DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
BITCOIN 722266-0,19%
İstanbul
24°

AÇIK

13:02

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Fidye yazılımı saldırılarının en yaygın kaynakları neler?

Fidye yazılımı saldırılarının en yaygın kaynakları neler?

ABONE OL
14/06/2023 15:00
Fidye yazılımı saldırılarının en yaygın kaynakları neler?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kaspersky, bir şirket veya kuruluşta meydana gelen güvenlik ihlalleri, saldırılar veya diğer olaylarla ilgili müdahale ve tepki sürecini ölçtüğü “Olay Müdahale” hizmetinden topladığı bilgilerle fidye yazılımı saldırılarının en yaygın kaynaklarını ortaya çıkardı. Yeni Kaspersky raporu, 2022’deki fidye yazılımı saldırılarının çoğunun halka açık uygulamalardan, güvenliği ihlal edilmiş kullanıcı hesaplarındaki verilerden ve kötü amaçlı e-postalardan yararlanılarak başladığını gösterdi.

 

IT Security Economics raporuna göre, 2022 yılında şirketlerin %40’ından fazlası en az bir fidye yazılımı saldırısıyla karşı karşıya kaldı. KOBİ’ler kurtarma için ortalama 6 bin 500 dolar harcarken, işletmeler 98 bin dolar ödedi. Bu rakamlar, fidye yazılımı saldırılarının hala yaygın olduğunu ve herhangi bir şirketi herhangi bir zamanda vurabileceğini ortaya koyuyor.

Kaspersky’nin “Siber olayların doğası’nda yer alan istatistikler” başlığıyla yayınladığı olay müdahale analiz raporu, 2022 yılında Kaspersky uzmanları tarafından incelenen fidye yazılımı saldırılarının neredeyse %43’ünün kamuya açık uygulamalardan yararlanma ile başladığını, bunu sırasıyla %24 ve %12 ile daha önce güvenliği ihlal edilmiş kullanıcı hesaplarından alınan verilerin ve kötü amaçlı e-postaların izlediğini gösteriyor. Saldırganların amacı haraç almak veya veri şifrelemek değil, kişisel verilerin, fikri mülkiyetin ve diğer hassas bilgilerin madenciliğini yapmak olarak öne çıkıyor.

Vakaların çoğunda, bilinen kimlik bilgileri zaten tehlikeye atılmıştı ve günlük rotasyon politikaları nedeniyle suç keşfedildiğinde analiz edilecek hiçbir iz kalmamıştı. Bu nedenle bu verilerin nasıl sızdırıldığını araştırmak mümkün değildi.

Rapor ayrıca, en uzun süren fidye yazılımı saldırılarının kamuya açık uygulamaların istismarıyla başladığını ve bunların %2’sinden biraz fazlasının bir yıl ve daha uzun sürdüğünü ortaya koydu.

Kaspersky Global Acil Durum Müdahale Ekibi Başkanı Konstantin Sapronov, şunları söyledi: “Şifreler, yazılım açıkları ve sosyal mühendislikle ilgili devam eden güvenlik sorunları, saldırganlar için ilk erişim vektörleri haline geliyor ve onlara fidye yazılımı faaliyetlerini gerçekleştirmek için sayısız yol sağlıyor. Bu tür faaliyetlerin potansiyelini en aza indirmek için işletmelerin bir parola politikası oluşturması ve kontrol etmesi, yama yönetimi yapması, çalışanların farkındalığını artırması ve düzenli olarak korsan sitelere karşı önlemler alması büyük önem taşıyor.”

Kaspersky uzmanları, işletmeleri olası fidye yazılımı tehditlerinden korumak için şunları öneriyor:

  1. Düzenli sistem yedeklemeleri yapın ve mümkünse kayıtlı verileri kurumsal BT ağına bağlı olmayan cihazlarda tutun. Bu, tüm ağın tehlikeye girmesi durumunda bilgileri güvende tutacaktır. 
  2. Kritik güvenlik güncellemelerinin yanı sıra işi kolaylaştırabilecek özellikler sağlamak için işletim sistemi veya iş yazılımında güncellemeleri uygulayın. 
  3. Kurumsal hizmetlere erişmek için güçlü parolalar, uzak hizmetlere erişmek için çok faktörlü kimlik doğrulama kullanın.
  4. Kimlik avı e-postaları, şüpheli web siteleri veya resmi olmayan kaynaklardan indirilen yazılımlar gibi potansiyel tehditleri özetleyerek karşılaşabilecekleri çeşitli siber güvenlik tehditleri hakkında çalışanlarınızı bilgilendirin. Personelin tetikte olmasını sağlamak için Kaspersky Security Awareness gibi interaktif eğitimleri ve testleri uygulamayı değerlendirin. 
  5. Siber suçlular nihai hedeflerine ulaşmadan önce saldırıyı erken aşamalarda tespit etmek ve durdurmak için Kaspersky Incident Response, Kaspersky Endpoint Detection and Response Expert veya Kaspersky Managed Detection and Response gibi hizmet ve çözümleri kullanın.
  6. Kapsamlı bir güvenlik görünümü sunmak ve mevcut tehditleri anında tespit edip karşı koymak için uç nokta, ağ ve bulut verileri de dahil olmak üzere çeşitli veri kaynaklarından telemetri toplayan genişletilmiş tespit ve yanıt çözümleri uygulayarak siber güvenlik araçlarının kullanımını optimize edin.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Altın Koza Onur Ödülleri Perran Kutman ve Cihan Ünal’a

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Mor Narpın “Değmezmiş” ile listeleri sallayacak!

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Merve Yılmaz’dan iki farklı ‘YETER’

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

UGG 2023/2024 sonbahar kış lansmanına özel davet

SAĞLIK

11 saat önce

Bayraklı Şehir Hastanesi’nin Açılışı Ertelendi İddiası !

EKONOMİ

12 saat önce

Kiralık konutlarda değer artışı sürüyor

TEKNOLOJİ

12 saat önce

Hepsiburada üzerinden iPhone 15 Serisi Ön Siparişi Rekor Kırdı

EĞİTİM

12 saat önce

Öğrencileri için Doğada Sınıf Kuran İdealist Öğretmen: Rumeysa Çevlik

EĞİTİM

12 saat önce

Sevinç Akademik Kadrosu 2023-2024 Çalışma Programını Tanıttı

EKONOMİ

12 saat önce

Bursa Valisi’nden BOSAB’ın çalışmalarına övgü

GÜNDEM

12 saat önce

Başkan Çalık, Armağan Çağlayan’ın Sorularını Yanıtladı

GÜNDEM

12 saat önce

Osmangazi’de Erken Dönem Osmanlı Denizciliği Konuşuldu

MAGAZİN YILDIZLARI

13 saat önce

Türk Edebiyatının Kalbi Gölcük’te Atıyor

EKONOMİ

13 saat önce

Uludağ Elektrik’ten ‘işaret dili’ farkındalığı

GÜNDEM

13 saat önce

Dacia Türkiye, Otomobilsiz Kent Günü’nde Dacia’ları İzne Çıkarıyor

GÜNDEM

13 saat önce

Nöbetçi Kitaphanelerden Üniversiteye

GÜNDEM

13 saat önce

Alzheimer’a Karşı Pilates

SPOR

13 saat önce

Futbol Gelişim Projesi İş Birliği Protokolü İmzalandı

EKONOMİ

13 saat önce

İnşaat malzemesi sanayi endeksi 71,97 puana çıktı

EKONOMİ

13 saat önce

Doç. Dr. Yusuf Dinç: Faiz artışları devam edecek