DOLAR 28,8947 -0.02%
EURO 31,4249 -0.13%
ALTIN 1.922,03-0,09
BITCOIN 12087266,09%
İstanbul

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

17:44

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Systemair Türkiye Düşük Karbon Kahramanı oldu

Systemair Türkiye Düşük Karbon Kahramanı oldu

ABONE OL
09/05/2023 12:00
Systemair Türkiye Düşük Karbon Kahramanı oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HVAC endüstrisinde Yaşam Döngüsü Değerlendirme çalışması yapan ilk firma olan Systemair Türkiye, İklim Dostu Veri Merkezi Soğutma Cihazları projesi ile VIII. İstanbul Karbon Zirvesi’nde ödül aldı

İklimlendirme sektörünün teknoloji öncüsü Systemair; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi ana desteğinde Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği’nin gerçekleştirdiği VIII. İstanbul Karbon Zirvesi’nden ödülle döndü. “Veri Merkezini Soğut, Dünyayı Koru” sloganıyla yarışan Systemair Türkiye, küresel enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 35’inin kaynağı olan veri merkezleri için geliştirilen İklim Dostu Veri Merkezi Soğutma Cihazları projesi ile Düşük Karbon Kahramanları arasına girdi. 2 Mayıs Salı günü İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törende ödülü şirket adına Systemair Türkiye Genel Müdürü Ayça Eroğlu ve Systemair Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Eroğlu birlikte aldı.

 

Systemair Türkiye, düşük karbon çalışmalarını odağına alarak ISO standartlarına göre düzenleyerek kendi süreçlerine entegre ettiği YDD (Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi) ile ürünlerinin ömrü boyunca çevreye olan etkisini ölçülebilir hale getirdi. Çalışmaya İklim Dostu Veri Merkezi Soğutma Cihazları projesi adını veren şirket, gerçekleştirdiği çalışmalar sonucunda Düşük Karbon Kahramanı ödülünü almaya hak kazandı. VIII. İstanbul Karbon Zirvesi kapsamında ödülünü alan şirket, sektörde bu değerlendirmeyi kendi bünyesinde yapabilen ilk ve tek firma olmasıyla da dikkat çekti. Systemair Türkiye Genel Müdürü Ayça Eroğlu ve Systemair Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Eroğlu, şirket adına ödülü birlikte aldı. Ayşegül Eroğlu, bu projeyi hayata geçirmelerindeki temel motivasyonun, bütüncül bir yaklaşımla ürünlerin yaşam döngüsü boyunca yarattığı doğrudan ve dolaylı emisyonlarını hesaplayarak sürdürülebilir bir çözümün parçası olma hedefi olduğunu açıkladı.

 

Ürünlerin karbon salımını kontrol altında tutmak için yaşam döngüsünü hesaplıyor

Ekolojik sistemde bir tehdit unsuru olan karbon emisyonunun özellikle de veri merkezleri özelinde çok kritik olduğuna dikkat çeken Ayşegül Eroğlu; “Gezegenin geleceğini koruma altına almak üzere imzalanan Paris Anlaşması, Avrupa Yeşil Mutabakatı gibi uluslararası anlaşmaların getirdiği esaslar, HVAC sektöründe sera gazı emisyonları ile ilgili standartların belirlenmesinde çok önemli. Bu noktada ürünlerin karbon ayak izini kontrol altında tutmak için yaşam döngüsünün ölçülebilir olması büyük bir gereklilik. Biz de tam bu noktada hayata geçirdiğimiz İklim Dostu Veri Merkezi Soğutma Cihazları projesi ile ürünlerimizin karbon salınımını kontrol altında tutmak için ürün yaşam döngüsünü ölçülebilir kılıyoruz. Üretim ve kullanım aşamalarında yüksek enerji ve ham madde gereksinimi olan süreçleri belirlemeye ve etkilerini hesaplamaya yardımcı olan YDD, ürettiğimiz ürünlerden dolayı açığa çıkan sera gazı emisyonlarının seviyesini ortaya koyuyor. Bu sayede operasyon, lojistik, ham madde tedariki gibi aşamaların hangisinde daha çok sera gazı salımı yapıldığı ve enerji tüketildiği rahatlıkla tespit ediliyor. İyileştirilmesi konusunda da daha hızlı aksiyon alınmasına olanak sağlıyor” dedi. 

 

Kapsamlı içeriği ile uçtan uca karbon yönetimine destek veriyor

Projenin ikinci fazında Systemair Grup bünyesinde kullanılan ve müşterimize   açık olan ürün seçim programı Airware PRO’da seçilen tüm ürünlerin çevresel etkilerini, SimaPro 9.1 yazılımı aracılığıyla ecoinvent veri tabanıyla ilişkili şekilde raporlamayı hedeflediklerinin altını çizen Eroğlu; “Bu kazanım, kendi ürünlerimizi tasarlayıp üretirken karbon yönetimi yapabilmemiz için gereken verileri sağlarken, müşterilerimize de Systemair ürünlerini kullanarak kendi yapılarında karbon yönetimi yapmalarına imkân verecek alt yapıyı sağlayacak. Bu noktada ısıtma, soğutma ve iklimlendirme cihazlarının tümünde kullanılan kırktan fazla ham madde ve komponente dair emisyon değerlerini veri tabanımıza ekleyerek uçtan uca karbon yönetimine destek verebilmeyi hedefliyoruz. Çalışmanın ilk fazında, kazanılan YDD hesaplama yetkinliği sayesinde kırktan fazla ham madde ve komponente dair emisyon değerlerini veri tabanına ekledik. YDD yöntemi ile toplam atık miktarının sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 50 oranlarında azaltılmasıyla 1 adet veri merkezi soğutma cihazının üretiminden kaynaklı karbon ayak izindeki azalma hesaplandı. Üretimden kaynaklanan atıklar yüzde 25 oranında azaltıldığında standart üretim prosesiyle karşılaştırıldığında IPCC GWP 100a metoduna göre yüzde 0,3 daha az karbon dioksit salımına sebep olduğu görüldü. Atık miktarı yüzde 50 oranında azaltıldığında ise karbon dioksit salım oranı yüzde 0,6 oranında azaldığı saptandı” şeklinde konuştu.

 

“Üretimin yarattığı çevresel etkiler ölçülmeden azalmayacak”

HVAC sektöründe Yaşam Döngüsü Değerlendirme çalışması yapan ilk firma olduklarını ve bu çalışmayı ürün seçim programına entegre etmeyi hedeflediklerini vurgulayan Ayşegül Eroğlu; “Gezegenimizi korumak küresel önceliğimiz, sürdürülebilirlik ise bir hedeften ziyade tüm süreçleri domine eden temel gücümüz. Bu noktada projemiz ile sadece kendi şirketimize katma değer sağlamadık aynı zamanda sektörde hem farkındalık yaratan hem de dönüşüme öncülük eden bir rol üstlendik. YDD çalışması esnasında tüm tedarikçilerimiz ile iletişime geçerek veri toplama noktasında eğitimler vererek etki alanımızı genişlettik. Aynı zamanda müşterilerimize de yapılan çalışmanın çıktılarının onların ekosistemine katkılarını ve karbon yönetimi noktasında nasıl girdi oluşturacağını aktardık. Projemiz ile şirketlerin; Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, Paris Anlaşması, Avrupa Yeşil Mutabakatı gibi iklim krizine karşı geliştirilen uluslararası anlaşma hedeflerine ulaşması noktasında üzerimize düşen görevi yerine getiriyoruz. Bu projenin temel amacına uygun olarak bütüncül bir yaklaşım benimseyerek İklim Dostu İklimlendirme Cihazları Projesi ile üretimin yarattığı çevresel etkilerin ölçülmeden azaltılamayacağını göstermek istiyoruz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

GÜNDEM

Az önce

‘Türk Ay Misyonu’na Teknopark İstanbul İmzası

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Fatih Doğukan Yılmaz’dan Müzik Ziyafeti: Yeni Single Yolda.!

EKONOMİ

Az önce

NYKS Cocktail Bar, İzmir’in Gece Hayatına Renk Kattı!

EĞİTİM

Az önce

İlküvez Erkek Öğrenci Yurdu’nda Neler Oluyor?

EĞİTİM

Az önce

Bakan Tekin, Din Öğretiminde Dayanıklı Sınıflar Hareketini Anlattı

SİYASET

Az önce

Tarık Uysal, AK Parti’den Edirne İl Genel Meclisi’ne talip

SİYASET

Az önce

Ali Yılmaz: Osmangazi’de turizmi canlandıracağız

GÜNDEM

Az önce

Bakan Yerlikaya Marmara depremi ile ilgili son durumu paylaştı

GÜNDEM

Az önce

TÜRK-İŞ’ten asgari açıklama!

GÜNDEM

Az önce

Malkara tarihinde bir ilk

GÜNDEM

Az önce

Başkan Sandal, “İzmir’in Avrupa’ya açılan kapısı Bayraklı”

GÜNDEM

Az önce

Dip çamuru geri dönüşümde önemli bir hammadde

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Alternatif Bank Dünya Engelliler Günü’nde  Atatürk filmini işaret dili çevirisiyle işitme engelliler ile buluşturdu

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Çukurova Belediyesi: Gelenek bozulmadı

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Borusan sanat’ta bu hafta

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

 Borusan Contemporary Çocuk Atölyeleri  Aralık ayında yeni etkinliklerle devam ediyor!

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Muğla’da Yaşam Resim Yarışması Ödülleri Verildi

EĞİTİM

Az önce

Erasmus+ Proje Yazma Eğitimi tamamlandı 

GÜNDEM

Az önce

Türkiye’de çevre konusunda kurulan ilk ve tek Mahalle İdare Birliği olan Ege ve Marmara Çevreci Belediyeler Birliği “Ekoloji ve İnsan Çalıştayı” gerçekleşti. Edremit Belediye Başkanı ve Birlik Başkanı Selman Hasan Arslan birliğin son meclis toplantısına b

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi, kısa süre içerisinde şehrin en uğrak noktalarından biri haline geldi.