DOLAR 27,5039 0.19%
EURO 28,8433 0.12%
ALTIN 1.612,74-0,01
BITCOIN 750151-2,05%
İstanbul
20°

AÇIK

05:29

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kız Kardeşim projesi 50 bin genç kadına yeni programlar ile destek olacak

Kız Kardeşim projesi 50 bin genç kadına yeni programlar ile destek olacak

ABONE OL
22/06/2023 23:00
Kız Kardeşim projesi 50 bin genç kadına yeni programlar ile destek olacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kadınların ekonomik hayata katılımı konusunda gerekli bilgi ve becerilerle donanarak, toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlenmesi amacıyla 8 yıldır kesintisiz sürdürülen Kız Kardeşim Projesi’nin geldiği nokta ve yeni dönemi, düzenlenen etkinlikte anlatıldı. Bugüne kadar 450 binden fazla kadının hayatına dokunan projenin yeni döneminde,  “Kız Kardeşim Burs Programı”, “Kız Kardeşim Güçlenme Programı” ve “Kız Kardeşim Yıldızlar Karması Programı” ile 50 bin genç kadına ulaşılması hedefliyor. Projenin yeni döneminde, Kız Kardeşim Burs Programı ile Türk Eğitim Vakfı ile birlikte deprem bölgesinde 300 genç kadına eğitim bursu sağlandı. Güçlenme Programı kapsamında 10 bin genç kadına kişilik ve dayanıklılık envanteri testi ücretsiz olarak sunulacakYıldızlar Karması Programı ile toplumsal fayda, spor ve sanatta başarılı 20 genç kadına ihtiyaç duyduğu gelişim desteği sağlanacak.

Coca-Cola Türkiye ve Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) iş birliğinde, kadınların ekonomik hayata katılımını desteklemek amacıyla yürütülen Kız Kardeşim Projesi, sekizinci yılında yoluna daha da güçlenerek devam ediyor. Projenin yeni dönemi, 21 Haziran 2023 tarihinde düzenlenen lansman etkinliği ile duyuruldu. Etkinlikte, bugüne kadar 450 binden fazla kadının hayatına dokunan ve yeni döneminde kapsamı daha da genişleyen Kız Kardeşim Projesi’nin yeni programları anlatıldı. Sektör temsilcileri, öğrenciler ve alanında önemli başarılar elde etmiş genç yıldızların yer aldığı etkinlik, Coca-Cola Avrasya ve Orta Doğu Operasyon Birimi Başkanı Sedef Salıngan Şahin ile Coca-Cola Türkiye Genel Müdürü Başak Karaca, proje paydaşı Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) Başkanı Pınar Ilgaz, projede iş birliği yapılan kurumlardan Türk Eğitim Vakfı (TEV) Genel Müdürü Banu Taşkın ve Ahbap Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Levent’in katılımıyla gerçekleşti.

Projenin yeni döneminde Kız Kardeşim Burs programı kapsamında, Türk Eğitim Vakfı ile birlikte ilk olarak özellikle deprem bölgesinde 300 genç kadına eğitim bursu sağlandı. Güçlenme Programı kapsamında ÖSGD iş birliği ile mentorluk programı yürütülürken, Davranış Bilimleri Enstitüsü ile birlikte 10 bin genç kadına kişilik ve dayanıklılık envanteri testi ücretsiz olarak sunulacak. Yıldızlar Karması Programı ile toplumsal fayda, spor ve sanatta başarılı 20 genç kadına ihtiyaç duyduğu maddi ve ayni destek sağlanacak. Yıldızlar Karması Programı kapsamında hayallerine koşan başarılı genç kadınların belirlenmesi süreçlerinde Ahbap ile iş birliği yapılacak.

Açılış konuşmasında Kız Kardeşim Projesi’ne 8 yıldır kesintisiz destek vermekten büyük bir mutluluk duyduklarını belirten Coca-Cola Türkiye Genel Müdürü Başak Karaca, konuyla ilgili olarak görüşlerini şöyle dile getirdi: Kız Kardeşim Projesi kapsamında bugüne kadar yapılan çalışmaları ve projenin yeni dönemini aktaran Başak Karaca, “Etki alanını sürekli genişlettiğimiz Kız Kardeşim, yeni döneminde daha çok genç kadın lider ve kadın kahraman oluşmasına katkı sağlamak amacıyla 18-25 yaş arası genç kadınların yanında olacak. Projemizi; gençlerin kendilerini tanımaları, onlara çizilen yol ve rol yerine kendi hayallerinin gerçekleşmesine giden yol için bir fırsat sunabilmeyi, ilham bulmalarını ve kendilerinin de genç kadınlara ilham vermelerini sağlayacak şekilde güncelledik. Gücümüz kız kardeşimiz, hedefimiz ise kadınların ekonomik ve sosyal hayatta güçlü şekilde yer aldığı bir dünya. Bu yolda durmaksızın çalışmaya devam ediyoruz.   Bu vesileyle projenin yeni döneminde bizimle yol arkadaşlığı yapan Özel Sektör Gönüllüleri Derneği, Türk Eğitim Vakfı, Davranış Bilimleri Enstitüsü ve Ahbap Derneği’ne teşekkür ederim.”

 

Coca-Cola Avrasya ve Orta Doğu Operasyon Birimi Başkanı Sedef Salıngan Şahin, etkinlikte yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Bugüne kadar projemizle yüz binlerce kadına ulaştığımızı görmek beni çok mutlu etti. Üstelik bu yalnızca birebir dokunduğumuz kadınların sayısı. Söz konusu kadınların çevrelerinde yaratacakları çarpan etkisi ve sağlayacakları toplamsal katkı da düşünüldüğünde, kadınlar için daha iyi ve adil bir dünyaya yaklaşmak anlamına geliyor.”

Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) Başkanı Pınar Ilgaz ise konuşmasında ‘Kadınların yaşam kalitesini arttırma gücünü ve toplumu geliştirme yönünde ivme yaratan rolüne inanıyoruz. ÖSGD olarak, bu proje ile genç kadınlarımızın kendilerini görünmez sınırlarından öteye taşıyacak cesaret ve ortamı yaratmak için gönüllülerimizle destek vermekten çok mutluyuz. Farklı sektörlerden, toplamda 250 gönüllü mentorumuzla genç kadınların güç ve cesaret kazanması, doğru örneklerle buluşup kendi yollarında rehberlik edecek kız kardeşlik ağı oluşturmalarını hedefliyoruz. Toplumun kadınların cesareti, şefkati ve yılmaz çabaları ile geliştirilmesi yönündeki her türlü desteği vermeye gönüllüyüz.’ dedi.

Türk Eğitim Vakfı (TEV) Genel Müdürü Banu Taşkın etkinlikteki konuşmasında, “TEV olarak özellikle toplumsal cinsiyet eşitliği esasında kız öğrencilerimizin iyi bir eğitim almaları, bilinçli ve donanımlı bireyler olabilmeleri için eğitim dostu kurumlarla birbirinden değerli iş birliklerine imza atıyoruz. Kız Kardeşim Projesi de bunlardan biri. Parçası olmaktan büyük mutluluk duyduğumuz bu iş birliği kapsamında 2022-2023 eğitim döneminden itibaren, afetzede 300 genç kadın öğrencimize burs desteği vererek onların hem bugününü hem de geleceklerini güçlendiren Coca-Cola Türkiye ailesine bir kez daha yürekten teşekkür ediyoruz.” dedi

Etkinliğe çevrimiçi olarak katılan Ahbap Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Levent, Kız Kardeşim Projesi Yıldızlar Karması Programı kapsamında spor, sanat ve toplumsal fayda alanında hayallerine koşan başarılı genç kadınların belirlenmesi için çalışacaklarını belirtti. Levent, Türkiye’nin dört bir yanındaki 20 genç kadının güçlenmesi için Coca-Cola Türkiye ile birlikte çalışmaktan mutluluk duyduğunu sözlerine ekledi.

Editoryal Notlar

Projenin etkisi Destek Programları ile katlanacak

Kız Kardeşim Projesi Coca-Cola’nın sosyal ve ekonomik açılardan bağımsız kadın liderler yaratmak amacıyla, genç kadınların potansiyellerini ortaya çıkarmak üzere, maddi ve motivasyonel destek sağlayarak güçlenmelerine destek olmak vizyonu doğrultusunda geliştirildi. Bu hedefleri hayata geçirebilmek için projenin yeni döneminde, 18-25 yaş arasındaki kadınlara yönelik üç ayrı program hazırlandı: “Kız Kardeşim Burs Programı”, “Kız Kardeşim Güçlenme Programı” ve “Kız Kardeşim Yıldızlar Karması Programı.”

 

Kız Kardeşim Burs Programı 

Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile birlikte yürütülecek burs programı, devlet üniversitelerinde okuyan hazırlıktan son sınıfa kadar olan öğrencileri kapsıyor.

2023 yılının ilk yarısında, lisans eğitimine devam eden ve depremden doğrudan etkilenen 300 başarılı genç kadına burs verilmiştir.

 

Kız Kardeşim Güçlenme Programı

50.000 genç kadının gücünü artırmasına destek sağlanması amacıyla hayata geçirilen program, aşağıdaki uygulamalardan oluşuyor:

  • Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) ile birlikte çevrimiçi mentorluk uygulaması. Bireysel ve kariyer yolculuklarında daha da güçlenmelerini sağlayacak mentorluk uygulamaları ile genç kadınların mesleki ve kişisel gelişimleri profesyonel öğrenci koçları ve Coca-Cola ekosistemindeki profesyoneller tarafından desteklenecek.
  • Keşfet Kendini: Davranış Bilimleri Enstitüsü (DBE) tarafından gerçekleştirilecek kişilik ve dayanıklılık envanteri testi (ve %50’si deprem bölgesindeki kız öğrencilere ayrılan) 10 bin genç kadına ücretsiz olarak sunulacak.
  • Uzman eğitimleri: Farkındalık, kişisel gelişim, tasarım odaklı düşünme vb. eğitimler verilecek.
  • İlham verici konuşmalar: Gençlerle ve alanında başarılı, tanınmış isimlerle yılda iki kez olmak üzere ağırlıklı olarak çevrimiçi platformda ilham buluşmaları gerçekleştirilecek.

 Kız Kardeşim Yıldızlar Karması Programı

İlham verici hikâyelerin hayata geçirilmesi amacıyla geliştirilen program kapsamında şu hedefler yer alıyor:

  • Toplumdaki dayanışma ruhuna katkı yaparak ve tanınmış isimlerin farklı alanlarda elçilik yapmasını sağlayarak yeni nesil bir müşterek toplumsal fayda inşa etme motivasyonu yaratılması.
  • Kız Kardeşim dayanışma ruhunu besleyerek, toplumun ihtiyaç duyduğu umut dolu hikâyelerin yeniden üretilmesi.
  • 20 genç kadına sanat, müzik, edebiyat, spor & e-spor, dijital & tasarım, gastronomi, sürdürülebilirlik, insan hakları/sivil toplum gibi belirli bir alanda toplum lideri olmaları için maddi destek sağlanması.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

EKONOMİ

26 dakika önce

Koçtaş Genel Müdürlüğüne Oğuzhan Şatıroğlu Atandı

GÜNDEM

40 dakika önce

Konak Belediye Meclisi Konak’ın Sultanlarını Ağırladı

SAĞLIK

40 dakika önce

Yetersiz Beslenmeye Bağlı ‘Gizli Açlık’ Çocukları Tehdit Ediyor

EKONOMİ

40 dakika önce

İnci Holding, Bir Kez Daha 3 İştirakiyle Sanayinin En Büyükleri Arasında

GÜNDEM

1 saat önce

TürkTraktör’ün Ana Sponsorları Arasında Olduğu 3.Uluslararası İş ve İstif Makinaları Kongresi Kapılarını Açtı

GÜNDEM

1 saat önce

Minikler Sokak Hayvanlarıyla Buluştu

EKONOMİ

1 saat önce

Fongogo StartupMarket’i Satın Aldı

EKONOMİ

1 saat önce

Türkiye Finans’tan “Dijital Bankacılık”ta Stratejik Adım

GÜNDEM

1 saat önce

Uber, Türkiye’nin 2023 Yaz Aylarına İlişkin Verilerini Açıkladı

MAGAZİN YILDIZLARI

1 saat önce

Bilecik-Bursa Kültür Turları

EKONOMİ

1 saat önce

Eylül Ayında Oda Fiyatları %91’lik Artış Gösterdi

GÜNDEM

1 saat önce

Karşıyaka Oda Orkestrası Yeni Sezonu Alkışlarla Açtı

SAĞLIK

1 saat önce

Meme Kanseri Farkındalık Ayı Dolayısıyla Medicana Sağlık Grubu Uzmanlarından Açıklamalar

GÜNDEM

1 saat önce

Bursa’da zeytin sineği ile 4. mücadele dönemi başladı

GÜNDEM

1 saat önce

Bakan Yerlikaya’dan hain saldırıda yaralanan polislere ziyaret

GÜNDEM

1 saat önce

Ödemiş’te Dev Rüzgâr Kanatları Şehir Merkezinden Geçti; Başkan Eriş “Çevre Yolu” için Çağrıda Bulundu

GÜNDEM

2 saat önce

‘Benim Şehrim, Benim Sesim’ Programının Üçüncüsü için Başvurular Başladı

GÜNDEM

2 saat önce

Beylikdüzü Meme Kanserine Karşı Bilinçlendi

EKONOMİ

2 saat önce

Akbank Hackathon: DisasterTech Başlıyor

EKONOMİ

2 saat önce

Merkez Bankası: Piyasa etkisi 2024’te görülecek