DOLAR 27,4784 0.06%
EURO 28,8984 0.17%
ALTIN 1.606,07-0,42
BITCOIN 759337-1,51%
İstanbul
19°

HAFİF YAĞMUR

12:59

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ozon Tekstil, CK Enerji Çamlıbel Elektrik aracılığı ile yeşil enerji sertifikası aldı

Ozon Tekstil, CK Enerji Çamlıbel Elektrik aracılığı ile yeşil enerji sertifikası aldı

ABONE OL
23/06/2023 01:24
Ozon Tekstil, CK Enerji Çamlıbel Elektrik aracılığı ile yeşil enerji sertifikası aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin önemli giyim markalarından Defacto’nun iştiraklerinden Ozon Tekstil, CK Enerji Çamlıbel Elektrik aracılığı ile Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası (I-REC) aldı. Ozon Tekstil, bu sertifika ile Sivas’taki fabrikasının yıllık 120 bin kWh’yi bulan elektrik tüketiminin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayacağını belgelemiş oldu.

Tekstil ve moda sektöründe sürdürülebilirliğe yönelik yaptığı çalışmalar ile dikkat çeken Türkiye’nin önde gelen giyim markalarından Defacto’nun iştiraklerinden Ozon Tekstil, CK Enerji Çamlıbel Elektrik aracılığı ile Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası (I-REC) aldı. Dünya genelinde pek çok ülkeye ihracat yapan Ozon Tekstil, artık Sivas’taki üretim fabrikasının yıllık 120 bin kWh’yi bulan elektrik tüketimini yeşil enerji kaynaklarından sağlayacak. 

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikasını, Ozon Tekstil Genel Müdürü Seda Dışlık’a takdim eden CK Enerji Çamlıbel Elektrik Genel Müdürü Muharrem Bülbül, “Sürdürülebilir bir gelecek, çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakmak için fosil yakıtların enerji üretimindeki payını azaltmak, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek artık bir tercih değil, bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor. CK Enerji Çamlıbel Elektrik olarak biz de sürdürülebilir enerji çözümlerimiz ile müşterilerimize ve iş ortaklarımıza katma değer katarken yeşil enerjinin sektördeki payının artmasına destek vermeye gayret ediyoruz. Çevre dostu elektrik tedarik etmek isteyen sanayi ve ticarethane müşterilerimizin I-REC (International Renewable Energy Certificate) almalarına aracılık etmek ve bu süreçte onların yanında yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Sivas’ın istihdamına ve kalkınmasına önemli katkı sunan şirketlerden Ozon Tekstil’i bu sertifika ile doğadaki karbon ayak izini azaltma yönünde attıkları adım için tebrik ediyoruz, işbirliğimizin devamını diliyorum” dedi.

 

“ÇEVREYE DOST TEKNOLOJİLERİ KULLANMAYA BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ” 

Ozon Tekstil Genel Müdürü Seda Dışlık ise, “Ozon Tekstil olarak, enerji tüketimimizde ve üretim süreçlerimizde çevreye dost teknolojileri kullanmaya büyük önem veriyoruz. Müşterilerimize kaliteli ürünler sunarken çevreyi korumak ve enerji verimliliğini artırmak hedeflerimizin merkezinde yer alıyor. Bu bağlamda yaptığımız çalışmalarla hem doğal kaynakları koruyor hem de karbon ayak izimizi azaltarak sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunuyoruz. Sürdürülebilir enerji kullanımı, sadece şirketimiz için değil, tüm dünya için önemli bir önceliktir. Bu nedenle, yenilenebilir enerji projelerine destek vermek ve sektörümüzde çevreye dost uygulamaları teşvik etmek için işbirlikleri geliştiriyoruz. Müşterilerimiz, iş ortaklarımız ve tüm paydaşlarımızla iş birliği içinde hareket ederek çevresel etkimizi azaltmayı ve yenilenebilir enerji kullanımını daha da artırmayı amaçlıyoruz. Bu süreçlere katkı sağlayan tüm çalışanlarımıza ve paydaşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.   

 

YENİLENEBİLİR ENERJİ SERTİFİKASI NEDİR?

Son yıllarda giderek yaygınlaşan I-REC (Yenilebilir Enerjisi Sertifikası), RECs International tarafından geliştirilen elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini belgeleyen uluslararası sertifikasyon sistemi. Uluslararası bağımsız bir kuruluş olan IREC Foundation tarafından verilen ve denetlenen bu sistemde, yenilenebilir enerji tesislerinde (güneş, rüzgâr, hidroelektrik, jeotermal ve biokütle) üretilen her 1 MWh elektrik karşılığında bir sertifika oluşturuluyor. Yetkili enerji şirketleri de bu sertifikayı talep eden müşterilerinin elektrik enerjilerini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanmasına destek veriyor.

 

SERTİFİKAYA SAHİP OLAN ŞİRKETLER ÇEŞİTLİ AVANTAJLAR ELDE EDİYOR

Üretilen her birim elektriğin, kaynağından başlayarak takip edilmesi ve nihai tüketiciye kadar izlenebilmesini sağlayan bu sistem sayesinde tüketiciler bilinçli ve güvenilir bir seçim yapabiliyor. Aynı zamanda yeşil enerji kullanımının karbon salınımının azaltılmasına yönelik olumlu bir adım olması nedeniyle tüketici davranışını yeşil enerji kullanan tesisler için pozitif yönde etkileyen bir unsur olarak öne çıkıyor. Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere gelişmekte olan ülkelerdeki firmalar, satın aldıkları ürünleri üreten tesislerin yenilenebilir enerji sertifikası almasını şart koşarken buna karşılık çeşitli avantajlar da sağlıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

GÜNDEM

9 saat önce

Turistler seyahatlerinde otobüse yöneldi

GÜNDEM

9 saat önce

4 ilde 75 piyade tüfeği ele geçirildi

MAGAZİN YILDIZLARI

9 saat önce

Katerina Ekşioğlu’ndan yeni koleksiyon

GÜNDEM

9 saat önce

Bursa Tabip Odası: Sağlıkta şiddet sona ersin!

SİYASET

10 saat önce

İYİ Partili Türkoğlu’ndan tutuklu gazetecilerin saçlarının kazıtılmasına tepki

GÜNDEM

10 saat önce

Hatay’da su faturalarını Büyükşehir sübvanse ediyor

GÜNDEM

10 saat önce

“Engelsİzciler” Asparan’da Kamp Yaptı

SAĞLIK

10 saat önce

Çocuğunuzun İşitme KaybıI Okul Başarısını Etkilemesin

SAĞLIK

11 saat önce

Meme Kanseri ile İlgili Yanıtı Merak Edilen 5 Soru

EKONOMİ

11 saat önce

Neova Sigorta, Deprem Bölgesindeki Acenteleriyle Bir Araya Geldi

SPOR

11 saat önce

58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 8 Ekim Pazar Günü Alanya-Antalya Etabı ile Başlıyor

GÜNDEM

11 saat önce

Tüpraş Uluslararası Sertifikalı Yangın Eğitimleri Veriyor

GÜNDEM

11 saat önce

Hatay’da metrekareye 75 kilogram yağış düştü

GÜNDEM

11 saat önce

“HPV Fardındalık Dansı” ESGO ile Dünya Sahnesinde

GÜNDEM

11 saat önce

Memeder Hatay’da Yaklaşık Bin Kadına Meme Sağlığı Eğitimi Verdi

EKONOMİ

11 saat önce

Emirates, Havayolunun Gelecekteki Filosunu Uçurmak için Deneyimli Kaptanları İşe Alıyor

EKONOMİ

11 saat önce

OPLOG, Amazon’un Deneyimli İsmi Azeem Baig’i Kadrosuna Dahil Etti

GÜNDEM

11 saat önce

Togg Eylül’de teslimatını artırdı

GÜNDEM

11 saat önce

Üretici ortağa 181 milyon TL pancar söküm avansı

GÜNDEM

11 saat önce

ŞOK Marketler’den Cumhuriyetimizin 100. Yılına Özel İndirim Şenliği