DOLAR 28,9193 0.07%
EURO 31,4238 -0.13%
ALTIN 1.924,930,06
BITCOIN 12017805,32%
İstanbul

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

15:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

“Ülkemizde ürettiğimiz veriyi burada tutmak en az toprağımızı korumak kadar önemli”

“Ülkemizde ürettiğimiz veriyi burada tutmak en az toprağımızı korumak kadar önemli”

ABONE OL
09/05/2023 18:26
“Ülkemizde ürettiğimiz veriyi burada tutmak en az toprağımızı korumak kadar önemli”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Osmangazi Belediyesi, Bursalıları bilim ve teknolojiyle buluşturmaya devam ediyor. Osmangazi Belediyesi, Bilgi Güvenliği Derneği’yle ortaklaşa düzenlediği etkinlikte Aselsan Genel Müdür Yardımcısını Bursalılarla buluşturdu.

Bursalıların bilim ve teknolojik bilgilere ulaşması için yıl boyu etkinlikler düzenleyen Osmangazi Belediyesi bu etkinliklere bir yenisini ekledi. Bilgi Güvenliği Derneği’yle ortaklaşa düzenlenen etkinlikte Aselsan Genel Müdür Yardımcısı Taha Yücel ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazıl Kırkbir’i Şadırvanlı Han Eğitim Akademisi’nde Bursalılarla buluşturdu.

“Yerli ve Milli Türk Savunma Sanayinin Gelişimi ve Dünya’daki Yeri” isimli seminerde konuşan Aselsan Genel Müdür Yardımcısı Taha Yücel, “Ortaya bulut kavramı çıktı. Bulut üzerinden bazı hizmetler alma bir bilgisayara fazla yüklenmeyip buluttan işlemlerin yapılabildiği bir ortam bu. Ama o buluta koyduğunuz verinin güvenliğini sağlamanız lazım. En az toprak ve savunma sanayi kadar veriyi korumak önemli. Bizim sahip olduğumuz çok değerli kaynaklarımız var bunları savunuyoruz. Ülkemizde ürettiğimiz veriyi burada tutmak en az toprağımızı korumak kadar önemli. Sizin sosyal medyaya yüklediğiniz her şey yurt dışına giden bir veri aslında. Sizin üzerinizden veri transferi yapılıyor. Bu hizmetler çoğunlukla bedava. Ben gençlere şunu söylüyorum; bir hizmet size bedava sunuluyorsa orada sizden çok değerli bir şey alınıyor demektir. Sosyal medya uygulamaları sayesinde sizden öyle değerli bilgiler alıyor ki sizi sizden daha iyi tanıyor hale geliyor.” ifadelerini kullandı.

Savunma sanayiindeki son dönemdeki gelişmelerden bahseden Yücel, “Bizim bağlantı hızlarımız çok yavaştı. Kayıt kapasitemizi ve veri saklama imkanımız çok düşüktü. Bundan dolayı büyük veriyi yönetmek yapay zekanın temelidir. Büyük veriyi yönetmek için sizin ona göre kapasitenizin çok yüksek olması lazım, işte bunlar şimdi oldu. Artık küçücük bir uygulama özelliğine çok yüksek hafıza koyabiliyorsunuz. Bizim radar sistemimiz var, radarın her bir modülü bir kütüphane kadar bilgi saklayabiliyor. Üzerinde binlerce modül var. Birkaç yıl önce savunma sanayinde bizim beraber çalıştığımız ekip var. O ekip, California’da düzenlenen ‘nerede suç olacak tahmin etme’ yarışmasında birinci oldu” dedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazıl Kırkbir de konuşmasında Türkiye’ye karşı ‘Yapamazsınız’ algısı oluşturulduğunu belirterek, “Bize yıllarca siz bunu yapamazsınız algısı oluşturdular. Biz bu algıyı kırarak yerli ve milli teknolojinin başarılı olmasını sağladık. Biz gençlerimize bu özgüveni aşılayarak yerli ve milli teknolojiyi daha yükseğe çıkartacak gençlerin yetişmesini arzu ediyoruz” diye konuştu.

Bilgi Güvenliği Derneği Bursa Şube Başkanı Hüseyin Yavuz da, “Son 20 yılda Türkiye’de ön plana çıkan Türkiye’nin yerli ve milli hamlesini gençlerimize sevdirmek, onlara yapılan bu çalışmaları anlatmak için her ay alanında uzman hocalarımızı Bursalılarla buluşturuyoruz” diyerek kendilerine verdiği destekten dolayı Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a teşekkür etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

GÜNDEM

Az önce

Malkara tarihinde bir ilk

GÜNDEM

Az önce

Başkan Sandal, “İzmir’in Avrupa’ya açılan kapısı Bayraklı”

GÜNDEM

Az önce

Dip çamuru geri dönüşümde önemli bir hammadde

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Alternatif Bank Dünya Engelliler Günü’nde  Atatürk filmini işaret dili çevirisiyle işitme engelliler ile buluşturdu

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Çukurova Belediyesi: Gelenek bozulmadı

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Borusan sanat’ta bu hafta

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

 Borusan Contemporary Çocuk Atölyeleri  Aralık ayında yeni etkinliklerle devam ediyor!

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Muğla’da Yaşam Resim Yarışması Ödülleri Verildi

EĞİTİM

Az önce

Erasmus+ Proje Yazma Eğitimi tamamlandı 

GÜNDEM

Az önce

Türkiye’de çevre konusunda kurulan ilk ve tek Mahalle İdare Birliği olan Ege ve Marmara Çevreci Belediyeler Birliği “Ekoloji ve İnsan Çalıştayı” gerçekleşti. Edremit Belediye Başkanı ve Birlik Başkanı Selman Hasan Arslan birliğin son meclis toplantısına b

MAGAZİN YILDIZLARI

Az önce

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi, kısa süre içerisinde şehrin en uğrak noktalarından biri haline geldi.

GÜNDEM

Az önce

İstanbul’da metrobüs hattına 252 yeni otobüs

GÜNDEM

Az önce

Konya’nın en uğrak noktalarından oldu

GÜNDEM

Az önce

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal İnovasyon Ajansı’na ”En Etkili Sürdürülebilirlik” Ödülü

GÜNDEM

Az önce

“Sadece Gazze Değil, Dünya İşgal Altında”

GÜNDEM

Az önce

İzmir’in çehresini değiştirecek plan yola çıktı

EKONOMİ

Az önce

ÇATES’in Halka Arzına Yoğun Katılım Oldu 

GÜNDEM

Az önce

Tetra Pak’tan global araştırma: Tüketicilerin yüzde 54’ü beslenme alışkanlıklarını değiştirerek daha iyi bir dünyaya katkı sağlayabileceğini düşünüyor

GÜNDEM

Az önce

YASED, “ÖZET- COP27’den COP28’e Webinarı” ile COP28 Özel Yayın Programı’nı Başlattı

GÜNDEM

Az önce

Sucool kuluçka merkezi’nde girişimcilere özel “inospark” programı 23-24 aralık’ta yapılacak