DOLAR 27,4902 0.11%
EURO 28,8550 0.1%
ALTIN 1.605,56-0,45
BITCOIN 758860-1,32%
İstanbul
19°

HAFİF YAĞMUR

12:59

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Sadece eğitim almış kişiler boğulana yardım etmeli! Havuzda da olsa çocuklar suda yalnız bırakılmamalı!

Sadece eğitim almış kişiler boğulana yardım etmeli! Havuzda da olsa çocuklar suda yalnız bırakılmamalı!

ABONE OL
14/06/2023 21:10
Sadece eğitim almış kişiler boğulana yardım etmeli! Havuzda da olsa çocuklar suda yalnız bırakılmamalı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Havaların ısınmasına bağlı olarak olası boğulmalara karşı uzmanlar uyarıyor… Herhangi bir nedenden dolayı solunum yolunun işlevini gerçekleştirememesi durumunun boğulma olarak tanımlandığını ifade eden uzmanlar en sık boğulma nedeninin suda boğulma olduğunu söylüyor. Özellikle yaz aylarında, çocuklar ve gençler arasında yüzme bilmeme veya sığ suya atlama gibi nedenlerle boğulmalar görülebildiğini dile getiren İlk ve Acil Yardım Program Başkanı Öğr. Görevlisi Ayşe Bağlı, boğulmalara müdahale için ilk yardım bilgisi gerektiğine dikkat çekiyor. Bilinci açık halde suda çırpınan kişiye sadece eğitimli kişilerin ulaşması gerektiğini önemle vurgulayan Bağlı, özellikle çocukların suda yalnız bırakılmaması konusunda da uyarıyor.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Program Başkanı Öğr. Görevlisi Ayşe Bağlı, suda boğulma vakalarına nasıl kurtarma ve ilk yardım yapılması gerektiğine dair açıklamalarda bulundu.

Boğulmaya müdahale için ilk yardım bilgisi gerekir

Herhangi bir nedenden dolayı solunum yolunun işlevini gerçekleştirememesi ve vücudun ihtiyacı olan oksijeni alamaması durumunun boğulma olarak tanımlandığını belirten Öğr. Görevlisi Ayşe Bağlı, “Boğulma durumunda dokulara yeterli oksijen gitmez ve dokularda bozulmalar meydana gelir.” dedi. Boğulmanın farklı nedenleri olduğunu dile getiren Bağlı, “Nefes borusuna sıvı dolması veya yabancı cisim kaçması, bilinç kaybına bağlı dilin geriye kayması, asılma, akciğerlerin zarar görmesi, gazla zehirlenme ve suda boğulma gibi nedenler sıralanabilir. Boğulan kişiye zamanında ulaşılırsa müdahale edilebilir. Boğulmalara müdahale etmek için ilk yardım konusunda bilgi ve beceri kazanmak oldukça önemlidir.” şeklinde konuştu.

Sudan çıkarılan kişiye suni solunum ve kalp masajı yapılmalı

Suda boğulma en sık görülen boğulma nedenlerinden biri olduğunu vurgulayan Bağlı, “Özellikle yaz aylarında, çocuklarda, genç yaştaki bireylerde, yüzme bilmeyenlerde ve sığ suya atlama gibi su kazalarında görülebilir. Boğulma sırasında nefes borusu girişinin kasılmasına bağlı olarak az miktarda su akciğerlere girer. Bu nedenle suda boğulmalarda sudan çıkarılan kişiye özellikle soğuk havalarda 20-30 dakika geçmiş olsa bile suni solunum ve kalp masajı yapılmaya başlanmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Bilinci açık olan kişileri sudan çıkarırken çok dikkatli olmak gerekir

Suda boğulmalarda en önemli aşamanın kişinin sudan çıkarılması olduğuna dikkat çeken Bağlı, “Özellikle bilinci açık olan kişileri sudan çıkarırken çok dikkatli olmak gerekir. Bilinci açık olan ve su içinde çırpınan kişi yakınındaki herhangi bir şeye tutunup su üstünde kalmak ister. Kurtarma konusunda tecrübesi bulunmayan biri de boğulmakta olan kişiye yaklaşırsa onu da suya batırarak boğulmasına neden olabilir. Öncelikle etrafta kullanılabilecek uzun havlu, kıyafet, halat, sağlam ip, tahta parçası, can simidi, can yeleği gibi malzemeler varsa bunlar uzatılıp tutunmasını istenmeli. Bunlar yapılamıyorsa bir deniz aracıyla boğulmakta olan kişinin yanına gidilmeye çalışılır. Deniz aracı da kullanılsa, kurtarıcının üzerinde can yeleği olması can güvenliği açısından son derece önemli. Bu şekilde yardım edilemiyorsa mutlaka yardım çağrılmalı.” uyarısında bulundu.

Ağızdan ağza ya da ağızdan buruna solunum uygulamasına su içerisinde başlanmalı

Yardım etmek isteyen kişinin profesyonel yüzücü olmaması durumunda suya atlayıp kurtarma yapmaya çalışmaması gerektiğinin altını çizen Bağlı, “Sadece profesyonel yüzücüler ve bu konuda eğitim almış kişiler bunu yapmalı. Suya atlama sonucu, boğulma riskinin yanı sıra genel vücut travması ya da omurga kırıkları da akla gelmeli. Bu nedenle kişinin boynu çok fazla hareket ettirilmemeli. Suda boğulmalarda, ağızdan ağza ya da ağızdan buruna solunumun suda yaptırılması mümkündür ve bu uygulamaya su içerisinde iken başlanmalıdır. Bu uygulama derin sularda mümkün olmayabilir, bu nedenle kişinin hızla sığ suya doğru çekilmesi gerekir.” dedi.

Temel yaşam desteği uygulamasına, yaşam belirtileri görülene kadar devam edilmeli 

Suyun dışarısına çıkarılan kazazedenin öncelikle yaşam fonksiyonlarının değerlendirildiğini dile getiren Bağlı, “Eğer bilinci kapalı ve solunumu durmuşsa hızla temel yaşam desteği uygulamasına başlanmalı. Kalp masajı ile başlayan standart ‘Temel Yaşam Desteği’ uygulamasından farklı olarak, suda boğulan kazazedelere 2 suni solunum verildikten sonra 30 kalp masajı ile müdahale döngüleri devam ettirilmeli.” dedi.

Kazazedenin yanında yalnız olanların da 2 dakika içinde tamamlanacak olan 5 tur ‘2 suni solunum – 30 kalp masajı’ döngüsünden sonra hızla 112’yi arayıp yardım istemesi gerektiğini hatırlatan Bağlı, temel yaşam desteği uygulamasına, sağlık çalışanları olay yerine gelinceye ya da kazazedede nefes alıp verme, hareket etme, ses çıkarma gibi yaşam belirtileri gösterene kadar devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

Havuzda da olsa çocuklar yakından takip edilmeli

Küçük çocukların tehlike anında yetişkinlere göre daha çok paniğe kapıldığını aktaran Bağlı sözlerini şöyle tamamladı:

“Çocuklar yüzme bilseler bile ebeveynleri tarafından sürekli kontrol edilmeli. Ebeveynler yüzme bilmeyen çocuklarıyla birlikte su içerisinde bulunmalı ya da onları su içerisinde gözden kaybetmeden takip etmeliler. Havuz ortamlarında da aynı şekilde çocukların yanında bulunulmalı ya da yakın gözlem yapılmalıdır.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

GÜNDEM

8 saat önce

Turistler seyahatlerinde otobüse yöneldi

GÜNDEM

9 saat önce

4 ilde 75 piyade tüfeği ele geçirildi

MAGAZİN YILDIZLARI

9 saat önce

Katerina Ekşioğlu’ndan yeni koleksiyon

GÜNDEM

9 saat önce

Bursa Tabip Odası: Sağlıkta şiddet sona ersin!

SİYASET

9 saat önce

İYİ Partili Türkoğlu’ndan tutuklu gazetecilerin saçlarının kazıtılmasına tepki

GÜNDEM

9 saat önce

Hatay’da su faturalarını Büyükşehir sübvanse ediyor

GÜNDEM

10 saat önce

“Engelsİzciler” Asparan’da Kamp Yaptı

SAĞLIK

10 saat önce

Çocuğunuzun İşitme KaybıI Okul Başarısını Etkilemesin

SAĞLIK

10 saat önce

Meme Kanseri ile İlgili Yanıtı Merak Edilen 5 Soru

EKONOMİ

10 saat önce

Neova Sigorta, Deprem Bölgesindeki Acenteleriyle Bir Araya Geldi

SPOR

10 saat önce

58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 8 Ekim Pazar Günü Alanya-Antalya Etabı ile Başlıyor

GÜNDEM

10 saat önce

Tüpraş Uluslararası Sertifikalı Yangın Eğitimleri Veriyor

GÜNDEM

10 saat önce

Hatay’da metrekareye 75 kilogram yağış düştü

GÜNDEM

11 saat önce

“HPV Fardındalık Dansı” ESGO ile Dünya Sahnesinde

GÜNDEM

11 saat önce

Memeder Hatay’da Yaklaşık Bin Kadına Meme Sağlığı Eğitimi Verdi

EKONOMİ

11 saat önce

Emirates, Havayolunun Gelecekteki Filosunu Uçurmak için Deneyimli Kaptanları İşe Alıyor

EKONOMİ

11 saat önce

OPLOG, Amazon’un Deneyimli İsmi Azeem Baig’i Kadrosuna Dahil Etti

GÜNDEM

11 saat önce

Togg Eylül’de teslimatını artırdı

GÜNDEM

11 saat önce

Üretici ortağa 181 milyon TL pancar söküm avansı

GÜNDEM

11 saat önce

ŞOK Marketler’den Cumhuriyetimizin 100. Yılına Özel İndirim Şenliği