DOLAR 28,9075 0.01%
EURO 31,4085 -0.18%
ALTIN 1.917,33-0,34
BITCOIN 12101415,73%
İstanbul

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

17:44

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Şişecam, Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş.’nin Tek Pay Sahibi Oldu

Şişecam, Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş.’nin Tek Pay Sahibi Oldu

ABONE OL
25/04/2023 12:26
Şişecam, Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş.’nin Tek Pay Sahibi Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cam ve kimyasallar sektörlerinin küresel oyuncusu Şişecam, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının (EBRD) Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş’deki yüzde 10’luk hissesine ilişkin satın alım opsiyonunu kullandı. Şişecam ve EBRD, 2016 yılında Türkiye’de cam geri dönüşümünün önünü açacak önemli bir adım atmış, hayata geçirdikleri ortaklık ile “Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş.” adıyla yeni bir şirket kurmuştu. Bugün tamamlanan satın alımla birlikte Şişecam, büyüme potansiyeline inandığı ve sürdürülebilirlik hedeflerine doğrudan hizmet eden Şişecam Çevre Sistemler A.Ş.’nin tek pay sahibi oldu.

Şişecam ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından 2016 yılında kurulan, 7 yıllık süreçte Türkiye’de cam atığı toplama ve geri dönüşüm sektörünün sanayileşmesine destek olan Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş.’nin tek pay sahibi Şişecam oldu. Ana faaliyet alanlarında dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma hedefiyle çalışmalarını sürdüren ve bu yolda yatırımlarına devam eden Şişecam, 24.04.2023 tarihinde EBRD’nin Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş.’deki yüzde 10’luk hissesi için satın alım opsiyonunu kullanmasıyla şirketin tek pay sahibi konumuna geldi. 

Şişecam ve EBRD ortaklığı ile hayata geçirilen Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş., kurulduğu tarihten itibaren daha yüksek kalitede cam kırığı elde edilmesine olanak sağlayacak moderniteye sahip tesislerin kurulması vizyonu ile ekosistem finansmanını odağına alarak sektör oyuncularını sanayileşme yolunda destekledi. Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş. bugüne kadar Türkiye’de cam gerim kazanım firmalarının altyapı ve tesis yatırımı yapmasına ve son teknolojiye sahip tesisler kurmasına aracılık etti. Şişecam bu alanda kendisine ait lisanslı tesis kurarak kaliteli cam kırığı üretimi konusunda da etkin ve öncü rol oynadı. 

Şişecam, dış cam kırığı kullanım oranını yüzde 35’e yükseltecek

Cam sektörünün güçlü ve köklü oyuncusu olarak camın geri dönüşümü konusunda faaliyetlerini sürdüren, uzun yıllardır döngüsel ekonomiye yönelik çalışmalar yürüterek önemli projeleri hayata geçiren Şişecam’ın, CareforNext Sürdürülebilirlik Stratejisi doğrultusunda taahhüt ettiği somut hedefleri bulunuyor. 4 kıtada, 14 ülkeye yayılan üretim tesisleriyle faaliyet gösteren Şişecam, 2030 yılına kadar cam ambalaj üretimi süreçlerinde kullandığı dış cam kırığı oranını yüzde 35 seviyesine kadar yükseltmeyi hedefliyor. Enerji yoğun bir sanayi olan cam üretiminde, doğal hammadde ihtiyacını azaltan cam kırığı kullanımıyla enerji tüketiminde de düşüş sağlanabiliyor. Atık camların geri kazanılması ile elde edilen cam kırığının kullanımı sayesinde bir şişenin tüm yaşam döngüsü boyunca yol açtığı karbon salınımının, kullanılan cam kırığı oranına bağlı olarak yüzde 50’nin üzerinde azaltılması mümkün hale geliyor. 

Şişecam, 2011 yılından bu yana sürdürdüğü “Cam Yeniden Cam” Projesi ile Türkiye’nin en kapsamlı sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk projelerinden birini hayata geçiriyor. Proje ile toplumsal bir davranış değişikliği yaratarak geri dönüşüm toplumuna geçişe destek olmayı amaçlayan Şişecam, Cam Yeniden Cam aracılığıyla bugüne kadar 2 milyon ton cam kırığının geri dönüşüme kazandırılmasında etkin rol oynadı. Şişecam, camın geri dönüşüm yeteneğinden doğan yararı sürdürülebilirlik odaklı proje ve yatırımları aracılığıyla faaliyet gösterdiği diğer ülkelere de taşımayı hedefliyor. Geniş küresel varlığından aldığı güçle bu alandaki olumlu etkisini artırmayı planlayan Şişecam, sürdürülebilirlik hedefleriyle uyumlu yatırımlarıyla daha iyi bir dünya için çalışan etkin bir paydaş olmayı sürdürüyor.

5 bin yıllık geçmişiyle sürdürülebilir bir gelecek için çok değerli bir materyal olan cam, kalitesinden hiçbir kayba uğramadan yüzde 100 ve sonsuz kez geri dönüştürülebilme özelliği ile gezegenin ihtiyaçlarına yönelik en doğru çözümleri sunuyor. Bu çerçevede camın geri dönüşümü de büyük bir potansiyel vadediyor. Türkiye’de depozito iade sisteminin devreye girmesiyle bu potansiyelin ivme kazanması beklenirken, sektörde bu alandaki yeni yatırımların da hızlanacağı öngörülüyor. 

Şişecam, Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş.’nin tek sahibi olarak ekosistemini desteklemeye ve tesislerine yönelik yeni yatırımlarla geri dönüşüm sektörünün gelişerek büyümesinde öncülük etmeye devam edecek. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

GÜNDEM

Az önce

Dünya Engelliler Günü’nde Bergama’ya Birleşmiş Milletler’den ödül

TEKNOLOJİ

Az önce

Yeni yıla yüksek performansla gir! Monster Notebook’tan aralık ayına özel indirimler

TEKNOLOJİ

Az önce

Ericsson Mobilite Raporu: 5G kullanımı artıyor, küresel mobil veri trafiği altı yıl içinde üçe katlanacak

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

32 Yıl sonda İstanbul’da Şair Buluşması

TEKNOLOJİ

Az önce

Dijital savunma sisteminizi yenileyin, yeni yıla güvenle girin

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Transformers: Canavarların Yükselişi aralıkta Tivibu’da

EKONOMİ

Az önce

Emirates, Kabin Memuru Alımlarına Devam Ediyor

GÜNDEM

Az önce

Bursa istihdama odaklandı

GÜNDEM

Az önce

‘Türk Ay Misyonu’na Teknopark İstanbul İmzası

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Fatih Doğukan Yılmaz’dan Müzik Ziyafeti: Yeni Single Yolda.!

EKONOMİ

Az önce

NYKS Cocktail Bar, İzmir’in Gece Hayatına Renk Kattı!

EĞİTİM

Az önce

İlküvez Erkek Öğrenci Yurdu’nda Neler Oluyor?

EĞİTİM

Az önce

Bakan Tekin, Din Öğretiminde Dayanıklı Sınıflar Hareketini Anlattı

SİYASET

Az önce

Tarık Uysal, AK Parti’den Edirne İl Genel Meclisi’ne talip

SİYASET

Az önce

Ali Yılmaz: Osmangazi’de turizmi canlandıracağız

GÜNDEM

Az önce

Bakan Yerlikaya Marmara depremi ile ilgili son durumu paylaştı

GÜNDEM

Az önce

TÜRK-İŞ’ten asgari açıklama!

GÜNDEM

Az önce

Malkara tarihinde bir ilk

GÜNDEM

Az önce

Başkan Sandal, “İzmir’in Avrupa’ya açılan kapısı Bayraklı”

GÜNDEM

Az önce

Dip çamuru geri dönüşümde önemli bir hammadde