DOLAR 27,5707 0.47%
EURO 29,0040 0.76%
ALTIN 1.614,250,06
BITCOIN 7648531,37%
İstanbul
21°

PARÇALI BULUTLU

05:33

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sivas Hayvan Barınağı Meclis’e taşınacak

Sivas Hayvan Barınağı Meclis’e taşınacak

ABONE OL
12/09/2023 14:36
Sivas Hayvan Barınağı Meclis’e taşınacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SİVAS (İGFA) – CHP Sivas Milletvekili Karasu ve Sivas Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Aksoy ve dernek üyeleri, 30 köpeğin aşırı dozda zehir verilerek öldürüldüğü iddiasıyla gündeme gelen Sokak Hayvanları ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret etti.

Barınak görevlileri hayvanların zehirlendiği iddialarını kabul etmezken, barınak çevresinintemizlikten yoksunkoşulları ve bu koşullarda kalanköpeklerin görüntüleri Karasu ve hayvanseverlerin tepkisine neden oldu. Karasu, barınağın durumunu bir kez daha Meclis gündemine taşıyacağını söyledi.

CHP Sivas Milletvekili Karasu, 30 sağlıklı köpeğin yüksek dozda zehir verilerek öldürüldüğü, gömülen hayvanların apar topar gömüldüğü yerden çıkarılıp gözden uzak bir yere gizlendiği öne sürülen Sivas-Erzincan karayolu üzerindeki Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nehayvanseverler ve CHP Sivas İl Başkan Yardımcısı Samiye Şahin, İl Kadın Kolları Başkanı Sabiha Yılmaz ile birlikte giderek incelemelerde bulundu.Hayvanların zehirlenerek öldürüldüğü iddiasını barınak yetkilileri kabul etmedi. Barınaktaki kameraların 3 haftadır çalışmadığı sorusuna ise kameraların bakımda olduğu yanıtını verdi.

Eski çöp toplama alanındaki barınağın,mevcut çöp toplama alanına çok yakın bir mevkide olması nedeniyle sürekli kötü kokunun olduğunu belirleyen heyet,hayvan sayısının çok fazla olması nedeniyle çok sayıda hayvanın da tek bir kafeste yaşam mücadelesi verdiğini belirledi. Foseptik ve atık sularının barınak çevresinde göllenmeler oluşturduğunu ve barınakta kalmayan çok sayıda köpeğin de barınağın çevresinde ve başıboş şekilde olduğuna işaret etti.

CHP Milletvekili Karasu, yaptığı açıklamada “Başıboş köpekler, barınak çevresinde dolaşıyor. Ayrıca barınaktaki, fosseptik çukurlarından taşmalar olmuş.Bu göllenmeler çevresinde de hayvanlar başı boş durumda çok sayıda köpek var. Üzeri açık fosseptik ve kirli sular araziye kontrolsüz bir şekilde akıyor. Hayvanların getirildikleri kafesler,kapasitesinin üzerinde çok fazla kalabalık.Bütün bunlar kabul edilemez. Barınağın mutlaka başka bir yerdeve daha modern,daha güvenli, daha temiz ve koşullarının daha uygun hale getirilmesi gerekiyor.Sokaklarda başıboş dolaşan hayvanların toplanarak barınakta kısırlaştırıp kontrol altına alınması gerekiyor. Aksi halde, daha kötü sonuçlar doğabilir. Hayvanların zehirlenerek ölümü ile ilgili vermiş olduğumsoru önergemin dışında, hayvanların yaşam koşullarıyla ilgili yeni bir önerge daha hazırlayıp konuyu bir kez daha TBMM gündemine taşıyacağım” diye konuştu.

MUTLAKA KAYIT SİSTEMİ OLMALI

30 köpeğin zehirlendiği iddiasıyla ilgili dernek adına suç duyurusunda bulunan SİHAYKO Başkanı Mehmet Akif Aksoy da iddialarının takipçisi olacaklarını söyledi. Aksoy, hayvanların kötü şartlarda yaşadığını belirterek bu duruma tepki gösterdi. Aksoy, “En başta mutlaka bir kayıt sisteminin olması gerekiyor. Hangi hayvan ne zaman getirildi, bir hastalığı var mı gibi kayıtların tutulması gerekiyor. Ancak bu yapılmıyor, dolayısıyla hayvanların bir bilgi kaydı yok. Bu yapılmadığı için hayvanların takibi de zorlaşıyor. Yine kafeslerde çok sayıda canlı var. Ortalama her bir canlıya 1.3 metrekare alan düşüyor. Bu da standartlara ve yasaya aykırı. Yine hayvanların kafes dışında doğal yaşam alanı yok. Yani havan sokaktan alındıktan sonra, sadece kafeste yaşamaya mecbur bırakılıyor. Ayrıca, mama sorunu yaşanıyor. Daha önce belediyeye, kamu kurumlarından toplanan atıkların dönüştürüleceği kompost yemmakinası yapılması önerisinde bulunmuştuk, ancak maliyeti yüksek olduğu için bu önerimiz kabul edilmemişti.Hepsinden önemlisi eski çöp döküm alanı üzerine kurulmuş olan bu alan yerine daha modern ve sağlıklı bir barınak yapılması gerekiyor” diye konuştu.

FEDERASYON’DAN DA TEPKİ

Hayvan Haklarını Koruma Federasyonu BaşkanıNihal Aydın da 30 hayvanın zehirlenerek öldürüldüğüne ilişkin iddialara tepki göstererek,“Kanunen derhal ölü hayvanlara nekropsi yapılıp tüm sorumlular hakkında savcılığına suç duyurusunda bulunmakla görevli Tarım İl Müdürlüğü’nü de göreve davet ediyoruz. Yurt çapında hala daha pek çok Tarım il Müdürlüğü Hayvanları Koruma Kanununda kendilerine verilen savcılıklara suç duyurusunda bulunma görevi olduğunu bilmiyor. Sivas Tarım Müdürlüğünce o hayvanlara nekropsi yapılıp savcılığa suç duyurusunda bulunmuş mudur” diye sordu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

GÜNDEM

Az önce

Düzce’de pazar tezgahındaki kaçak sigaralara el konuldu

GÜNDEM

Az önce

Edirne’de 86 düzensiz göçmen yakalandı

GÜNDEM

Az önce

Düzce Valisi’nden uygulama noktasına ziyaret

GÜNDEM

10 dakika önce

Uludağ Bir Kaçak Yapıdan Daha Temizlendi

GÜNDEM

24 dakika önce

4 Ekim Hayvanları Koruma Gününde A101’den Sokak Hayvanlarına Yönelik Anlamlı Proje

GÜNDEM

24 dakika önce

Rosatom’un Rüzgâr Enerjisi Kapasitesi 1 GW’a Ulaştı

MAGAZİN YILDIZLARI

24 dakika önce

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’ndan, Cumhuriyetin 100. Yılında Görkemli Bir Açılış Konseri

GÜNDEM

54 dakika önce

Setur Marinas, Sürdürülebilirlik Projeleri ile Monaco Smart and Sustainable Marina Konferansı’na Katıldı

GÜNDEM

54 dakika önce

“Gönüllülük Motivasyonu Yüksek Bir Toplumuz”

EKONOMİ

54 dakika önce

Mimarlık Kültürünün Destekçisi Kalebodur, AURA İstanbul’a Sponsor Oldu

GÜNDEM

1 saat önce

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda #SAWcycle Geri Dönüşüm Projesi ile E-atıklar Kutulara, Mamalar Barınaklara

GÜNDEM

1 saat önce

Anadolu Hayat Emeklilik 212 Photography Istanbul’da “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler” Sergisi ile Yerini Alıyor

EKONOMİ

1 saat önce

Aytemiz’den 4 Milyon Konut Sakinine Özel Akaryakıtta Yüzde 3’e Varan Anında Avantaj

EKONOMİ

1 saat önce

Accor, Türkiye Operasyonları Başkan Yardımcılığı Görevine Sinan Köseoğlu’nu Getirdi

SPOR

1 saat önce

58.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Eurosport ve TRT Spor Ekranlarından Canlı Yayın Programı Belli Oldu

GÜNDEM

1 saat önce

Schneider Electric Sürdürülebilirlik Etki Ödülleri Başlıyor

OTOMOBİL

1 saat önce

MAN Araçları Dayanıklı Motorları ile Yıllara ve Yollara Meydan Okuyor

GÜNDEM

4 saat önce

İzmir Emniyeti’nden tütün mamülleri kaçakcılığı operasyonu

GÜNDEM

5 saat önce

Başkan Batur Konak’taki Dört Buçuk Yılını Değerlendirdi

GÜNDEM

5 saat önce

Cermoni Projesi Antalya’da Toplu Taşımayı Optimize Edecek