DOLAR 18,8218 0.11%
EURO 20,5886 0.21%
ALTIN 1.159,410,35
BITCOIN 442937-1,20%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

18:29

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Ericsson Mobilite Raporu’nun yeni sayısı yayınlandı: Ekonomik Yavaşlamaya Rağmen 5G Büyümeye Devam Ediyor

Ericsson Mobilite Raporu’nun yeni sayısı yayınlandı: Ekonomik Yavaşlamaya Rağmen 5G Büyümeye Devam Ediyor

ABONE OL
30/11/2022 13:12
Ericsson Mobilite Raporu’nun yeni sayısı yayınlandı: Ekonomik Yavaşlamaya Rağmen 5G Büyümeye Devam Ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
  • 5G, önceki mobil iletişim nesillerinin tümünden daha hızlı büyümeye devam ediyor.
  • 5G mobil aboneliklerinin sayısının 2028 sonuna dek 5 milyara ulaşması bekleniyor.
  • Raporda Sabit Kablosuz Erişime ilişkin öngörüler de yükseltildi. Bağlantı sayısının önümüzdeki 6 yılda 300 milyonu aşması bekleniyor.

Dünyanın birçok bölgesindeki süregelen ekonomik zorluklara rağmen, küresel ölçekte giderek yaygınlaşan 5G aboneliklerinin sayısının bu yılın sonunda 1 milyara, 2028 sonunda ise 5 milyara ulaşması bekleniyor. Ericsson Mobilite Raporu’nun Kasım 2022 sayısına göre, dünya çapında sabit kablosuz erişim (FWA) bağlantı sayısının da tahmin edilenden daha hızlı bir şekilde artacağı öngörülüyor.

Evler ve şirketler için kablolu geniş banda kablosuz bir alternatif sunan FWA, özellikle hizmet alamayan ya da yetersiz hizmet alan geniş bant pazarlarının bulunduğu bölgelerde büyük ölçekli 5G kullanımının ilk örneklerinden biri olma özelliği taşıyor.

Hindistan’ın FWA kullanımını artırma planları ve diğer pazarlardaki büyüme tahminlerinin de etkisiyle FWA’nın 2022-2028 yılları arasında yıllık yüzde 19 oranında büyümesi ve 2028 sonunda 300 milyon bağlantıyı aşması bekleniyor.

100’den fazla ülkeden araştırmaya katılan iletişim hizmet sağlayıcılarından üçte ikisi hâlihazırda FWA hizmetleri sunuyor. Geçtiğimiz yıl iletişim servis sağlayıcıların beşte biri 5G üzerinden FWA hizmetleri sunarken, bu oran bu sene üçte bire yükselmiş durumda. Geçtiğimiz 12 ay içerisinde yeni 5G FWA’ların yaklaşık yüzde 40’ı gelişmekte olan ülkelerde hizmete girdi.

5G’ye bakıldığında ise toplam abone sayısı Haziran-Eylül 2022 arasında yaklaşık 110 milyon artarak toplamda 870 milyona ulaştı. Raporun önceki sayısında öngörülen, 5G’nin yılsonuna dek 1 milyar aboneye ulaşacağı beklentisi sürüyor. Bu, 4G’nin kullanılmaya başlanmasından 1 milyar aboneye ulaşmasına kadar geçen süreden iki sene daha kısa. Bu istatistikler, 5G’nin en hızlı büyüyen mobil iletişim nesli olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. 5G uyumlu cihaz üreten çok sayıda üreticiye bağlı olarak bu cihazların kolay bulunabilirliği, fiyatlarının 4G uyumlu cihazlara kıyasla çok daha hızlı bir şekilde düşmesi ve Çin’de 5G’nin geniş ölçekte hizmete girmesi, bu büyümenin temel faktörleri olarak dikkat çekiyor.

Kuzey Amerika ve Kuzeydoğu Asya bölgelerinde 5G güçlü bir şekilde büyümeyi sürdürürken, bu bölgelerde 5G abonelik kullanımının 2022 sonuna dek yüzde 35’e ulaşması bekleniyor.

Dünya çapında bugüne dek 5G hizmetleri sunmaya başlamış yaklaşık 230 iletişim servis sağlayıcısı bulunurken, piyasaya sunulmuş ya da duyurulmuş 700 adet 5G akıllı telefon modeli var.

2028 yılı sonunda tüm dünyadaki 5G aboneliklerinin, toplam mobil iletişim aboneliklerinin yüzde 55’ine karşılık gelen 5 milyar düzeyine çıkması bekleniyor. Aynı zaman diliminde 5G’nin toplam nüfusun yüzde 85’ini kapsayacağı ve mobil iletişim trafiğinde yaşanacak artış dâhil toplam trafiğin yaklaşık yüzde 70’inin 5G ağlar üzerinden taşınacağı öngörülüyor.

Konuyla ilgili yorum yapan Ericsson Başkan Yardımcısı ve Ağlardan Sorumlu Başkanı Fredrik Jejdling, şunları söyledi:: “İletişim Hizmet Sağlayıcılar 5G hizmetlerini kullanıma sunmayı sürdürürken, Sabit Kablosuz Erişim de ivme kazanıyor. Günümüzde, dünya çapında mobil şebekeler üzerinden aktarılan veri trafiği, her iki yılda bir yaklaşık iki katına çıkıyor. Ericsson Mobilite Raporu’nun bu sayısında da bahsedildiği üzere hizmet sağlayıcılar, çevresel etkilerini azaltmak amacıyla en yeni nesil, enerji verimliliği yüksek radyo donanım ve yazılımlarına geçiyor, yenilenebilir enerji kullanımlarını artırıyor ve istasyon altyapılarını daha akıllı hale getiriyorlar.

Dünya çapında 4G abone sayıları da artmayı sürdürüyor. 2022 yılının Haziran ve Eylül ayları arasında arasında abone sayısı 41 milyon artmış durumda. Dünya çapındaki 4G aboneliklerinin ise bu yılın sonunda 5,2 milyarla en yüksek sayıya ulaşması bekleniyor.

Tüm mobil aboneliklerin ise 2022 sonunda 8,4 milyar, 2028 sonunda ise 9,2 milyar seviyesine çıkacağı öngörülüyor. Bu aboneliklerin çoğu, akıllı telefonlarla bağlantılı. 2022 yılının sonuna dek akıllı telefon abone sayısının, tüm cep telefonu abonelerinin yaklaşık yüzde 79’una karşılık gelen 6,6 milyar düzeyine çıkması bekleniyor.

Raporun son sayısı, çevresel etkilerin azaltılmasının önemini de vurguluyor.. Telekomünikasyon sektörü, yalnızca kendi emisyonlarını azalttığı için değil, aynı zamanda diğer sektörlerin karbon emisyonunu azaltmasına katkı sağlama potansiyeli olduğu için küresel sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada kritik bir role sahip.

Çevresel etkiyi azaltmak amacıyla, artan veri trafiğinin, dengeli bir ağ performansı yaklaşımına ek olarak, akıllı bir ağ modernizasyonu ile yönetilmesi şart.

Ericsson Mobilite Raporu’nun Kasım 2022 sayısında üç ayrıntılı inceleme yer alıyor:

  • “Net Sıfır” hedefine ulaşma arayışında ağ modernizasyonu
  • Ortaklık ve işbirliği: Finlandiya’nın yeni nesil kamu güvenliği ağının geliştirilmesi
  • Dijitalleşme, şirketlerin ‘’Net Sıfır’’ hedefine ulaşmalarına katkıda bulunuyor

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Kocaeli Büyükşehir ‘İşte O An’ları yaşattı

3. SAYFA

Az önce

İzmit’te hasarlı istinat duvarı yenilendi

3. SAYFA

Az önce

Malatya genelinde kapalı yol kalmadı

GÜNDEM

Az önce

Narlıdere Metrosu için 30 milyon euro finansman

3. SAYFA

Az önce

Manisa Yunusemre’de imar bekleyen üç mahalle bilgilendirildi

GÜNDEM

Az önce

Yavuz Özcan Parkı’na metal korkuluk

GÜNDEM

Az önce

Başkan Böcek, Antalya Meslek Odaları Başkanlarıyla buluştu

TEKNOLOJİ

Az önce

Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda Hepsiburada’nın KOBİ’leri Büyüten Yapay Zeka Çözümleri Sergilendi

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Cumhuriyet’in 100 Çocuğu İle Yarıyıl Sanat Atölyeleri Düzenledi

EĞİTİM

Az önce

Gençlik Kampı ve Eğitim Merkezi izcileri ağırladı

EKONOMİ

Az önce

Lüks turizmin öncüleri Hilton Istanbul Maslak’ta buluştu

EKONOMİ

Az önce

Anadolu Hayat Emeklilik’in Aktif Büyüklüğü 90,6 Milyar TL’ye Ulaştı

GÜNDEM

Az önce

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Uluslararası Afiş Yarışması sonuçlandı

GÜNDEM

Az önce

Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Basın Mensuplarıyla Buluştu

GÜNDEM

Az önce

CHP’li Sertel, PTT’nin ‘HGS satışlarından vurgun’ iddiasını gündeme getirdi

EĞİTİM

Az önce

CK Enerji, sömestr tatilinde çalışanlarının çocuklarını ağırladı

EĞİTİM

Az önce

KAPEM’de 52. Dönem Kursları İçin Kayıtlar Başladı

EKONOMİ

Az önce

Vertiv, Entegre Modüler Çözümler İşini Genişletmek için Ras Al Khaimah’ta Yeni Fabrika Açıyor

SPOR

Az önce

Antalya bisiklet turizminin başkenti oluyor

3. SAYFA

Az önce

Çınar Akademi’de ara tatil bitiyor, dersler başlıyor