DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
BITCOIN 721991-0,11%
İstanbul
27°

AÇIK

16:29

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Demiryolu Sektörünün Buluşma Noktası Eurasia Rail Kapılarını Açtı

Demiryolu Sektörünün Buluşma Noktası Eurasia Rail Kapılarını Açtı

ABONE OL
21/06/2023 21:10
Demiryolu Sektörünün Buluşma Noktası Eurasia Rail Kapılarını Açtı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

21 Haziran’da İstanbul Fuar Merkezi’nde kapılarını açan ve demiryolu sektörünü buluşturan EurasiaRail’de Sürdürülebilirlik, Enerji, İnovasyon ve Global İş Birlikleri gibi merakla beklenen konulara yer veriliyor. 

10. Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler ve Lojistik Fuarı Eurasia Rail’in açılış töreni, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ve TCDD Genel Müdürü Hasan Pezük başta olmak üzere, devlet yetkilileri, ülke temsilcileri ve sektörün önde gelen isimlerinin değerli katılımlarıyla gerçekleşti. ICA Events Türkiye Genel Müdürü Kemal Ülgen’in açılış konuşması ile başlayan fuar 3 gün boyunca sektörün nabzını tutacak.

Cezayir, Azerbaycan, Bulgaristan, Kanada, Çin, Kolombiya, Çekya, Mısır, Fransa, Gürcistan, Almanya, Gana, Hindistan, İtalya, Kosova, Moldova, Nijerya, Portekiz, Katar, Romanya, Rusya, Suudi Arabistan, İspanya, BAE, İngiltere, Özbekistan gibi yaklaşık 34 ülkeden 200’ün üzerinde profesyonel satın almacının katılım sağladığı fuarın konferans programı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, TCDD ve TCDD Taşımacılık destekleriyle İstanbul Fuar Merkezi’nde başladı.

ICA Events Türkiye Genel Müdürü Kemal Ülgen açılış konuşmasında, “Hızla değişen dünya koşullarında, yolcu ve yük taşımacılığı açısından demiryolu, çevre dostu bir seçenek olarak tercih edilmektedir. Demiryolu endüstrisi, sürdürülebilirlik, verimlilik ve güvenlik açısından büyük bir potansiyele sahiptir. Eurasia Rail Fuarı, bu dönüşümün odak noktasıdır ve sektör liderlerine, katılımcılara ilham veren bir platform sunmaktadır. Fuar, sadece bir sergi alanı değil, aynı zamanda bir bilgi paylaşım merkezidir. Bu etkinliğin, demiryolu sektöründeki en son gelişmelerini paylaşmak, yeni iş birlikleri oluşturmak ve sektörün geleceği hakkında bilgi sahibi olmak için önemli bir fırsat sunacağına eminiz” ifadelerine yer verdi.

Açılış töreninde konuşma yapan UIC Uluslararası Demiryolları Birliği Yolcu Direktörü Marc Guigon, Türkiye’de yüksek hızlı demiryolu taşımacılığındaki gelişmelere dikkat çekerken sürdürülebilirlik konusuna da değindi. Guigon, “Bugün yeni sürdürülebilir alanlar yaratmaya ihtiyacımız var, yeni çözümler üretmek en çok toplu taşımada önem kazanıyor. Emisyon konusunda şampiyonluğu trenler üstleniyor. Karbondioksit emisyonu ve yaşam döngülerinin sağlanması ve iklim değişikliğinde demiryolları kazanan olmaya devam edecek. Amacımız sadece trafik sıkışıklığının giderilmesi değil aynı zamanda iklim değişikliğine hızlıca adaptasyon sağlamak. Amaçlarımızı gerçekleştirmek için 15 yıllık bir zamanımız var. Bu amaçları hem özel hem kamuda gerekli gördüğümüz fütüristik ulaştırma vizyonumuz ile sağlayacağız” dedi.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, işletme hızı 225 kilometre olan Milli Hızlı Tren’in tasarım çalışmalarının yüzde 90’ının tamamlandığını belirterek, “8 araçlı tren setine sahip olacak trenimizi 2025 yılında yolcu taşımacılığına kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

Uraloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde demir yollarını 2003’ten itibaren başlattıkları gelişim hamleleriyle devlet politikası olarak ele aldıklarını ve öncelikli sektör olarak belirlediklerini aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Asya ve Avrupa arasında köprü görevi gören ülkemizin coğrafi konumunun sağladığı fırsatların ekonomik ve ticari avantajlara dönüşebilmesi için demir yollarında yeni bir atılım başlattık. Demir yolu hatlarımızın limanlara, havaalanlarına, lojistik merkezlere bağlantısını sağlayarak demir yollarımızı kombine taşımacılığa uygun yeni bir anlayışla ele aldık. Projelerimizle sadece doğu-batı hattında değil, kuzey-güney kıyılarımız arasında da demir yolu ulaşımını ekonomiye katkı sağlar hale getirmeyi planladık.”

TCDD Genel Müdürü Hasan Pezük: “Hareketliliğin, hızın ve dakikliğin çok önemli olduğu günümüzde emniyetli, güvenli, hızlı, çevreci bir ulaştırma sistemi olan demiryolu ulaşımı her geçen gün diğer ulaşım modları arasındaki ağırlığını arttırmaktadır. Demiryolları diğer ulaşım türleri ile karşılaştırıldığında daha az arazi kullanımı, düşük karbon emisyonu ve yüksek taşıma kapasitesi ile sürdürülebilir bir ulaşım sistemi için anahtar konumdadır. 2003 yılından itibaren demiryollarımıza toplam 906 milyar TL’nin üzerinde yatırım gerçekleştirilmiştir” dedi.

Avusturya, Kanada, Çin, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, Almanya, İran, İtalya, Japonya, Rusya Federasyonu, İspanya, İsviçre, Türkiye, A.B.D., Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık gibi 16 farklı ülkeden 200’ün üzerinde yerli ve yabancı katılımcının yanı sıra binlerce ziyaretçiyi ağırlamayı hedefleyen Türkiye’nin tek, dünyanın en büyük üçüncü demiryolu ve hafif raylı sistemler fuarı olan, kamu ve özel sektörün en çok kullanılan ürünlerine yer veren Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler ve Lojistik Fuarı-Eurasia Rail, 2011 yılından bu yana Avrasya bölgesinde sektörün nabzını tutuyor. Mevcut ilişkilere ve yeni iş birliklerine olanak sağlayan fuar, Türkiye demiryolu endüstrisinin gelişimi için önemli bir misyon üstleniyor. Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler ve Lojistik Fuarı-Eurasia Rail, dopdolu etkinlik programı ile 3 gün boyunca devam edecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

GÜNDEM

Az önce

Bir Eli Direksiyonda, Diğer Eli Gaz ve Frende

EĞİTİM

Az önce

Hocası olduğu üniversitede yeniden öğrenci oldu

EKONOMİ

Az önce

2023 Avrupa’nın En İyi İşverenleri Listesi’nde Türkiye’den 19 Organizasyon Yer Aldı

EKONOMİ

Az önce

2023’ün İlk 9 Ayında Yabancı Turistler Yaklaşık Yüzde 20 Daha Fazla Harcadı

SAĞLIK

Az önce

EÜ Diş Hekimliği Fakültesinde baştan sona yenilenen “Radyoloji Ünitesi” daha geniş alanda hizmet vermeye başladı

GÜNDEM

Az önce

Taşatan grup yolu asfaltlandı

SAĞLIK

Az önce

Sabırsızlık Mutsuzluğa Neden Oluyor

TEKNOLOJİ

Az önce

Gaming İstanbul oyunseverlerle buluşuyor

EĞİTİM

Az önce

Çiğlili ve Avrupalı Gençler ERASMUS Projesinde Buluşuyor

EKONOMİ

Az önce

Bingöl Genç’te hayvancılık için özel proje

GÜNDEM

Az önce

Sarsılmaz’dan ABD/Kansas Çıkarması

EKONOMİ

Az önce

Sürdürülebilir Bir Ekonomi için Sanal İkiz Deneyimi: Dassault Systèmes Ezber Bozan İnovasyonlarını 3DEXPERIENCE Forum 2023’te Türkiye’de Tanıttı

EKONOMİ

Az önce

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulundan Er-Bakır Elektrolitik Bakır Mamulleri A.Ş. Denizli Tesisine Ziyaret

GÜNDEM

Az önce

İmamoğlu halkçı projeleri paylaştı

GÜNDEM

Az önce

Bilecik’te son sözü DSİ söyleyecek

GÜNDEM

Az önce

İzmir’de Buz Pateni Sezonu Açıldı

GÜNDEM

Az önce

“Siyasetten Uzak Durmayın”

GÜNDEM

Az önce

İzmir Yörük Türkmen Toyu’na Ev Sahipliği Yapıyor

GÜNDEM

Az önce

“Başkan Ceritoğlu Sengel: Ahilik Kültürü Efes Selçuk’ta Yaşıyor”

EĞİTİM

Az önce

Türkiye’nin En Girişimci ve Yenilikçi Üniversitesinden “Derin Teknoloji Fabrikası”