DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
BITCOIN 722147-0,01%
İstanbul
27°

AÇIK

16:29

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İstanbul Sanat’ın yeni sayısı çıktı!

İstanbul Sanat’ın yeni sayısı çıktı!

ABONE OL
06/07/2023 19:03
İstanbul Sanat’ın yeni sayısı çıktı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sanatı ve kültürü tüm biçimleriyle kucaklayan ve Türkiye’nin sanat ekosisteminin görünür olmasında önemli bir rol oynayan İstanbul Sanat dergisinin yeni sayısı okuyucuyla buluştu. Kapağına, bilim ve teknolojiyi arkasına alarak sanatta yeni bir hikâye anlatıcılığı ve estetik bakış açısı oluşturan “dijital sanat”ı taşıyan İstanbul Sanat, yine dopdolu ve beklentileri karşılayan bir içeriğe sahip.

K-İletişim Yayınları tarafından hazırlanan İstanbul Sanat dergisinin 12. sayısı okurlarla buluştu. Yayın hayatına başladığı günden bu yana kültür ve sanat ekosistemini tüm alt başlıkları ve kırılımları ile sayfalarına taşıyan İstanbul Sanat, bu sayısında sanatın dijitalleşen çehresini ve bu yeni formun sanatın geleceğindeki yerini okuyucularıyla paylaşıyor.

Fırçanın yerini alan kodlar, veri ve yapay zekâ gibi günümüz cezbedicileri, modern ertesindeki bu sanatın; estetik, anlatı ve kavramlarla kurduğu flörtü daha da ileriye taşıyor. İnsanlığın sanal bir dünyaya yelken açtığı günümüzde sanatın bundan istisna kalamayacağına dergimizin konuklarından Dr. Ümran Özbalcı Aria, sanattaki bu dijitalleşmenin tarihsel gelişimine yönelik yazdığı makale ile bir temel hazırlarken; Türkiye’yi bu alanda küresel sahnede başarıyla temsil eden sanatçı Ferdi Alıcı, ürettiği eserlerin yarattığı aksiyon ile dijital sanatın neden geleceğe bir perspektif hazırladığına net bir cevap veriyor.

İlk çıktığımız günden bu yana sanatın her dalını kucaklayacağımızın ve sanatın toplum genelinde bilinirliğinin sağlanmasında bir kaldıraç görevi göreceğimizin sözünü verdik. Bu sözü artık yayın felsefemiz haline getirdik ve her sayımızda olduğu gibi bu sayıda da edebiyattan fotoğrafa, resimden mimariye, müzikten heykele, tiyatroya pek çok değerli isimle bir araya geldik. Londra Tasarım Bienali’nde Public Award’a layık görülen “Açık Yapıt” adlı eseriyle Türkiye’nin çağdaş mimari anlamındaki vizyoner bakış açısına yönelik küresel bir farkındalık yaratan Melek Zeynep Bulut ile eserini ve yaşattığı gururu konuşurken; genç ve yetenekli sanatçı Kübra Doğu ile insanı, duyguları ve insan evrimini ifade eden yeni türü değerlendirdik.

Toplumların, gezegenin ve insan varoluşsallığının yaşadığı sıkıntılar da sanattan kopuk değil ya da sanat bu sorunların çözümünde bir misyoner. Sevilen yazar Buket Uzuner ile “Tabiat Dörtlemesi” adını verdiği serisinin son romanı “Ateş” üzerinden son yılların en güçlü ana akımlarından kadın hareketi ve iklim krizini masaya yatırdık. Bazen olumsuz duyguların bir katma değere dönüşebileceğini, fotoğraf sanatçısı Ali Borovalı ile son sergisi “Tükenmez Umut Mavisi” üzerinden irdeledik. Olumsuz duyguları inkâr etmektense üzerinde çalışıldığında nasıl bir üretim aracına dönüşebileceğini gördük.

İBB Şehir Tiyatroları’nın gelenekten gelen ilk kadın genel sanat yönetmeni Ayşegül İşsever, göreve geldikleri günden bu yana yarattıkları değişimi ve üstlendikleri sorumluluğu tiyatronun “insanı anlatma sanatı” tanımı üzerinden aktardı. Sanatın farklı mecralara entegrasyon çalışmaları da bu sayıdaki gündemlerimizden biriydi. Volkan Ataman ile sanatın turizm sahnesinde yaratacağı prestiji, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile sosyal belediyecilik ve örnek olan kent anlayışında sanatın yerini, Türkiye’nin önde gelen estetikçilerinden Dr. Koray Erdoğan ile tıpta sanatsal ifadeyi konuştuk.

Daha birçok başlığıyla okuyucuların beklentilerini karşılayarak keyifli bir kültür sanat perspektifi vadeden İstanbul Sanat, satış noktalarındaki yerini aldı. Turkcell Dergilik’te de yayınlanan dergimiz ile alakalı detaylı bilgi almak ve abone olmak isterseniz www.kiletisimyayinlari.com adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

SANAT VE SANATSEVERLERE KARŞI SORUMLULUĞUMUZUN BİLİNCİNDEYİZ

İstanbul Sanat’ın, sayfalarından sanat, kültür ve insan akan yazıları, araştırmaları ve röportajları ile beşinci yılımızı yarıladık. Son yıllarda ülke ve dünya olarak yaşadığımız kısıtlayıcı koşullar, hepimizi olduğu gibi bizi de son derece zorladı. Karşılaştığımız zorlayıcı ekonomik koşullar da bunun en önemli yansıması oldu. Ancak yola çıktığımız andan itibaren bu zorluklar ajandamızın bir parçasıydı. Büyük bir istek ve heyecanla başladığımız yayın hayatımızda eleştirileri olumlamaya çalıştık. Takdirlerin şımarmak için değil, daha fazlasını ortaya koymak için olduğunun bilincinde hareket ettik. Her sayıda üzerine koymaya devam ediyoruz. Desteği olan herkese sonsuz teşekkürler! Keyifli okumalar…

* İstanbul Sanat dergimizin son sayısını aşağıdaki link üzerinden sipariş verebilirsiniz: https://www.kiletisimyayinlari.com/urun/istanbul-sanat-12-sayi/

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

SAĞLIK

Az önce

EÜ Diş Hekimliği Fakültesinde baştan sona yenilenen “Radyoloji Ünitesi” daha geniş alanda hizmet vermeye başladı

GÜNDEM

Az önce

Taşatan grup yolu asfaltlandı

SAĞLIK

Az önce

Sabırsızlık Mutsuzluğa Neden Oluyor

TEKNOLOJİ

Az önce

Gaming İstanbul oyunseverlerle buluşuyor

EĞİTİM

Az önce

Çiğlili ve Avrupalı Gençler ERASMUS Projesinde Buluşuyor

EKONOMİ

Az önce

Bingöl Genç’te hayvancılık için özel proje

GÜNDEM

Az önce

Sarsılmaz’dan ABD/Kansas Çıkarması

EKONOMİ

Az önce

Sürdürülebilir Bir Ekonomi için Sanal İkiz Deneyimi: Dassault Systèmes Ezber Bozan İnovasyonlarını 3DEXPERIENCE Forum 2023’te Türkiye’de Tanıttı

EKONOMİ

Az önce

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulundan Er-Bakır Elektrolitik Bakır Mamulleri A.Ş. Denizli Tesisine Ziyaret

GÜNDEM

Az önce

İmamoğlu halkçı projeleri paylaştı

GÜNDEM

Az önce

Bilecik’te son sözü DSİ söyleyecek

GÜNDEM

Az önce

İzmir’de Buz Pateni Sezonu Açıldı

GÜNDEM

Az önce

“Siyasetten Uzak Durmayın”

GÜNDEM

Az önce

İzmir Yörük Türkmen Toyu’na Ev Sahipliği Yapıyor

GÜNDEM

Az önce

“Başkan Ceritoğlu Sengel: Ahilik Kültürü Efes Selçuk’ta Yaşıyor”

EĞİTİM

Az önce

Türkiye’nin En Girişimci ve Yenilikçi Üniversitesinden “Derin Teknoloji Fabrikası”

EKONOMİ

Az önce

Kâmil Koç’un Erzurum Acentesi Filosunu 13 Adet, TEMSA Maraton ile Güçlendirdi

EĞİTİM

Az önce

“Adalet ve Şeffaflık Konularında Şikayetin Olmadığı Bir Mülakat Sistemi Olacak”

GÜNDEM

Az önce

Kayseri Melikgazi’de kentsel dönüşüm hız kesmiyor

GÜNDEM

Az önce

Güvenli Okul Yolları, Sağlıklı Gelecek Nesil