DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
BITCOIN 722336-0,05%
İstanbul
24°

AÇIK

13:02

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Mardin Lojistik Merkezi için girişimler başladı

Mardin Lojistik Merkezi için girişimler başladı

ABONE OL
01/09/2023 11:36
Mardin Lojistik Merkezi için girişimler başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şehmus EDİS (MARDİN İGFA)
Suriye’de yaşanan iç savaş sebebiyle kullanımı durdurulan demiryolu hattının tekrar işletmeye açılması için birtakım incelemeler yapmak üzere Türkiye’nin 25. Demiryolu lojistik merkezini ziyaret eden AK Parti Mardin Milletvekili Muhammed Adak, Ak Parti İl Başkanı Vahap Alma ve beraberindeki heyet burada çeşitli incelemelerde bulundu.

TCDD Mardin 663 Yol Bakım Şefi Abdulnasır Özlük ’ten çalışmalar hakkında bilgi alan Adak ve Alma, Mardin’de TCDD lojistik Merkezinin açılması için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunduklarını ifade ettiler.

Konu ilgili açıklamalarda bulunan Mardin Milletvekili Dr. Muhammed Adak Mardin TCDD lojistik Merkezinin açılması için girişimlerde bulunduklarını belirterek, Demiryolu lojistik merkezinin 2.etap ihalesinin gerçekleştirilmesi ve Gaziantep ile Mardin arası durdurulan tren seferlerinin yeniden açılması için Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Abdülkadir Uraloğlu ile görüşmeler yapılacağını ifade etti.

Suriye’de yaşanan savaş sebebiyle kullanımı durdurulan demiryolu hattının tekrar işletmeye açılması için Mardin Lojistik Merkezi’nde incelemelerde bulunduklarını belirten Milletvekili Dr. Muhammed Adak, Sanayici ve üreticilerimize büyük oranlarda katma değer sağlayacak olan Gaziantep Mardin Nusaybin Demiryolu hattının tekrar açılması, basta Türkiye olmak üzere Mardin’in ekonomisine katma değer kazandıracağını söyledi.

Mardin Demiryolu Lojistik Merkezinin durdurulan 2.etap ihalesinin gerçekleştirilmesi ve Mazıdağı Mardin 2.etap yeni demiryolu hattının hayata geçirilmesi Mardin için ihtiyaç olduğunu ifade eden Adak,” Gümrük işlemleri dahil olmak üzere tüm lojistik operasyonlarının yönetileceği bir lojistik merkezinin Mardin ve civar illerimiz için ülke ekonomisini canlandırılacaktır. Ayrıca katma değer, nitelikli istihdam ve güven ortamı oluşturacağını ve en kısa zamanda yetkililer ile tüm sektör paydaşlarıyla bu konunun derinlemesine paylaşılacaktır” dedi.

Mardin’ in Türkiye ile Irak ve Suriye uluslararası ipek yolu güzergâhında bulunması demir yolunun yeniden faaliyete geçirilmesi önem arz ettiğini kaydeden Adak, açıklamalarına şöyle devam etti.” Mevcut ulaştırma koridorundaki kapasitenin yetersiz oluşu, Mersin ve İskenderun limanları ile Habur sinir kapısından Irak üzeri Basra körfezine uzanan demiryolu ve karayolu ulaştırma hatlarının ihracat yapan üretici sanayici ve lojistik firmaları için önemli koridordur. Söz konusu karayolu kapasitesinin artırılması, Suriye savaşı sebebiyle kullanımı durdurulan demiryolu hattının da tekrar işletmeye açılması için birtakım incelemeler yapmak için buradayız” ifadelerini kullandı.

Demiryolu Lojistik Merkezinin faaliyete geçmesi ile bölgenin kalkınması ve istihdamın artmasına vesile olacağını vurgulayan Adak,” Mardin de üretici ve sanayicilerinin özellikle ihracatlarını kolaylaştırmak ve ülke ekonomisine katkı sunmak üzere fizibilitesi yapılan ve 30.10.2012 yılında 1.etap ihalesi gerçekleştirildi. 2. Etabı Suriye savaşı sebebiyle aksayan bu projenin hayata geçirilmesini sağlamak üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile yakın bir çalışma içindeyiz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Abdülkadir Uraloğlu’nun verdiği her türlü destekten dolayı kendisine müteşekkiriz. Sayın bakanımız en kısa zamanda Mardinimize yapacağı ziyarette bu demiryolu lojistik merkezinin 2.etap ihalesinin gerçekleştirilmesi ve bilhassa Gaziantep ile Mardin arası durdurulan tren seferlerinin en kısa zamanda tekrar açılması için görüşme yapacağız”.

TREN SEFERLERİ BAŞLAYACAK

Gaziantep- Mardin Demiryolu Hattı 17 Eylül 2014 Tarihinden beri güvenlik gerekçesiyle tren trafiğine kapatıldığına dikkat çeken Adak, şunları aktardı.” Mardin – Gaziantep arasındaki sınır duvarımız tamamıyla bitmiştir. Hattımızın Akçakale- Mardin arasındaki kısmında tren trafiğine engel teşkil edecek önemli bir şey bulunmamaktadır. Akçakale – Karkamış arasındaki kısmın kontrolü yapılarak 4-5 ay sürebilecek bakım ve tamirat sonucunda Demiryolu hattımız tren trafiğine açılabilir. Söz konusu lojistik merkezi ile Türkiye lojistik sektörüne 1,5 milyon ton taşıma kapasitesi sağlanacak, ülkemize 404 Bin m2 lojistik alan kazandırılacaktır. Mardin ve çevresinde bulunan fabrika ve sanayi bölgelerine hitap edebilecek özellikte, aynı zamanda başta Suriye ve Irak’a olmak üzere ithalat ve ihracat taşımaları için Mardin (GAP) Lojistik Merkezinin fizibilitesi yapılmış ve 2011 yılında yatırım programına alınarak kurulmasına başlanmıştı. Mardin Lojistik Merkezi; Türkiye’nin Suriye, Irak bağlantısını sağlayan, Ortadoğu ve Arabistan Yarımadasına açılan kapısı olacaktır. Lojistik merkezden başta konteyner olmak üzere, seramik, izolasyon malzemesi, demir çelik ürünleri, askeri, inşaat malzemesi vb. taşıması yapılacaktır. Bu işyerlerinde 265 bin ton olan yük taşıması 1,5 milyon tona çıkarılacaktır. İlimizde istihdama katkı sağlayacak olan lojistik merkezinin bir an önce hayata geçirmek istiyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Ak Parti İl Başkanı Vahap Alma ise, Ortadoğu pazarına açılacak olan Mardin Losistik Merkezinin faaliyete geçmesi ve Demiryolu lojistik merkezinin 2.etap ihalesinin gerçekleştirilmesi ve Gaziantep ile Mardin arası durdurulan tren seferlerinin yeniden açılması için Ak Parti olarak elimizden gelen her türlü desteği sağlayacaklarının sözünü verdi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

GÜNDEM

Az önce

Yavuz Ağıralioğlu parti kuruyor

GÜNDEM

Az önce

MEB’den Türkçe kararı

GÜNDEM

Az önce

49 zehir taciri yakalandı

GÜNDEM

Az önce

Seçmenlere önemli uyarı

GÜNDEM

Az önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kuzen acısı

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Altın Koza Onur Ödülleri Perran Kutman ve Cihan Ünal’a

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Mor Narpın “Değmezmiş” ile listeleri sallayacak!

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Merve Yılmaz’dan iki farklı ‘YETER’

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

UGG 2023/2024 sonbahar kış lansmanına özel davet

SAĞLIK

12 saat önce

Bayraklı Şehir Hastanesi’nin Açılışı Ertelendi İddiası !

EKONOMİ

13 saat önce

Kiralık konutlarda değer artışı sürüyor

TEKNOLOJİ

13 saat önce

Hepsiburada üzerinden iPhone 15 Serisi Ön Siparişi Rekor Kırdı

EĞİTİM

13 saat önce

Öğrencileri için Doğada Sınıf Kuran İdealist Öğretmen: Rumeysa Çevlik

EĞİTİM

13 saat önce

Sevinç Akademik Kadrosu 2023-2024 Çalışma Programını Tanıttı

EKONOMİ

13 saat önce

Bursa Valisi’nden BOSAB’ın çalışmalarına övgü

GÜNDEM

13 saat önce

Başkan Çalık, Armağan Çağlayan’ın Sorularını Yanıtladı

GÜNDEM

13 saat önce

Osmangazi’de Erken Dönem Osmanlı Denizciliği Konuşuldu

MAGAZİN YILDIZLARI

13 saat önce

Türk Edebiyatının Kalbi Gölcük’te Atıyor

EKONOMİ

14 saat önce

Uludağ Elektrik’ten ‘işaret dili’ farkındalığı

GÜNDEM

14 saat önce

Dacia Türkiye, Otomobilsiz Kent Günü’nde Dacia’ları İzne Çıkarıyor