DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
BITCOIN 722084-0,06%
İstanbul
25°

AÇIK

13:02

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

NOSAB: Otomotiv sektörü Bursa sanayisini de büyütecek

NOSAB: Otomotiv sektörü Bursa sanayisini de büyütecek

ABONE OL
22/06/2023 17:36
NOSAB: Otomotiv sektörü Bursa sanayisini de büyütecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merve ÖZDEMİR ÇEVİK – Onur POLAT / Herkes Duysun
BURSA (İGFA) –
NOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Erol Gülmez, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ortodoks ekonomi modeline geçiş süreci ile yeni dönemde Bursa’nın, ülkenin üretim politikasına yönelik katkılarını değerlendirdi.

NOSAB Başkanı Erol Gülmez, ekonomide yeni şeylerin denenmesinin faturasının ağır olduğunu, bundan sonraki süreçte daha önceden yapılan hataların tekrarlanmamasını istediklerini söylerken, “Biz ülke olarak yeni bir şey icat etmeye kalktık ve bunun faturasını gördük. Merkez Bankası rezervlerimizi yitirdik, ekonomide dengeleri bozduk. Artık iş sürdürülemez bir duruma geldi. Yeni kabine ile daha önceden tanıdığımız bir ekibe ekonomiyi teslim ettiler. Umarım ki daha önce yapılan hatalar yapılmaz. Gerçekten sözde değil özde ortodoks ekonomi politikaları uygulanır. Uygulanırsa da hızla düzelme olacağını düşünüyoruz. Olmaması için bir sebep yok ama bu kolay değil. Bütün rezervinizi tüketmişsiniz, hatta altınlarınızın bir kısmını bozdurmuşsunuz, eliniz çok zayıf, uzun zamandır politika faizini tek haneli rakamlarda tutmuşsunuz ama gerçek reel faizler öyle değil. Hatta bu dengeyi sağlamak için TÜİK’in enflasyonu düşük gösterme çabası devam etmiş. Bunların hepsinden vazgeçilmesi lazım. Gerçek faiz ne ise o olmalı, döviz baskılanmamalı” diye konuştu.

“ASGARİ ÜCRETİN ARTIŞINI BU ORANDA BEKLEMİYORDUK”

Özellikle ihracatçı firmaların dövizin baskılanması ve diğer girdilerimizin artmasından dolayı uzun süreden beri faaliyetlerini zor devam ettirdiklerini belirten Başkan Gülmez, “Seçim sonrası döviz kuru biraz yükselmeye başlayınca umutlanmıştı bu firmalar fakat asgari ücretin artışını bu oranda beklemiyorduk. Yüzde 20 civarında bekliyorduk. Beklentimizin üzerinde bir artış oldu. Eğer doları 23-24 bandında sürdürmeyi devam ettirirlerse bu kez yine umutlarımız boşa çıkmış olacak. O nedenle dövizin biraz daha yükselmesine müsaade edilmesi, müdahale edilmemesi lazım geldiğini düşünüyorum. Merkez Bankası Para Kurulu’nun alacağı karar çok önemli. Onların işi de çok zor. Aslında faiz beklentisi yüzde 25’in de üstünde. Bankaların beklentisi yüzde 40’lar seviyesinde. Faiz yüzde 40’lara çıktığında bu kez dövizin geri gelme olasılığı söz konusu” diye konuştu.

“OTOMOTİV SEKTÖRÜ BURSA SANAYİSİNİ DE BÜYÜTECEK”

Bursa’nın üretim politikasına katkılarını da değerlendiren NOSAB Başkanı Erol Gülmez, Bursa’da 4 tane otomobil fabrikası olduğunu hatta birkaç yerde ufak elektrikli araç üreten yerlerin de olduğunu söylerken, “Bursa otomotiv sektöründe merkez üs ve hatta Avrupa’da bilinen iddialı bir üs. O nedenle otomotiv sektörü de büyümeye başladı. Dolayısıyla Bursa sanayisini de büyütecek ve aynı paralelde geliştirecek. Bu ivmeyi daha da arttırabilmek için biz üreticilere hükümetin destek olması lazım. Üzüldüğüm şey; maalesef parasını ranta yatıranlar, her zaman bizden daha fazla para kazanıyorlar. Biz devletten diğer gelişmiş ülkelerin veya yeni gelişmekte olan Doğu Avrupa ülkelerinin yaptığını yapmasını istiyoruz. Çeşitli zamanlarda destekler veriliyor ama bunlar yeterli değil. Bir de bu ülkede rant ekonomisinden devlet mutlaka vergi almalı. İnsanlar ranttan o kadar para kazanıyor ve hiç vergiye tâbi değiller.” dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

EKONOMİ

Az önce

KAYSO OSB’lerin sorunlarını dile getirdi

GÜNDEM

Az önce

Yavuz Ağıralioğlu parti kuruyor

GÜNDEM

Az önce

MEB’den Türkçe kararı

GÜNDEM

Az önce

49 zehir taciri yakalandı

GÜNDEM

Az önce

Seçmenlere önemli uyarı

GÜNDEM

Az önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kuzen acısı

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Altın Koza Onur Ödülleri Perran Kutman ve Cihan Ünal’a

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Mor Narpın “Değmezmiş” ile listeleri sallayacak!

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Merve Yılmaz’dan iki farklı ‘YETER’

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

UGG 2023/2024 sonbahar kış lansmanına özel davet

SAĞLIK

12 saat önce

Bayraklı Şehir Hastanesi’nin Açılışı Ertelendi İddiası !

EKONOMİ

13 saat önce

Kiralık konutlarda değer artışı sürüyor

TEKNOLOJİ

13 saat önce

Hepsiburada üzerinden iPhone 15 Serisi Ön Siparişi Rekor Kırdı

EĞİTİM

13 saat önce

Öğrencileri için Doğada Sınıf Kuran İdealist Öğretmen: Rumeysa Çevlik

EĞİTİM

13 saat önce

Sevinç Akademik Kadrosu 2023-2024 Çalışma Programını Tanıttı

EKONOMİ

14 saat önce

Bursa Valisi’nden BOSAB’ın çalışmalarına övgü

GÜNDEM

14 saat önce

Başkan Çalık, Armağan Çağlayan’ın Sorularını Yanıtladı

GÜNDEM

14 saat önce

Osmangazi’de Erken Dönem Osmanlı Denizciliği Konuşuldu

MAGAZİN YILDIZLARI

14 saat önce

Türk Edebiyatının Kalbi Gölcük’te Atıyor

EKONOMİ

14 saat önce

Uludağ Elektrik’ten ‘işaret dili’ farkındalığı