DOLAR 28,9262 -0.01%
EURO 31,4210 -0.04%
ALTIN 1.878,70-0,29
BITCOIN 12206271,35%
İstanbul
10°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Liderini Doğru Seçen Şirketin Yıldızı Parlar

Liderini Doğru Seçen Şirketin Yıldızı Parlar

ABONE OL
09/05/2023 12:00
Liderini Doğru Seçen Şirketin Yıldızı Parlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yoğun rekabet ortamı, şirketlerin dijitalleşme ve yetenekli insan kaynağına yatırım yapma zorunluluğunu her geçen gün artırırken Lider Koçu ve Kurumsal Eğitmen Selmin Gök, “Elbette dijitalleşme ve yetenek her şirket için hayati öneme sahip. Bununla birlikte, bir şirketin yıldızını parlatacak öncelikli unsur doğru lider seçimi ve organizasyonun içerisinden lider yetiştirebilme kabiliyetidir. Vizyoner, değişen koşullar karşısında esnek, az seçilen yollardan gitme cesaretine sahip, kendini, işini, ekibini geliştiren lider başarıyı getirir” dedi.

İş dünyasında lider yönetici, şirketlerin geleceğe hazırlanması, sürekliliklerin güvenceye alınması ve kurumların dönüşüm seline uyum sağlayarak ayakta kalmasını sağlayan en önemli pozisyon olarak tanımlanıyor. Tüm dünyada yaşanan teknolojik değişimler, artan küresel rekabet, değişken pazarlar ve demografik değişimler gibi etmenler liderin her geçen gün daha gelişkin yetkinliklere sahip olmasını gerekli kılıyor.

Liderliğin insanları yönetmenin yanında kendini ve işi yönetmek de olduğunu vurgulayan Selmin Gök “Lider yöneticinin karmaşık ve üst yetkinlikleri davranışına ve tutumuna yansıtması, bu yetkinliklerde sürekli öğrenmeyi bir yaşam düsturu haline getirmesi önemlidir.  Doğru lideri seçmek, seçilen kişinin liderlik potansiyelini öngörebilmek her zaman kolay değildir. En nihayetinde bu seçimin bir tahmin olduğu gerçeği ve liderlerin değişen ihtiyaçlar karşısında sürekli gelişime ihtiyaç duyacağı gerçeği göz ardı edilmemelidir.  Bu anlamda organizasyonların her seviye liderlerini gözlemlemesi, ihtiyaç haritalarını çıkarabilmesi, onları desteklemesi ve bu desteği verirken uzman desteği alması kritiktir” dedi.

Ülkelerin geleceği gibi şirketlerin de kaderini “liderlik” belirliyor

“Cumhurbaşkanlığı seçimine sayılı günler kala bireysel olarak da ülkemizin geleceğini hangi lidere teslim edeceğimize karar veriyoruz. Şirketler açısından baktığımızda da yaklaşım farklı değil. Kurumunuz, ekipleriniz veya belki de sadece bir departmanınız fark etmiyor, bu oluşumu kime emanet etmeyi, nasıl bir liderin yönetmesini isterdiniz? sorusunun yanıtını düşünmekle ve durum analizi yapmakla işe başlamalısınız” diyen Gök, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Doğru lider seçiminde sosyal, psikolojik ve entelektüel sermayeler kritik rol oynar. İyi, etkin bir lider uzmanlık ve deneyimiyle birlikte doğru karar verme becerisine sahip olmalı, ilişki zekasıyla derin ve güçlü bağlar kurmalı; empati, duygusal dayanıklılık, yenilikçilik, öğrenmeye açıklık gibi yetkinlikleriyle psikolojik ve zihinsel kaynaklarına her daim yatırım yapmaya devam etmeli”.

Liderlik fonksiyonun şirketlerin uzun vadeli kaderini belirlediğinin altını çizen Selmin Gök, yöneticilerin seçiminde liderlik potansiyeline bakılmasının esas olduğunu, liderlerin gelişimi için bilimsel ve zengin yöntemler kullanılmasıyla birlikte bunun için de uzman desteğinin alınması gerektiğinin altını çizdi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

SİYASET

Az önce

CHP’li Gaytancıoğlu’ndan enflasyon yorumu

SİYASET

Az önce

Bursa’da Bozbey heyecanı sokağa taştı

SİYASET

Az önce

Şafak Sol: Urla hedef projelerle marka şehirler arasında olacak

GÜNDEM

Az önce

Afet köy evleri sahiplerine teslim ediliyor

EKONOMİ

Az önce

İstanbul Turizm Fuarı 9-10 Ekim 2024 tarihlerinde yeni yerinde ve yepyeni konsepti ile 2. kez Turizm Sektörünü en üst düzeyde bir araya getiriyor!

SAĞLIK

Az önce

Bingöl Devlet’te narkozsuz klavikula ameliyatı

GÜNDEM

Az önce

‘Aşı takip cihazları bozuldu’ iddialarına yanıt

GÜNDEM

Az önce

16. Sabancı Vakfı Uluslararası Filantropi Semineri  Filantropi ve Gençlik Temasıyla Gerçekleşti  

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

18 İşçi Filmleri Festivali LYSA’da

EKONOMİ

Az önce

CE sertifikalı ilk gübre üreticisi oldu

GÜNDEM

Az önce

Eğitim-Sen: Anayasal hakları kullanmaya devam edeceğiz

GÜNDEM

Az önce

Serik’in 3 mahallesinde  içme suyu hatları yenileniyor 

GÜNDEM

Az önce

Antalya Büyükşehir ASAT’ın  araç filosunu genişletti

GÜNDEM

Az önce

Kaçem’de kadınlar için yeni kurslar açılacak

GÜNDEM

Az önce

Nilüfer Belediyesi araç filosunu elektrikli araçlarla yeniledi

TEKNOLOJİ

Az önce

Call of Duty®: Mobile’da 11. Sezon 6 Aralık’ta Geliyor: Siren Şarkısı 

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Sille Hacı Ali Ağa Hamamı restore ediliyor

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Gazipaşa Kültür Merkezi’nde muhteşem konser

DÜNYA

Az önce

Gazze’de önceliğimiz kalıcı ateşkes!

GÜNDEM

1 saat önce

Başkan Büyükakın: Türkiye Yeni Yüzyıla damgasını vuracak