DOLAR 27,5030 0.19%
EURO 28,8610 0.18%
ALTIN 1.612,72-0,02
BITCOIN 752661-1,51%
İstanbul
20°

AÇIK

05:29

İMSAK'A KALAN SÜRE

Düzenli Yoga Normal Doğuma Hazırlığı Kolaylaştırıyor

Düzenli Yoga Normal Doğuma Hazırlığı Kolaylaştırıyor

ABONE OL
14/06/2023 14:40
Düzenli Yoga Normal Doğuma Hazırlığı Kolaylaştırıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hamilelik dönemi önemli fizyolojik, sosyal ve duygusal değişikliklerin yaşandığı bir süreçtir. Anne adayının mental ve fiziksel durumu, gebelik süreci ve bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde erken doğum riski, anksiyete, depresyon ve stres gibi pek çok olumsuz durum görülebilir. Gebelikte yapılan yoga anne adaylarında anksiyete, depresyon ve stresin yönetilmesinde faydalı olmaktadır. Ayrıca gebelik yogası yapanlarda fetal doğum ağırlığında önemli bir artış görülürken, erken doğum ve fetal gelişme geriliği oranlarında ise önemli ölçüde azalma izlenmiştir. Memorial Şişli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Leylim Yalçınkaya, gebelik döneminde yapılan yoganın faydaları hakkında bilgi verdi. 

Yoganın genel sağlık üzerine pek çok olumlu etkisi vardır. Bunlar arasında stresin azalması, anksiyete ve depresyonun gerilemesi yer alır. Kronik sırt ağrısı ve migren ağrılarında da azalma görülmüştür. Yoga, gebelikte beden-zihin dengesini korumak için sık olarak önerilmektedir. Özellikle gebelik sürecinde kadınlarda gözlemlenen duygusal dalgalanmanın düzenlenebilmesi için oldukça uygun bir araçtır. 

 

Yoga doğum sancılarına toleransı artırıyor

Yapılan son çalışmalar yoganın gebelikte yürüyüş ve standart egzersizlere göre daha faydalı olabileceğini göstermektedir. Düzenli yapılan yoganın anne ve bebek arasında oluşacak bağı güçlendirdiği de iddia edilmektedir. Benzer şekilde gebelikte yapılan yoga ile ilgili çalışmalar yoganın stres seviyesini azalttığını, yaşam kalitesini ve otonom sinir sistemi işleyişini iyileştirdiğini göstermektedir. Düzenli yoga yapan kadınların doğum sancılarına toleranslarının arttığı, doğum sürelerinin ortalama 2 saate kadar kısaldığı ve normal vajinal doğum yaşama olasılığının 2,5 kat daha fazla olduğu bilinmektedir. 

 

Düzenli yoga hamilelikte depresyon riskini azaltıyor

Hamilelikte fizyolojik olarak kalp debisinde, kalp atış hızında ve plazma hacminde artış meydana gelir. Yoga sırasında parasempatik sinir sisteminin aktive olmasıyla bu fizyolojik etkiler dengelenebilir. Gebelikte yoga yapan kadınlarda, fetal doğum ağırlığında önemli bir artış görülürken, erken doğum ve fetal gelişme geriliği oranlarında ise önemli ölçüde azalma izlenmiştir. Depresyon gebelikte yaygın bir durumdur ve gebelik sırasında kadınların yaklaşık %14 ila %23’ünde görülür. Düzenli yapılan yoganın depresyon belirtilerinin gerilemesine yol açtığı bilinmektedir.

 

Bel ağrılarına iyi geliyor, uykuyu düzenliyor

Gebelikte en sık görülen şikayetlerden biri özellikle lumbosakral bölgede ilerleyici bel ağrısıdır. Sırt ve karın kaslarının esnetilmesi ve güçlendirilmesine yönelik egzersizler gebelik ağrılarının giderilmesi için sıklıkla önerilmektedir. Yoga bu ağrıların giderilmesinde etkilidir. Gebelikte uyku bozuklukları yaygındır. Bu durum erken doğum ve preeklampsi gibi olumsuz gebelik sonuçlarıyla ilişkilendirilebilir. Uyku değişiklikleri gebelikte fizyolojik olabileceği gibi, doğum ve ebeveynlik kaygıları da bu değişiklikleri tetikleyebilir. Özellikle ikinci trimesterde yogaya başlanıldığında, uyku parametrelerinde başlangıca göre önemli bir iyileşme olduğu izlenmiştir.

 

Gebelik şekeri seviyelerini düşürüyor

Tüm gebeliklerin yaklaşık %6 ila %8’ini yüksek riskli gebelikler oluşturmaktadır. Gestasyonel diyabet ve hipertansiyon gibi spesifik tıbbi durumlar, hamilelikte yoga uygulamasından fayda görebilirler. Gebelik hipertansiyonu, preeklampsi, intrauterin büyüme geriliği, ileri anne yaşı, obezite, kötü obstetrik öykü gibi riskli gebelik durumlarında yoganın olumlu etkiler oluşturduğu izlenmiştir. Yapılan çalışmalar 8 haftalık bir süre boyunca haftanın 5 günü, günde 15 ila 20 dakika uygulanan yoga pratiğinin açlık glikozu, tokluk glikozu ve hemoglobin A1C seviyelerini düşürdüğünü saptamıştır. 

 

Yoga doğum sonrası dönem için de faydalı

Doğum sonrası dönem, hemostazın yeniden sağlandığı ve annenin yeni hayatına alıştığı bir dönemdir. Bu süre zarfında yaşanabilecek stres, meditasyon, yoga, nefes teknikleri ve egzersizler kullanılarak hafifletilebilir. Yapılan çalışmalar doğum sonrası dönemde yoga yapan kadınların depresyon ve anksiyete sorunlarının azaldığını ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesinde önemli ölçüde iyileşme sağladığını göstermiştir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

EKONOMİ

Az önce

Koçtaş Genel Müdürlüğüne Oğuzhan Şatıroğlu Atandı

GÜNDEM

7 dakika önce

Konak Belediye Meclisi Konak’ın Sultanlarını Ağırladı

SAĞLIK

7 dakika önce

Yetersiz Beslenmeye Bağlı ‘Gizli Açlık’ Çocukları Tehdit Ediyor

EKONOMİ

7 dakika önce

İnci Holding, Bir Kez Daha 3 İştirakiyle Sanayinin En Büyükleri Arasında

GÜNDEM

37 dakika önce

TürkTraktör’ün Ana Sponsorları Arasında Olduğu 3.Uluslararası İş ve İstif Makinaları Kongresi Kapılarını Açtı

GÜNDEM

37 dakika önce

Minikler Sokak Hayvanlarıyla Buluştu

EKONOMİ

37 dakika önce

Fongogo StartupMarket’i Satın Aldı

EKONOMİ

37 dakika önce

Türkiye Finans’tan “Dijital Bankacılık”ta Stratejik Adım

GÜNDEM

53 dakika önce

Uber, Türkiye’nin 2023 Yaz Aylarına İlişkin Verilerini Açıkladı

MAGAZİN YILDIZLARI

53 dakika önce

Bilecik-Bursa Kültür Turları

EKONOMİ

53 dakika önce

Eylül Ayında Oda Fiyatları %91’lik Artış Gösterdi

GÜNDEM

1 saat önce

Karşıyaka Oda Orkestrası Yeni Sezonu Alkışlarla Açtı

SAĞLIK

1 saat önce

Meme Kanseri Farkındalık Ayı Dolayısıyla Medicana Sağlık Grubu Uzmanlarından Açıklamalar

GÜNDEM

1 saat önce

Bursa’da zeytin sineği ile 4. mücadele dönemi başladı

GÜNDEM

1 saat önce

Bakan Yerlikaya’dan hain saldırıda yaralanan polislere ziyaret

GÜNDEM

1 saat önce

Ödemiş’te Dev Rüzgâr Kanatları Şehir Merkezinden Geçti; Başkan Eriş “Çevre Yolu” için Çağrıda Bulundu

GÜNDEM

1 saat önce

‘Benim Şehrim, Benim Sesim’ Programının Üçüncüsü için Başvurular Başladı

GÜNDEM

1 saat önce

Beylikdüzü Meme Kanserine Karşı Bilinçlendi

EKONOMİ

1 saat önce

Akbank Hackathon: DisasterTech Başlıyor

EKONOMİ

1 saat önce

Merkez Bankası: Piyasa etkisi 2024’te görülecek