor: Siren Şarkısı 

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Sille Hacı Ali Ağa Hamamı restore ediliyor

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Gazipaşa Kültür Merkezi’nde muhteşem konser

DÜNYA

Az önce

Gazze’de önceliğimiz kalıcı ateşkes!

GÜNDEM

Az önce

Başkan Büyükakın: Türkiye Yeni Yüzyıla damgasını vuracak

GÜNDEM

Az önce

Karabağlar’ın seçilmiş kadınları 8 kez buluştu

GÜNDEM

Az önce

Muğla Büyükşehir Belediyesi 60 İtfaiye 15 Zabıta Memuru Alıyor

GÜNDEM

3 dakika önce

Vali Usta, Bingöl’de asayiş çalışmalarını paylaştı

SİYASET

18 dakika önce

Zekiye Tekin’den Pazaryeri’nde gönülleri kazanmaya devam

SİYASET

18 dakika önce

Edirne’de Orhan Çakır CHP’den Keşan’a talip oldu

GÜNDEM

29 dakika önce

Meslek Fabrikası’ndan İzmirli Kahve’ye