DOLAR 28,9262 -0.01%
EURO 31,4210 -0.04%
ALTIN 1.878,70-0,29
BITCOIN 12206271,35%
İstanbul
10°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Prof.Dr.Ceylaner: “Obezite Hastalığında Genetik Faktörler Önemli Rol Oynamaktadır”

Prof.Dr.Ceylaner: “Obezite Hastalığında Genetik Faktörler Önemli Rol Oynamaktadır”

ABONE OL
01/06/2023 15:23
Prof.Dr.Ceylaner: “Obezite Hastalığında Genetik Faktörler Önemli Rol Oynamaktadır”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Obezite, çeşitli faktörlerin etkileşimi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bunlar arasında beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzı, psikolojik faktörler ve genetik faktörler yer alır. Son yıllarda yapılan araştırmalar, obezitenin genetik faktörlerinin de önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Bazı genetik mutasyonlar, yağ metabolizması, iştah ve tokluk hissi gibi faktörleri etkileyerek obeziteye yatkınlık oluşturabilir.

Obezitenin, vücutta aşırı yağ birikimi sonucu oluşan kronik bir hastalık olduğunu belirten Özel İntergen Genetik Hastalıklar Değerlendirme Merkezi kurucu hekimi Prof. Dr. Serdar Ceylaner, “Obezite, sağlık üzerinde birçok olumsuz etkiye sahiptir. Kalp hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği, eklem problemleri ve uyku apnesi gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Obezite, aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, obezite kontrol altında tutulması önemlidir” dedi.

Prof. Dr. Serdar Ceylaner, obeziteye yatkınlık oluşturan genlerin, yağ metabolizması, iştah ve tokluk hissi gibi faktörleri etkileyen genler olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “En sık incelenen genler arasında FTO, MC4R ve PPARG yer almaktadır. FTO genindeki mutasyonlar, yağ hücrelerinin boyutunu ve sayısını artırarak obezite riskini artırabilir. MC4R genindeki mutasyonlar, iştahı kontrol eden mekanizmaları etkileyerek obeziteye yatkınlık oluşturabilir. PPARG genindeki mutasyonlar ise yağ hücrelerinin oluşumunu ve yağ depolama kapasitesini artırarak obeziteye neden olabilir. Yukarıda verilen genlerin haricinde birçok genin obezite üzerinde etkisi olduğu bilinmektedir.”

Obezitenin, günümüzde giderek artan bir sağlık sorunu haline geldiğini ve sadece fiziksel sağlık sorunlarına değil, aynı zamanda psikolojik ve sosyal sorunlara da yol açtığını söyleyen Prof. Dr. Serdar Ceylaner, “Obezite, çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir, ancak genetik faktörlerin de önemli bir rolü olduğu artık bilinmektedir. Obeziteye yatkınlığı olan bireylerin genetik merkezlere başvurması oldukça önemlidir. Bu merkezlerde, obezitenin genetik nedenleri ile ilgili testler yapılabilir ve kişinin genetik yatkınlığı belirlenebilir. Bu sayede, kişilerin yaşam tarzlarını belirleyerek, obezite riskini azaltmaları için gerekli önlemleri alması mümkün olur. Genetik merkezlere başvurmak, sadece obeziteye yatkınlığı olan kişiler için değil, aynı zamanda obezite tedavisi gören kişiler için de önemlidir. Kişinin genetik yatkınlığı belirlendikten sonra ve tedaviyi etkileyecek diğer hastalıklarının belirlenmesi, uygun bir beslenme, tedavi programı ve egzersiz planı oluşturulabilir. Ayrıca, kişinin genetik yatkınlığına göre ilaç tedavisi ve cerrahi müdahale gibi seçenekler de değerlendirilebilir” dedi. 

Gençlerimizi obeziteden korumak için neler yapabiliriz?

Obezitenin önlenmesi ve kontrol altına alınması için bireysel ve toplumsal bazda çeşitli adımlar atılabileceğini söyleyen Prof. Dr. Serdar Ceylaner, “Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması, düzenli egzersiz, medya ve reklamların kontrolü, aile içi iletişim ve destek, toplumsal farkındalık projeleri obezite ile mücadelede önemli ana başlıklardır” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

SİYASET

Az önce

CHP’li Gaytancıoğlu’ndan enflasyon yorumu

SİYASET

Az önce

Bursa’da Bozbey heyecanı sokağa taştı

SİYASET

Az önce

Şafak Sol: Urla hedef projelerle marka şehirler arasında olacak

GÜNDEM

Az önce

Afet köy evleri sahiplerine teslim ediliyor

EKONOMİ

Az önce

İstanbul Turizm Fuarı 9-10 Ekim 2024 tarihlerinde yeni yerinde ve yepyeni konsepti ile 2. kez Turizm Sektörünü en üst düzeyde bir araya getiriyor!

SAĞLIK

Az önce

Bingöl Devlet’te narkozsuz klavikula ameliyatı

GÜNDEM

Az önce

‘Aşı takip cihazları bozuldu’ iddialarına yanıt

GÜNDEM

Az önce

16. Sabancı Vakfı Uluslararası Filantropi Semineri  Filantropi ve Gençlik Temasıyla Gerçekleşti  

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

18 İşçi Filmleri Festivali LYSA’da

EKONOMİ

Az önce

CE sertifikalı ilk gübre üreticisi oldu

GÜNDEM

Az önce

Eğitim-Sen: Anayasal hakları kullanmaya devam edeceğiz

GÜNDEM

Az önce

Serik’in 3 mahallesinde  içme suyu hatları yenileniyor 

GÜNDEM

Az önce

Antalya Büyükşehir ASAT’ın  araç filosunu genişletti

GÜNDEM

Az önce

Kaçem’de kadınlar için yeni kurslar açılacak

GÜNDEM

Az önce

Nilüfer Belediyesi araç filosunu elektrikli araçlarla yeniledi

TEKNOLOJİ

Az önce

Call of Duty®: Mobile’da 11. Sezon 6 Aralık’ta Geliyor: Siren Şarkısı 

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Sille Hacı Ali Ağa Hamamı restore ediliyor

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Gazipaşa Kültür Merkezi’nde muhteşem konser

DÜNYA

Az önce

Gazze’de önceliğimiz kalıcı ateşkes!

GÜNDEM

1 saat önce

Başkan Büyükakın: Türkiye Yeni Yüzyıla damgasını vuracak