DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
BITCOIN 722131-0,34%
İstanbul
27°

AÇIK

19:12

AKŞAM'A KALAN SÜRE

İstanbul’da Kızamık Salgını Paniği! Sağlık Müdürlüğü’nden ‘Risk Yok’ Açıklaması

İstanbul’da Kızamık Salgını Paniği! Sağlık Müdürlüğü’nden ‘Risk Yok’ Açıklaması

ABONE OL
08/06/2023 13:50
İstanbul’da Kızamık Salgını Paniği! Sağlık Müdürlüğü’nden ‘Risk Yok’ Açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul’da Kızamık Salgını Paniği yaşanıyor. İstanbul’da kızamık salgını olma riskine karşı uzmanlar ve meslek örgütleri uzun zamandır uyarılarda bulunarak yetkililere çağrıda bulunuyor.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu AHEK) ‘Kızamık Salgınına Dikkat’ uyarısını yineledi. Uzmanlar İstanbul’da 1000’in üzerinde kızamık vakası olduğuna ilişkin paylaşımlarda bulunuyor. TTB AHEK Sağlık Bakanlığına çağrı yaparak birlikte hareket etme ve şeffaf bilgi paylaşımı vurgusu yaparak, vatandaşlara, “Çocuklarımızın 9 ay, 1 yaş ve 4 yaş kızamık aşılarını ihmal etmeyelim” uyarısı yaptı.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü: Kamuda Sorun Yok

Kızamık Salgını iddiaları ile ilgili Bilim Sağlık Haber Ajansı (BSHA) İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ile görüşerek bilgi aldı. İl Sağlık Müdürlüğü’nde Görevli Yetkili, kentteki kamu hastanelerinde kızamık salgını ile ilgili bir vaka yoğunluğu olmadığı, kendilerine yansıyan herhangi bir kızamık salgın riski göstergesinin bulunmadığı bilgisini paylaştı.

TTB AHEK: Kızamık Salgınına Dikkat Uyarısı Yaptı

TTB AHEK çocuklarda kızamık salgınına dün yeniden dikkat çekerek, “İstanbul başta olmak üzere kızamık vakaları salgın yolunda! İstanbul’da Eğitim Araştırma ve fakülte hastanelerinde kızamık tanısı ile yatırılan çocuk sayısı artmaya devam ediyor. Bunda aşı kararsızlığı ve Sağlık Bakanlığının aşılar konusunda tutarsızlığının rölü büyük. Çocuklarımızın 9 ay, 1 yaş ve 4 yaş kızamık aşılarını ihmal etmeyelim” uyarısında bulundu.

Sağlık Bakanlığına Çağrı!

TTB AHEK, Sağlık Bakanlığı’na twitter üzerinden çağrıda bulunarak şu paylaşımda bulundu: “Sağlık Bakanlığından şeffaflık ve vaka sayılarının açıklanmasını bekliyoruz. Çocuklarımızın aşıları aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Kayıtlı olduğunuz aile hekiminiz ile iletişime geçiniz. Sağlık Bakanlığından kızamık vakaları ve tedavisi için yatırılan hastalar konusunda açıklama talep ediyoruz. Ulusal aşı takviminin uygulanabilirliği,aşı kararsızlığı ve zorunlu aşı kanunu tasarısı hakkında Türk Tabipleri Birliği, dernekler ve sendikalar ile işbirliği öneriyoruz” dedi. TTB AHEK konuyla ilgili 18 Mayıs’ta online panel düzenlemiş kızamık salgınına karşı uyarıda bulunmuştu. Panelde yapılan uyarılar, BSHA’da ‘Kızamık Riski Artıyor’ başlıklı haberle yer almıştı. 

 Prof. Dr. Şenol: İstanbul’da 1000’in Üzerinde Kızamık Vakası Var 

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, twitterda yaptığı açıklamada, yalnızca İstanbul’da 1000’in üzerinde kızamık vakası olduğunu, başvurdukları hastaneler ve gittikleri okullarda temas ettikleri kişilerin de risk altında olduğu paylaşımında bulundu. Şenol ayrıca şu bilgileri verdi: Ankara ‘da bir bölgede, çocuklarına aşı yaptırmayanların oranı %25’e ulaşmış Sağlık Bakanlığı hem veri paylaşmıyor hem aşı içini tek laf etmiyor hem yalan/yanlış bilgi yayılmasını izliyor… Bu arada çok bulaşıcı bir hastalık Aşılı kişilere dahi bulaşıp riske sokar.”

Cerrahpaşa’da Kızamık Alarmı!

Sabah Gazetesi’nden Gül Kireklo’nun 25 Mayıs 2023 tarihli ‘Kızamık Alarmı’ başlıklı haberinde, Türk Pediatri Kurumu Üyesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Dahili Tıp Bilimleri Bölümü, Çocuk Sağlığı ve Hastanlıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kenan Barut, aşı karşıtlığına dikkat çekerek, kızamık salgınının patlak verdiğine işaret etti. İstanbul’da geçtiğimiz aylarda sadece Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde 17 kızamık vakası görüldüğü hastaneye acil servise günde 100 çocuk hasta geldiği ve günde 2 bin hasta bakan hastaneler olduğunu söyleyen Barut, ülke geneline oranlandığında 10 binleri bulan kızamık vakalarının olabileceğini ifade etti. Bulaştırılabilme oranı çok yüksek olan kızamıkta aşılama kritik eşik diyen Barut, kızamıkta yüzde 95 oranında aşılama olması gerektiğini belirtti. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

GÜNDEM

Az önce

Tarihi Kentler Birliği, Tarihin Merkezi Osmangazi’de Buluştu

EKONOMİ

Az önce

Health Science Summit’te Sağlıklı ve Uzun Yaşam için En Yeni Yaklaşımlar Aktarıldı

GÜNDEM

Az önce

Likya Cup Yelkenli Yat Yarışları Başladı

GÜNDEM

Az önce

Canik’te Okul Kantinleri Mercek Altında 

GÜNDEM

Az önce

“İzmir’i Vatandaşlarımızın Güvenle Nefes Alıp Vereceği Bir Yuva Olarak Tasarlıyoruz”

GÜNDEM

Az önce

İnegöl Belediyesi Yangın Güvenliği Semineri Düzenliyor

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Müzik ve Edebiyatı Harmanlayan Yazarlar: Tuna Kiremitçi ve Murat Meriç

EĞİTİM

Az önce

Güzel Sanatlar Fakültesi ve Liselerine hazırlanan gençler için ücretsiz kurs

EKONOMİ

Az önce

Yalıkavak Marina, 5. kez dünyanın 1 numarası

EKONOMİ

Az önce

DenizBank, KKTC Ülke Müdürlüğü ve Girne Şubesi’ni Hayata Geçirdi

SPOR

Az önce

Bilyoner ve Galatasaray Spor Kulübü güçlerini yeniden birleştirdi

GÜNDEM

Az önce

İklim Değişikliği Tartışmalarında Yol Haritası Nasıl Olmalı

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Çeşme Festivali’nde Dany Brillant Coşkusu

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

13. Phaselis Festivali Başladı

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Gönül Köşkü Huzurevi Koro konseriyle eğlendi

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Çeşme Festivali “Akdeniz” temasıyla büyük bir coşkuyla başladı

GÜNDEM

Az önce

Bir Eli Direksiyonda, Diğer Eli Gaz ve Frende

EĞİTİM

Az önce

Hocası olduğu üniversitede yeniden öğrenci oldu

EKONOMİ

Az önce

2023 Avrupa’nın En İyi İşverenleri Listesi’nde Türkiye’den 19 Organizasyon Yer Aldı

EKONOMİ

Az önce

2023’ün İlk 9 Ayında Yabancı Turistler Yaklaşık Yüzde 20 Daha Fazla Harcadı