DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
BITCOIN 722206-0,04%
İstanbul
24°

AÇIK

13:02

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Göğüs ağrısının sebebi araştırılmalı

Göğüs ağrısının sebebi araştırılmalı

ABONE OL
31/08/2023 11:40
Göğüs ağrısının sebebi araştırılmalı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Göğüs ağrısı; farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan, genellikle ciddi bir problemden kaynaklanmamakla beraber bazı durumlarda acil müdahale edilmesi gereken sorunların habercisi olabilen bir belirtidir. Göğüs ağrısının tipi, şiddeti, yeri ve süresinin ağrının nedenini belirlemede önemli rol oynadığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ersin Özen, “Göğüs ağrısına neden olan durumlar kalple ilgili ve diğer nedenlere bağlı olarak ikiye ayrılabilir. Kalple ilgili göğüs ağrısının tipik özellikleri vardır ve acil müdahale gerektiren durumlara bağlı ortaya çıkar. Göğüs ağrısı ihmal edilmemeli ve sebebi mutlaka araştırılmalı” dedi.

Göğüs ağrısına sebep olan pek çok farklı problem olduğunu ve farklı sebeplerden kaynaklanan göğüs ağrısının birbirinden ayrılan karakteristik özellikleri bulunduğunu paylaşan Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ersin Özen, “Kalple ilgili göğüs ağrısında, hastalarda göğüste rahatsızlık hissi olur. Göğüste baskı, yanma, sıkışma tarzında ağrı görülür. Ağrı; çeneye, kola, omuzlara ve sırta yayılabilir. Kalple ilgili göğüs ağrısı birkaç dakikadan uzun sürer ve zaman zaman artıp azalan karakterde olabilir. Hareketle, aktiviteyle ağrının şiddeti artar, dinlenmeyle azalır. Göğüs ağrısına; nefes darlığı, soğuk terleme, yorgunluk, bitkinlik, bulantı ve kusma eşlik edebilir” dedi. 

Kalbe ya da diğer nedenlere bağlı göğüs ağrısını ayırt etmenin her zaman mümkün olmayabildiğini söyleyen Dr. Ersin Özen, “Ancak ağızda ekşi tat, yenilen besinlerin ağza geri geliyormuş hissi, yutmada zorluk, vücudun pozisyonuna göre ağrının şiddetinin değişmesi, öksürmeyle ve derin nefes almayla kötüleşen ağrı, ağrının uzun süredir var olması, noktasal ağrılar, gibi ağrı çeşitleri kalple ilgili olmaktan çok diğer problemleri işaret eder” diye konuştu.

Aniden ortaya çıkan göğüs ağrısında hemen doktora başvurulmalı

Göğüs ağrısının aniden ortaya çıktığı ve kalp krizini düşündüren tipteki ağrıda hastanın acil olarak en yakın sağlık merkezine başvurması gerektiğinin altını çizen Dr. Ersin Özen, “Kalple ilgili göğüs ağrısının hayatı tehdit edebilecek ve acil müdahalenin gerektiği bir problemden kaynaklanması yüksek ihtimaldir. Doktorun ağrının başlangıcı, tipi, şiddeti ve süresiyle ilgili sorduğu sorulara verilecek cevaplar göğüs ağrısının sebebini bulmada önem teşkil eder. Kalbin elektriksel aktivitesini gösteren EKG (elektrokardiyogram), kan testleri, göğüs filmi, kalp fonksiyonlarının belirlenmesine yarayan görüntüleme yöntemi olan ekokardiyogram, kalbi ve aortun yapılarını gösteren MR, kalp fonksiyonlarının egzersiz sırasında nasıl olduğunu belirleyen stres testi, tıkalı damarları gösteren anjiyogram gibi yöntemler göğüs ağrısının nedenini belirlemede kullanılabilir” şeklinde konuştu.

Göğüs ağrısının tedavisi ağrıya neden olan duruma göre değişkenlik gösterebilir

Göğüs ağrısının tedavisinin ağrıya sebep olan duruma göre değişkenlik gösterdiğini belirten Dr. Ersin Özen, “Kalbi besleyen koroner arterlerin tıkalı olmasına bağlı meydana gelen durumlarda tıkalı damarın ilaçlarla açılması, pıhtı çözücü ilaçlar ve pıhtılaşmayı engelleyen kan sulandırıcılar kullanabilir. Tıkanıklığın daha ileri seviyede olduğu durumlarda anjiyo ile tespit edilen damara girişim ile hastanın kalp damarlarına stent konur ve tıkanıklık giderilir. Tıkanıklığın çok sayıda damarı etkilediği hastalarda ise arterlerin, vücuttaki başka damarlar kullanılarak cerrahi yöntemle tamir edilmesi yani bypass gündeme gelebilir. Göğüs ağrısının kalp dışı nedenlere bağlı olduğu durumlarda örneğin reflüde; antiasit ilaçlar, mide koruyucular kullanılabilir” dedi. 

Panik atağın yol açtığı göğüs ağrısının anti-anksiyete ilaçlarıyla tedavi edilebildiğini vurgulayan Dr. Ersin Özen, “Göğüs ağrısı, ciddi bir rahatsızlığın göstergesi olabilir. Göğüs ağrısı yaşayan kişiler mutlaka en yakın sağlık merkezine başvurarak kontrollerini yaptırmalı. Göğüs ağrısına neden olan durumun belirlenmesi ve gereken tedavinin yapılması hem göğüs ağrısının tekrarlanmasının önüne geçer hem de göğüs ağrısından daha ciddi sorunların ortaya çıkması engellenmiş olur. Özellikle ileri yaş, diyabet, tansiyon, yüksek kolesterol gibi durumların kalp krizi riskini artırdığı unutulmamalı. Bu risk faktörlerinden birine ya da birkaçına sahip kişilerin göğüs ağrısı geçirdiklerinde en yakın acil merkeze başvurmaları tavsiye edilir” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

GÜNDEM

Az önce

Yavuz Ağıralioğlu parti kuruyor

GÜNDEM

Az önce

MEB’den Türkçe kararı

GÜNDEM

Az önce

49 zehir taciri yakalandı

GÜNDEM

Az önce

Seçmenlere önemli uyarı

GÜNDEM

Az önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kuzen acısı

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Altın Koza Onur Ödülleri Perran Kutman ve Cihan Ünal’a

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Mor Narpın “Değmezmiş” ile listeleri sallayacak!

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Merve Yılmaz’dan iki farklı ‘YETER’

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

UGG 2023/2024 sonbahar kış lansmanına özel davet

SAĞLIK

11 saat önce

Bayraklı Şehir Hastanesi’nin Açılışı Ertelendi İddiası !

EKONOMİ

12 saat önce

Kiralık konutlarda değer artışı sürüyor

TEKNOLOJİ

13 saat önce

Hepsiburada üzerinden iPhone 15 Serisi Ön Siparişi Rekor Kırdı

EĞİTİM

13 saat önce

Öğrencileri için Doğada Sınıf Kuran İdealist Öğretmen: Rumeysa Çevlik

EĞİTİM

13 saat önce

Sevinç Akademik Kadrosu 2023-2024 Çalışma Programını Tanıttı

EKONOMİ

13 saat önce

Bursa Valisi’nden BOSAB’ın çalışmalarına övgü

GÜNDEM

13 saat önce

Başkan Çalık, Armağan Çağlayan’ın Sorularını Yanıtladı

GÜNDEM

13 saat önce

Osmangazi’de Erken Dönem Osmanlı Denizciliği Konuşuldu

MAGAZİN YILDIZLARI

13 saat önce

Türk Edebiyatının Kalbi Gölcük’te Atıyor

EKONOMİ

13 saat önce

Uludağ Elektrik’ten ‘işaret dili’ farkındalığı

GÜNDEM

14 saat önce

Dacia Türkiye, Otomobilsiz Kent Günü’nde Dacia’ları İzne Çıkarıyor