DOLAR 28,8938 -0.02%
EURO 31,4372 -0.1%
ALTIN 1.920,27-0,19
BITCOIN 12080155,28%
İstanbul

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

17:44

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Eğitim-Sen’den ‘Okul Hemşireliği’ Uygulaması Hatırlatması!

Eğitim-Sen’den ‘Okul Hemşireliği’ Uygulaması Hatırlatması!

ABONE OL
30/05/2023 15:20
Eğitim-Sen’den ‘Okul Hemşireliği’ Uygulaması Hatırlatması!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen), her okula bir hemşire sloganıyla başlatılan, okul hemşireliği uygulamasındaki aksaklıklara ilişkin açıklamada bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 2022 yılında açıklanan İdare Faaliyet Raporu’na göre, bakanlık bünyesinde 496 okul hemşiresinin görev yaptığını ifade eden Eğitim-Sen, 2023 yılı mart ayında 500 yeni okul hemşiresi ataması ile okul hemşirelerinin ‘sözleşmeli’ olarak MEB bünyesinde çalışmaya başlamasıyla ülke genelinde rakamın 1000’e çıktığını, ancak bu sayısının da çok az olduğunu vurguladı. 

“Okul Hemşireliği Uygulaması Kağıt Üzerinde Kalmıştır!”

‘Okul hemşireliği’ uygulamasının önemine dikkat çeken Eğitim-Sen, projenin kağıt üzerinde kaldığını ifade ederek, “2020’de, Ortaokul ve Ortaöğretim Kurumları Özel Barınma Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre, okul sağlığı hemşireliği zorunlu hale gelmiştir. İlgili yönetmeliğin 29. maddesinin 6. fıkrasına göre, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında okuyan öğrencilere hizmet veren ve kayıtlı öğrenci sayısı 250 ve üzeri olan kurumlarda okul hemşiresi görevlendirilmesi zorunludur” hatırlatmasında bulundu.  Eğitim-Sen Genel Merkezi açıklamasında, “Ülkemizde uzun yıllardır ihmal edilen, öğrencilerin ve okul personelinin sağlığı açısından okul hemşireliği uygulamasının ne kadar önemli bir ihtiyaç olduğu bilinmektedir. Eylül 2020’de, Ortaokul ve Ortaöğretim Kurumları Özel Barınma Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre, okul sağlığı hemşireliği zorunlu hale gelmiştir. İlgili yönetmeliğin 29. maddesinin 6. fıkrasına göre, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında okuyan öğrencilere hizmet veren ve kayıtlı öğrenci sayısı 250 ve üzeri olan kurumlarda okul hemşiresi görevlendirilmesi zorunludur. Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından son olarak 2022 yılında açıklanan İdare Faaliyet Raporu’na göre, MEB bünyesinde 496 okul hemşiresi görev yapmaktaydı. 2023 yılının mart ayında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesi kapsamında, merkez teşkilatında görevlendirilmek üzere 500 yeni okul hemşiresi ataması yapılmış ve okul hemşireleri ‘sözleşmeli’ olarak MEB bünyesinde çalışmaya başlamıştır. Sendikamızın uzun süredir talepleri arasında yer alan ‘her okula bir hemşire’ uygulaması, MEB’in okul sağlığı hemşireliğine yönelik çalışmalarında dönem dönem gündeme getirilmiş ancak hep kâğıt üstünde kalmıştır. Geçtiğimiz mart ayı içinde yapılan yeni atamalarla birlikte ülke çapında görev yapan okul hemşiresi sayısının bin civarında olması ciddi bir eksikliktir” cümleleri yer aldı. 

“Okul Hemşireleri Hiçbir Haktan Yararlanamamaktadır”

Eğitim-Sen açıklamasına şöyle devam etti: “Yıllardır Sağlık Bakanlığı dışında çalışan okul hemşireleri, Sağlık Bakanlığı’nda çalışan sağlık personelinin yararlandığı ek ödeme, teşvik benzeri hiçbir haktan yararlanamamaktadır. Okul hemşirelerinin de diğer bakanlıklardaki meslektaşları gibi ‘eşit işe eşit ücret’ ilkesi gereği en azından ek ödeme ve teşvikten yararlandırılması gerekmektedir.Ocak 2022’de Sağlık Bakanlığı’nda çalışan sağlık personellerinin aldığı %20 zammın tüm kamu kurumlarında çalışan sağlık personellerine uygulanması, kurum hekimlerine yapılan emeklilik iyileştirilmesinin Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul hemşireleri için de geçerli olması, okul hemşiresi arkadaşlarımızın öncelikli talepleri arasındadır. Yıl içinde çok sayıda eğitim materyali kullanan okul hemşirelerinin kullandığı materyaller, kurum tarafından karşılanmalı, normal mesai saatinin üzerinde yapılan ek çalışmalar fazla mesai ücreti olarak ücretlendirilmelidir. Ayrıca okul hemşirelerinin görev tanımları yapılmalı ve çalışma saatleri net olarak belirlenmelidir. Okuldaki sağlık derslerine girme, kurs açma gibi konularda okul hemşirelerinin maaşlarının iyileştirmesi için acilen düzenleme yapılması gerekmektedir.”

“Fedakârca Çalışan Okul Hemşirelerinin Sesi Olacağız”

14 Mayıs seçimleri öncesinde yaptığı basın açıklamasında yeni gelecek hükümetten okul hemşireliği konusundaki beklentilerini açıklayan Eğitim-Sen, “Öğrenciler ve eğitim emekçileri açısından eğitim öğretimin sağlıklı ortam ve koşullarda yürütülmesinin, eğitimin niteliği üzerinde olumlu yönde etkilerinin olması kaçınılmazdır. Bu nedenle yeni hükümet ve Millî Eğitim Bakanlığı’ndan talebimiz, ‘her okula bir hemşire’ uygulamasını mümkün olan en kısa sürede hayata geçirmesidir. Eğitim-Sen olarak, eğitim ve bilim hizmet kolunda görev yapan her arkadaşımızın olduğu gibi, okullarda ve yurtlarda fedakârca çalışan okul hemşirelerinin sesi, taleplerinin takipçisi olmayı sürdüreceğimiz bilinmelidir” dedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

GÜNDEM

Az önce

Dünya Engelliler Günü’nde Bergama’ya Birleşmiş Milletler’den ödül

TEKNOLOJİ

Az önce

Yeni yıla yüksek performansla gir! Monster Notebook’tan aralık ayına özel indirimler

TEKNOLOJİ

Az önce

Ericsson Mobilite Raporu: 5G kullanımı artıyor, küresel mobil veri trafiği altı yıl içinde üçe katlanacak

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

32 Yıl sonda İstanbul’da Şair Buluşması

TEKNOLOJİ

Az önce

Dijital savunma sisteminizi yenileyin, yeni yıla güvenle girin

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Transformers: Canavarların Yükselişi aralıkta Tivibu’da

EKONOMİ

Az önce

Emirates, Kabin Memuru Alımlarına Devam Ediyor

GÜNDEM

Az önce

Bursa istihdama odaklandı

GÜNDEM

Az önce

‘Türk Ay Misyonu’na Teknopark İstanbul İmzası

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Fatih Doğukan Yılmaz’dan Müzik Ziyafeti: Yeni Single Yolda.!

EKONOMİ

Az önce

NYKS Cocktail Bar, İzmir’in Gece Hayatına Renk Kattı!

EĞİTİM

Az önce

İlküvez Erkek Öğrenci Yurdu’nda Neler Oluyor?

EĞİTİM

Az önce

Bakan Tekin, Din Öğretiminde Dayanıklı Sınıflar Hareketini Anlattı

SİYASET

Az önce

Tarık Uysal, AK Parti’den Edirne İl Genel Meclisi’ne talip

SİYASET

Az önce

Ali Yılmaz: Osmangazi’de turizmi canlandıracağız

GÜNDEM

Az önce

Bakan Yerlikaya Marmara depremi ile ilgili son durumu paylaştı

GÜNDEM

Az önce

TÜRK-İŞ’ten asgari açıklama!

GÜNDEM

Az önce

Malkara tarihinde bir ilk

GÜNDEM

Az önce

Başkan Sandal, “İzmir’in Avrupa’ya açılan kapısı Bayraklı”

GÜNDEM

Az önce

Dip çamuru geri dönüşümde önemli bir hammadde