DOLAR 28,9201 0.07%
EURO 31,4585 -0.03%
ALTIN 1.923,47-0,02
BITCOIN 12054485,55%
İstanbul

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

17:44

AKŞAM'A KALAN SÜRE

EÜ’de “Nekrotizan Enterokolit’de Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu” yapıldı

EÜ’de “Nekrotizan Enterokolit’de Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu” yapıldı

ABONE OL
31/05/2023 11:24
EÜ’de “Nekrotizan Enterokolit’de Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu” yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nekrotizan enterokolit hastalığına dikkat çekmek, toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla Ege Üniversitesinde “Nekrotizan Enterokolit’de Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu” gerçekleştirildi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Neonatoloji Bilim Dalı ile Türk Neonatoloji Derneği iş birliğinde yapılan sempozyum Türkiye’nin farklı üniversitelerinden yenidoğan uzamlarını bir araya getirdi. Ege Üniversitesi  Tıp Fakültesi Muhittin Erel  Amfisinde yapılan sempozyumun açılış konuşmalarını Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Esin Koç ve Ege Üniversitesi Neonatoloji Bilim Dalı Başkanı  Prof. Dr. Mete Akısü yaptı.

Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. Mete Akısü, “Mayıs ayı  Nekrotizan Enterokolit (NEK) Farkındalık Ayı olarak kabul edilir ve 17 Mayıs, Dünya NEK Farkındalık Günü olarak anılır. Bu, dünya genelinde NEK farkındalığını artırmak ve bu hastalığa karşı global mücadelemizi güçlendirmek için hayati önem taşıyor. NEK, yaşamlarının ilk haftalarında ve aylarında hassas bebekleri etkileyen, yıkıcı bir bağırsak hastalığıdır. NEK geliştiren bebeklerin yüzde 30’una kadarı hayatını kaybeder ve sağ kalanlar genellikle ömür boyu sağlık sorunlarıyla karşılaşır. Ancak, bu hastalığın adını Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi dışında duyan pek az kişi vardır” diye konuştu. 

Böyle bir bilimsel programın ulusal düzeyde ilk kez düzenlendiğine vurgu yapan Prof. Dr. Mete Akısü, “Bu sempozyumda, NEK’in karmaşık doğasını ve gizemini, nekroz ve apoptozun rollerini anlamaya yönelik çabalara dikkat çekiyoruz. NEK’in epidemiyolojisi ve güncel tanı stratejileri üzerine tartışmalarımız, bu hastalığın etkisini azaltmak için ne yapabileceğimizi daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, NEK’nin öngörülebilir olup olmadığını, koruyucu stratejilerin ve beslenmenin rolünü ve tedavi yaklaşımlarını, hem medikal hem de cerrahi, detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. NEK’de kök hücre tedavisinin umut ışığı olabileceğini sorgulayacağız ve bu hastalığın nörodevelopmental gelişim üzerindeki etkilerine odaklanacağız. Bu hastalığın uzun dönem sonuçlarını da ele alacağız, özellikle de kısa bağırsak sendromu ve uzun dönem izlemi gibi sonuçları. Bu konular, NEK hakkındaki anlayışımızı genişletmek ve hastalarımızın ve ailelerinin yaşamlarını daha iyi hale getirmek için birlikte nasıl çalışabileceğimizi anlamamıza yardımcı olacak. Böyle bir sempozyumu Türkiye’de ilk kez düzenlemenin gururunu yaşıyoruz ve bu, bizim için önemli bir dönüm noktasıdır. Bu etkinliğin, NEK hakkındaki bilincimizi derinleştirmek ve bu yıkıcı hastalığın üzerindeki yükü hafifletmek için ortak çabalarımızı artırmak adına büyük bir adım olduğuna inanıyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

GÜNDEM

Az önce

TÜRK-İŞ’ten asgari açıklama!

GÜNDEM

Az önce

Malkara tarihinde bir ilk

GÜNDEM

Az önce

Başkan Sandal, “İzmir’in Avrupa’ya açılan kapısı Bayraklı”

GÜNDEM

Az önce

Dip çamuru geri dönüşümde önemli bir hammadde

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Alternatif Bank Dünya Engelliler Günü’nde  Atatürk filmini işaret dili çevirisiyle işitme engelliler ile buluşturdu

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Çukurova Belediyesi: Gelenek bozulmadı

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Borusan sanat’ta bu hafta

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

 Borusan Contemporary Çocuk Atölyeleri  Aralık ayında yeni etkinliklerle devam ediyor!

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Muğla’da Yaşam Resim Yarışması Ödülleri Verildi

EĞİTİM

Az önce

Erasmus+ Proje Yazma Eğitimi tamamlandı 

GÜNDEM

Az önce

Türkiye’de çevre konusunda kurulan ilk ve tek Mahalle İdare Birliği olan Ege ve Marmara Çevreci Belediyeler Birliği “Ekoloji ve İnsan Çalıştayı” gerçekleşti. Edremit Belediye Başkanı ve Birlik Başkanı Selman Hasan Arslan birliğin son meclis toplantısına b

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi, kısa süre içerisinde şehrin en uğrak noktalarından biri haline geldi.

GÜNDEM

Az önce

İstanbul’da metrobüs hattına 252 yeni otobüs

GÜNDEM

Az önce

Konya’nın en uğrak noktalarından oldu

GÜNDEM

Az önce

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal İnovasyon Ajansı’na ”En Etkili Sürdürülebilirlik” Ödülü

GÜNDEM

Az önce

“Sadece Gazze Değil, Dünya İşgal Altında”

GÜNDEM

Az önce

İzmir’in çehresini değiştirecek plan yola çıktı

EKONOMİ

Az önce

ÇATES’in Halka Arzına Yoğun Katılım Oldu 

GÜNDEM

Az önce

Tetra Pak’tan global araştırma: Tüketicilerin yüzde 54’ü beslenme alışkanlıklarını değiştirerek daha iyi bir dünyaya katkı sağlayabileceğini düşünüyor

GÜNDEM

Az önce

YASED, “ÖZET- COP27’den COP28’e Webinarı” ile COP28 Özel Yayın Programı’nı Başlattı