DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
BITCOIN 722266-0,19%
İstanbul
24°

AÇIK

13:02

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Gökceada’nın ilk plastiksiz festivali etki çemberleri vakfı ve The Purest Solutıons iş birliği ile hayata geçti 

Gökceada’nın ilk plastiksiz festivali etki çemberleri vakfı ve The Purest Solutıons iş birliği ile hayata geçti 

ABONE OL
22/06/2023 15:10
Gökceada’nın ilk plastiksiz festivali etki çemberleri vakfı ve The Purest Solutıons iş birliği ile hayata geçti 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ETKİ ÇEMBERLERİ VAKFI’NDAN PLASTİKSİZ ADA İÇİN ‘ETKİ’Lİ ÇAĞRI

Etki Çemberleri Vakfı’nın UNDP’nin GEF Küçük Destek Programı (SGP) ve Turquoise Coast Environment Fund Türkiye (TCEF) tarafından desteklenen “Plastiksiz Gökçeada ve Gökçeada’yı korumak, Gökçeada’nın Çevresel Sürdürülebilirliğini Sağlamak için Güçlendirmek Projeleri” The Purest Solutions’un kurumsal katkılarıyla 17 Haziran’da Gökçeada’da düzenlenen Plastiksiz Festival ile kamuoyuna tanıtıldı. Plastiksiz Gökçeada Projesi’nin  tüm paydaşlarının bir araya geldiği toplantıya, sivil toplum örgütleri, işletmeler, girişimciler ve akademisyenler katıldı. Dünya Çevre Haftası’nın bu yılki “#BeatPlasticPollution/ Plastik Kirliliğine Son Ver” çağrısının vurgulandığı etkinlikte döngüsel ekonomiye geçiş çözümleri de ele alındı.

Etki Çemberleri Vakfı “etkiyi, ortak akıl, ağlar ve bağlar ile sağlanan, birlikte çoğalan ve tamamlayan onarıcı etki olarak ele alıyor. Vakıf, meseleleri değişim teorisi oluşturarak, etkiyi göstergeler ile tanımlayarak çoklu disiplinli çalışma ortamları ile çözüme kavuşturuyor. Değişim teorisi, bir bağış, sosyal yatırım veya ekonomik ya da çevresel model sürecini hazırlamak için yol gösteriyor.

 Gökçeada’da UNDP destekli “Plastiksiz İşletmeler ile Etki Pozitif Dönüşüm: Plastiksiz Gökçeada” çalışmasına, aynı zamanda The Turquoise Coast Environment Fund (TCEF), Turquoise Fonu ile katkı sağlıyor ve ikinci bir projeyle yerelde kadınların ve gençlerin sosyal girişimciliği tanımasını, sürdürülebilir ekonomik yetkinlik kazandıran atölyelerle adanın korunmasını destekliyor.

Adada TPS desteğiyle düzenlenen ilk Plastiksiz Festival’e döngüsel ekonomiyi kurgulayan ve uygulayan üreticiler ve yerel işletmeler katılım sağladı, atölyelerle ortak akıl ve yeni sürdürülebilir yetkinliklerin kazanılması için kollektif bir alan oluşturuldu. Kozmetik sektörünün diğer farklı sektörlerle olan kesişim alanlarını ve üretim süreçlerindeki paydaşları, projeye destekçi olarak katılan TPS’in kurucusu Hazal Evliyaoğlu yönetirken, bireysel ve kurumsal gönüllülüğü ekip arkadaşları ile sürece katarak etki alanını genişletiyor. Model, projelere destek vermek isteyen diğer kurum ve kişilerin çemberlere davet edilmesiyle ilerliyor ve çember sürekli olarak genişliyor.

UNDP GEF SGP, fonları alana aktarırken teknik ve hedef odaklı çevre projelerinin paydaşlar ile etkileşimli, kalıcı etki üreten sistemler kurulmasını ve yenilikçi yaklaşımlar gelişmesini önceliklendiriyor. The Turquoise Coast Environment Fund (TCEF) desteklediği projelerde çevrenin bütünsel olarak korunması ve onarılmasına dikkat ederken, projelerdeki tüm adımlarının gerçekçi sürdürülebilirlik pratikleri ve bilimsel veriler ile uyuşmasına önem veriyor.

Aylin Gezgüç: ‘’Tek kullanımlık plastik kirliliğine son!’’

Plastiksiz Gökçeada Projesi’nin Lideri, Etki Çemberleri Vakfı Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Gezgüç, 2050 yılına kadar okyanuslarda kütlesel olarak balıktan daha çok plastik olacağının tahmin edildiğini hatırlatarak, ‘’Sadece Akdeniz’e günde yaklaşık 144 ton ile plastik bırakan bir ülkeyiz ve maalesef bu alanda diğer ülkeler arasında birinci durumdayız. İşletmelerde plastiksiz dönüşümü sağlamak ve adanın biyoçeşitliik ve sürdürülebilirliğini desteklemek üzere Plastiksiz Gökçeada Projesi’ni başlattık. Bu alanda etkili bir mücadele için bir an önce tek kullanımlık plastiklerin yasaklanması gerekiyor.  Plastiksiz Gökçeada: Plastiksiz İşletmeler ile Etki Pozitif Dönüşüm’de kafe, restoran ve otellerle çalışıyoruz çünkü nihai kullanıcılara yönlendirici, birbirlerine ilham verici ve tedarikçilere de yeşil ürün sağlamaları için teşvik edici rolleri olduğunu görüyoruz. Çare Sizsiniz, aksi takdirde ÇARESİZSİNİZ” dedi.

Plastik kullanımının yasaklanması konusunda yerel yönetimlere ve politika yapıcılara önemli bir sorumluluk düştüğünü vurgulayan Gezgüç, şöyle devam etti: ‘’Etki Çemberleri Vakfı’nın UNDP Küresel Çevre Fonu ve Turquoise Coast Environment Fund Türkiye (TCEF) tarafından desteklenen, The Purest Solutions’un kurumsal gönüllülük ve paydaşlık modeli ile katkı sağladığı “Plastiksiz İşletmeler ile Etki Pozitif Dönüşüm Projesi” kapsamında bugün bir çağrı yaparak herkesi değişime ortak olmaya davet ediyoruz” dedi.

Gökçeada’da birlikte çalıştığımız, cilt bakım ürünleri üreticisi The Purest Solutions (TPS), ürünlerinde doğaya saygılı, hayvanlar üzerinde test edilmeyen, hayvansal içerik taşımayan, paraben, alkol, esans, boya içermeyen bir marka olduğunu belirten Gezgüç, Türkiye’den iki genç iş insanının uluslararası ölçeğe kavuşturduğu The Purest Solutions (TPS)’u projemizde yanımızda görmekten hem mutlu hem de gururluyuz’’ dedi.

Etki Çemberleri Vakfı Hakkında:
Etki Çemberleri Vakfı, Küresel Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA)ları destekleyen iş birliği modelleri geliştirmek, sosyal girişimcilik ruhunu yaygınlaştırmak ve herkesi liderliğe davet etmek için kuruldu. Vakıf, etki odaklı iş birlikleri kurarak, bir çember etrafında herkesin biricik katkısına alan açıyor. Sosyal ve biyolojik çeşitliliği anlamak ve korumak için çalışıyor. Vakıf, meseleler etrafında bir araya gelen çemberlerden oluşuyor, bu çemberler kimseyi çemberin dışında bırakmamak felsefesi ile çalışıyor. Meseleler etrafında sivil toplum, özel sektör, akademi ve kamu bir aradalığı önemlidir. Çünkü daha yaşanılabilir bir dünya, eğer hep birlikte yeniden tasarlarsak mümkündür!

The Purest Solutions Hakkında: 

The purest solutions, tüketici alışkanlıkları ve ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilmiş ve sorun odaklı sonuçlar sunan bir dermokozmetik markasıdır. Sektörde lider olarak faaliyet gösterirken, çevresel ve sosyal sorumlulukları yerine getirme konusunda kararlı bir kuruluş olarak etki gücü doğru yönlendirildiği takdirde daha iyi bir dünyaya ulaşmanın mümkün olduğu farkındalığındadır. Marka bu farkındalık doğrultusunda sürdürülebilirliği, iş stratejisinin temel parçası olarak konumlandırıyor ve tüm faaliyetlerimizi şekillendirirken doğaya ve topluma saygı prensibiyle hareket ediyor. Birleşmiş Milletler tarafından belirlenmiş 17 sürdürülebilir kalkınma hedefi arasında bulunan Amaçlar İçin Ortaklık hedefinin doğrultusunda etkinin paylaşarak büyüyeceğine inanıyor, herkesi de bu eylem çağrısına davet ediyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Altın Koza Onur Ödülleri Perran Kutman ve Cihan Ünal’a

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Mor Narpın “Değmezmiş” ile listeleri sallayacak!

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Merve Yılmaz’dan iki farklı ‘YETER’

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

UGG 2023/2024 sonbahar kış lansmanına özel davet

SAĞLIK

11 saat önce

Bayraklı Şehir Hastanesi’nin Açılışı Ertelendi İddiası !

EKONOMİ

12 saat önce

Kiralık konutlarda değer artışı sürüyor

TEKNOLOJİ

12 saat önce

Hepsiburada üzerinden iPhone 15 Serisi Ön Siparişi Rekor Kırdı

EĞİTİM

12 saat önce

Öğrencileri için Doğada Sınıf Kuran İdealist Öğretmen: Rumeysa Çevlik

EĞİTİM

12 saat önce

Sevinç Akademik Kadrosu 2023-2024 Çalışma Programını Tanıttı

EKONOMİ

12 saat önce

Bursa Valisi’nden BOSAB’ın çalışmalarına övgü

GÜNDEM

13 saat önce

Başkan Çalık, Armağan Çağlayan’ın Sorularını Yanıtladı

GÜNDEM

13 saat önce

Osmangazi’de Erken Dönem Osmanlı Denizciliği Konuşuldu

MAGAZİN YILDIZLARI

13 saat önce

Türk Edebiyatının Kalbi Gölcük’te Atıyor

EKONOMİ

13 saat önce

Uludağ Elektrik’ten ‘işaret dili’ farkındalığı

GÜNDEM

13 saat önce

Dacia Türkiye, Otomobilsiz Kent Günü’nde Dacia’ları İzne Çıkarıyor

GÜNDEM

13 saat önce

Nöbetçi Kitaphanelerden Üniversiteye

GÜNDEM

13 saat önce

Alzheimer’a Karşı Pilates

SPOR

13 saat önce

Futbol Gelişim Projesi İş Birliği Protokolü İmzalandı

EKONOMİ

13 saat önce

İnşaat malzemesi sanayi endeksi 71,97 puana çıktı

EKONOMİ

13 saat önce

Doç. Dr. Yusuf Dinç: Faiz artışları devam edecek